Згідно з «Порядком…», необхідно за телефонним номером 102 негайно повідомити органи внутрішніх справ про кожен випадок встановлення органами охорони здоров’я факту смерті людини – незалежно від місця її настання, за винятком смерті від захворювання у закладах охорони здоров’я.

Скерування тіл померлих на судово-медичний розтин здійснюється на підставі постанови слідчого чи прокурора про призначення судово-медичної експертизи. Для осіб похилого віку, а також тих, які тривалий час хворіли важкими недугами і померли вдома – судово-медичну експертизу не проводять. Огляд тіла здійснюється дільничним інспектором міліції з обов’язковою участю медика. За результатом складається медичний висновок (якщо на тілі відсутні сліди насильницької смерті).

Для проведення судмедекспертизи, згідно з п.4.7 «Порядку…», обов’язково скеровуються:

– трупи людей із ознаками насильницької смерті (травма, асфікція, дії крайніх температур, електричного струму, отруєнь) підозри на таку;

– трупи людей, смерть яких настала поза місцем проживання;

– трупи людей, особу яких не встановлено;

– трупи людей віком до 60 років, які померли за місцем проживання, за відсутності диспансерного спостереження за хворим.

Зверніть увагу: якщо у процесі огляду трупа встановлені ознаки криміналу, то такі небіжчики обов’язково скеровуються у морг для проведення судово-медичної експертизи, яка проводитиметься в максимально стислі терміни на підставі постанови слідчого. Висновок судмедекспертизи трупа до правоохоронного органу скеровують упродовж трьох діб від моменту його складання.

Труп видають із письмового дозволу прокурора після проведення судово-медичної експертизи. Тому у громадян не повинно бути жодного занепокоєння з цього приводу, адже процес видачі тіла відбувається швидко, згідно зі встановленою «Порядком…» процедурою.

Андрій ЛЕХУШ, заступник Дрогобицького міжрайонного прокурора, молодший радник юстиції