Міжнародний  день грамотности започатковано Організацією Об’єднаних Націй понад  три десятиліття тому. Відзначають його від 1976 року  за ухвалою Генеральної конференції ЮНЕСКО. Цього ж дня в Парижі відбувається церемонія нагородження лауреатів Міжнародних премій за розповсюдження грамотности.
Населення Землі сягнуло шести мільярдів і продовжує рости високими темпами, особливо за рахунок країн „третього світу”. Проте майже одна шоста від загалу землян неграмотні: таких 860 иільйнів! Цифра заскочує та вражає! З них – 100 мільйонів дітей, які жодного дня  не сиділи за партами, не тримали в руках книгу, не лічили зірок у небі та, найстрашніше, залишилися на марґінесі  цивілізації.
Немає жодного сумніву в тому, що письменність має важливе значення для всіх вікових, статевих, національних, релігійних та інших груп населення Землі. Саме грамотність допомагає дітям, молоді, дорослим засвоїти найважливіші життєві навички, які дають можливість гідно протистояти викликам, які кидає життя. Грамотність є основою для здобуття нових знань і вмінь, що є інструментами ефективної участі людини в усіх сферах суспільного життя ХХІ століття, зокрема економічної.
З метою забезпечення освіти для всіх резолюцією 56/116 Генеральної Асамблеї  2003-2012 роки було проголошено Десятиріччям грамотності ООН. На виконання цього розроблено Міжнародний план дій, названий Дакарським за місцем проведення 57-ї Генеральної асамблеї –  столицею Сенеґалу.
Згідно з планом для подолання проблеми неписьменності людство має здійснити такі кроки. По-перше, вдосконалити комплексні заходи догляду за малими дітьми, особливо знедоленими. По-друге, забезпечити всіх дітей, особливо дівчаток, дітей з етнічних меншин і неблагополучних сімей безплатною та високоякісною початковою освітою в повному обсязі. По-третє, задовольняти освітні потреби молоді та дорослих за умов рівного доступу. По-четверте, підвищити  рівень грамотності дорослих, особливо жінок ,на 50 відсотків По-п’яте, ліквідувати розрив між хлопчиками та дівчатками в початковій і середній освіті та досягти нарешті  рівности між чоловіками та жінками. По-шосте, підвищити якість освіти у всіх її аспектах та забезпечити добру успішність в навчанні, результати якого піддаються оцінюванню, особливо грамотности, арифметики та найважливіших життєвих навичок.