Цих шкідників  особливо є багато влітку, коли є висока вологість ґрунту і висока температура повітря. В кінці травня, на початку червня з яєць, що перезимували в ґрунті народжуються молоді слимаки, які розвиваються два місяці, досягають за цей час зрілого віку і починають розмножуватися. Одна самка відкладає до 500 штук яєць в максимально вологих місцях – під купами трави, сміття, під грудочками землі, біля кореневої шийки рослин.

Слимаки ведуть нічний спосіб життя. Удень вони ховаються під грудками землі, між листям капусти тощо. А після заходу сонця ненажери виповзають зі схованок та накидаються на городину. У похмуру погоду слизняків можна побачити і вдень. До речі, про те, що вони є на городі, свідчить білувата рідина, яку самки залишають на поверхні. Вона швидко засихає, утворюючи сріблясту блискучу доріжку. Крім зниження врожаю, слимаки погіршують товарні якості продукції, забруднюють її виділеннями. Пошкоджені овочі стають непридатними для зберігання — швидко гниють, а також сприяють зараженню їх різними хворобами.

Я вирішив, що необхідна рішуча боротьба з цим шкідником й вирішив зробити дослідження на тему іспанських слимаків. А допомогла мені в цьому мій вчитель біології Віра Любомирівна Тупичак.

Мета  моїх досліджень – дослідити екологічні особливості цього виду тварин, встановити його поширення та вплив на довкілля і сільське господарство у межах території Львівщини Дрогобицького району села Попелі.

Ми відразу взялися до дослідницької роботи у домашніх умовах. Шляхом найрізноманітніших експериментів та методів я намагався знищити цих шкідників, а саме: розчином оцту і соди – робив смертельний укол, посипанням сіллю, поливанням соляним розчином, посипанням вапна, сухою кропивою, пасткою з пива, спалюванням (мало не спалив домашню кухню) та за допомогою природнього знищувача – селекційні види птиці.

Найефективнішим методом боротьби із цими шкідниками виявилося посипання сіллю, де обпалюється їх тіло, і вони гинуть, але потрібно попередньо їх збирати.  Щоб захистити посадки від слимаків, можна робити огороджені канавки і посипати їх дно вапном, золою, тютюновим пилом. Посіви та посадки, де є слимаки, обробляють негашеним вапном. Деякі експерименти довели, що можна розвести  схрещувану птицю для боротьби зі слимаками, але треба подумати, чи корисне таке м’ясо?

Я і мій керівник вирішили не зупинятися і розвивати актуальну й нову тему, бо, як виявилося, на обласній олімпіаді у Львові у 2014 році,  на якій я посів 3 місце,  члени журі погано уявляли собі об’єкт дослідження – іспанського слимака. Доведеться спиртувати і везти напоказ. Далі у планах  вийти на інший  рівень – науковий, тоді вдасться працювати в лабораторіях, а не на власній кухні

Так і сталося, цього року на олімпіаді з екології я знову посів перше місце, тому із керівником  готуємося до обласної.

Ігор ЛЯЛЮК