Та от у Дрогобичі мало хто нині відає про Станіслава Костку Врубля. Хоча саме в Дрогобичі,  в родині відомого викладача фізики та математики  державної чоловічої гімназії імені Франца Йозефа (після 1918 року носив заклад ім’я Владислава Яґайла), сучасника Бруно Шульца Юзефа Врубля (прізвище родина на Ґронські змінила пізніше) він прийшов на світ. Був хрещений у костьолі святого Бартоломея.

Цікаво, що також був  Врубель-старший директором і, звісно ж, викладачем приватної гімназії імені Сенкевича, котра відома в світі через те, що там викладала Юзефіна Шелінська, наречена Шульца.

Днями в приміщенні Всеукраїнського методичного центру з вивчення польської мови (керівник – Адам Хлопек) з ініціативи туристського клубу «Віват», Дрогобицького туристського клубу «Бескид» (з’явився на мапі міста навесні, й його керівник Віталій Петлін намагається відродити славу того «Бескиду», слава про який у колишньому Союзі з гриміла від Кушки до Далекого Сходу), за сприяння Спілки вчителів-полоністів та Туристично-інформаційного центру відбувся семінар, присвячений життю та діяльності досі ще мало знаного й у той же час видатного дрогобичанина.

То хто ж такий Станіслав Врубель-Ґронський?

Народився він дев’ятого вересня 1907 року  в Дрогобичі.

У 1928-1929 був одним з найзначніших у тогочасній Польщі альпіністів. До 1932 року займався альпінізмом переважно влітку. Після перебування в Альпах 1932 року почав практикувати (до 1939-го) зимовий альпінізм. Брав участь, як один із провідних і досвідчених альпіністів в польських експедиціях в Альпи (1932, 1936, 1937 роки). Під час експедиції на Високий Атлас у Марокко (1934 року) отримав прізвисько «Мойсей»: розшукав у розшукав у пустелі джерело води…

Після Другої світової війни здійснював сходження й узимку й влітку, був членом правління Високогірного клубу Польського Товариства Татр.

Трагічно загинув в серпні 1957 року. В горах Польщі, Франції, Словаччини та Сербії встановлено пам’ятні таблиці на честь знаменитого вихідця з Дрогобича.
А в польському Щецині, в якому прожив альпініст багато років,  ім’я нашого краянина Станіслава Ґронського надано Будинку туристу (зараз там готель, але таблиця залишилась), вулиці та школі.

Це лише надто короткий витяг з життєпису видатного альпініста, про якого понад дві години детально на семінарі розповідав дрогобицький інженер і турист Валентин  Монаков, котрий нині досліджує діяльність Станіслава Ґронського та історію альпінізму на наших теренах у міжвоєнний період.

А ще дослідник навів чимало цікавих фактів про відомі постаті, що походять з Підгір’я. Не лише з Землі Дрогобиччини, а також з інших сусідніх місцевостей. Приміром згадував про ректора Яґеллонського університету в Кракові, одного з президентів цього міста підбужця австрійця Юзефа Дітля (старанням Адама Хлопка три роки тому в селищі встановлено пам’ятну таблицю на пошану цього нашого краянина).  Для багатьох присутніх відкриттям став життєпис ще одного президента Кракова, уродженця Старого Самбора українця Миколая Зиблікевича

Пан Валентин  зараз готує невеличку розвідку про Станіслава Ґронського-Врубля для нашої ґазети, яку ми небавом надрукуємо.

Також про історію альпінізму (taternictwa) в Польщі від початків до сьогодення, з демонстрацією унікальних документів цікаво розповів гість з Польщі, директор Центрального осередку гірського туризму з Кракова Єжи Каплон.

Наступного року виповнюється шість десятиліть  відтоді, як  Альпах трагічно обірвалося життя нашого знаменитого краянина, а також мине 110-та річниця від дня народження Станіслава Врубля Ґронського.

Місто має вшанувати пам’ять цього мужнього альпініста: Станіслав  Ґронський, поза будь-яким сумнівом, гідний місця в Пантеоні слави міста, в котрому народився.

Світлини автора (семінар) та з архіву Валентина Монакова.