Зараз триває опрацювання проектної документації пункту пропуску в Мальговіцях. Проект передбачатиме коридор для пропуску пішоходів і термінал для паспотного та митного контролю пішоходів, однак будівельні роботи зможуть розпочатися лише після узгодження з українською стороною зміни дипломатичної ноти щодо цього переходу” – повідомила портал “Порт Європа”  2014 року тодішня прес-секретар воєводи підкарпатського.

Як відтоді запевняли представники польського та українського урядів, згода щодо того, що в Малговицях-Ніжанковичах має бути пішохідний коридор,  не викликає жодного сумніву. Це дуже важливо для того, щоб розвантажити пішохідний пункт пропуску Медика-Шегині, на якому українці чекають дві  години (причому на автомобільному пункті пропуску набагато  більше). З перспективи відкриття пішохідного руху в Малговицях тішаться також польські туристи-мандрівники, котрі таким чином отримають швидший шлях для походів в Українські Карпати. До Перемишля потягом, звідти до Малговиць маршруткою, пішки через кордон і з Нижанкович українською маршруткою вже прямо в район Карпат – це набагато швидше і зручніше, ніж через Шегині і Львів. І наступна річ – місцеві активісти з Мостиського і Старосамбірського районів багато років реалізують проекти з розвитку пішохідно-велосипедних маршрутів “шляхом фортів І світової війни системи Фортеці Перемишль”. Частина унікальних фортів знаходиться в Україні, саме поблизу проектованого переходу в Мальговицях. Без пішохідного руху в цьому переході багаторічна праця активістів, представників місцевого самоврядування з Польщі і Україні та журналістів пішла б нанівець, а навіть існує загроза, що треба буде вертати вже надану європейську допомогу на розвиток пішохідно-велосипедного туризму у цьому реґіоні.
Один з фортів Фортеці Перемишль на Україні (фото – PortEuropa)
Як довідався портал “Порт Європа”, причина зволікання з актуалізацією дипломатичної ноти – банальна: дипломати просто про це забули. Однак ще не пізно змінити цю ситуацію. Незалежно від того, що провина на боці польського МЗС, нічого не стоїть на заваді, щоб саме українські дипломати вийшли з ініціативою зміни ноти, так щоб там дописати ті чотири слова “та пішоходів і велосипедистів”. На відкритті пішохідного пункту пропуску в Мальговицях – Ніжанковицях більше скористається саме Україна і місцеві мешканці Старосамбірського району, котрі отримають нарешті можливість чесного заробітку на прикордонному туризмі.
Якуб ЛОҐІНОВ, голдовний редактор порталу “Порт Європа” – для “Майдану