Передовсім цирк у Франції – “живий”, він постійно розвивається і він, французький цирк, надто часто говорить  по-українському, а його зірки, дуже часто або – громадянии України або ж народжені у колишньому Радянському Союзі. Відомі артисти з України зараз працюють у найстарішому цирку Франції «Cirque d’Hiver Bouglione» (Буліон) та відомому на весь світ кабаре « Lido» (“Лідо”), що від 1946 року працює на Єлісейських Полях у Парижі.

На цьогорічному 38 фестивалі «Mondial du Cirque de Demain» (Всесвітній Фестиваль Цирку Завтрашнього дня), який проводився від 26 до 29 січня 2017 року у Парижі, в кулуарах можна було побачити наших циркових артистів та почути вкраїнське слово. На жаль, на цьогорічній едиції фестивалю не було представлено циркових номерів з України. Були і Білорусь, і Казахстан, і навіть Росія. України ж – на жаль, не було.

І це теж показник, яким  шляхом йде Український цирк. Якщо порівнювати спортивні та циркові події, то цього року український цирк не поїхав на ”циркову” олімпіаду!  Відтак, дуже часто ми чуємо і обурюємося, що українські спортсмени еміґрують та виступають за інші країни. Гадаєте у цирку ситуація виглядає якось інакше? Аналогічно. Чому так ? Умови, гонорари, та, мабуть, перспективи. Кого ж звинувачувати у цьому? Мабуть, артистів в останню чергу.

Тут, на цьому фестивалі, ми зустріли Євгена Вороніна, знаного артиста- фокусника, випускника Київського державного училища естрадно-циркового мистецтва (сьогодні це Київська муніципальна Академія естрадного та циркового мистецтв). Воронін, лавреат “Золотого Лева” – однієї з найпрестижнішої премії у цирковому мистецтв -, вже давно не мешкає в Україні, але саме ті традиції цирку, які він перейняв в Україні, дозволили йому досягти висот та зійти на цирковий Олімп у якості одного з найвідоміших артистів!

Наступний, кого ми побачили не лише в кулуарах цієї грандіозної циркової події, але й на манежі цирку “Фенікс”, де, власне, й відбувався фестиваль, є Віктор Кі (Віктор Кіктєв), тепер уже американський жонглер-еквілібрист українського походження, соліст «Cirque du Soleil» («Сонячний цирк»), який 2003 року отримав нагороду «Срібний Клоун» на Міжнародному цирковому фестивалі в Монте-Карло. Уродженець  Прилук на Чернігівщині, випускник Київської академії естрадного та циркового мистецтва, Віктор Кі 1994 року на цьому фестивалі «Mondial du Cirque de Demain» також отримав срібну медаль, а вже сьогодні він на манежі вручає нагороди молодим артистам, для яких перемога на цьому вельми престижному фестивалі може стати квитком  до успішного творчого  майбутнього. В межах фестивалю Віктор Кі представив діяльність свого благодійного фонду, який допомагає дітям з України, Кенії, Аргентини та Уругваю у їхніх творчих пошуках, бо не завжди умови, в яких зростають ці діти, можуть ґарантувати їм розвиток їх талантів. До слова, Віктор Кі та його фонд від 2015 року опікується цирковою студією “Uday” у рідному місті артиста Прилуках. Така діяльність дозволяє знаходити творчих та здібних дітей, які згодом зможуть повторити творчий успіх своїх наставників.

Сама ж циркова подія – Фестиваль «Mondial du Cirque de Demain» – має багаторічну історію і його особливістю є те, що до конкурсу допускають артистів не старше 25-ти років.  Не випадково засяжний захід має назву  “фестиваль завтрашнього дня”, адже  справді цей фестиваль засвітив вже не одну ЗІРКУ світової циркової сцени.

Україні бракує такого фестивалю, який би запалював нові зірки та давав надію на творче майбутнє в Україні, а не змушував до  творчої еміґрації…

Можливо, такий фестиваль невдовзі з’явиться, й слово “цирк” буде знову асоціюватись з високим мистецтвом, а не, наприклад, із законодавчим органом. Будемо сподіватися, що так і буде.

Світлини автора