І євреї виправдали сподівання своїх покровителів – енергійні та освічені, з надійними зв1язками з Амстердамом, Туреччиною та усім Сходом, вони швидко перетворили маленьке прибережне сільце на великий порт, який за сто років отримав статус вільного міста. В Ліворно євреям жилося вільно, від заснуванняміста вони мали такі привілеї, якими не були наділені ніде.

Результат пошуку зображень за запитом "Амедео Модільяні картини"

З боку матері, Євгенії Гарсен, Амедео походив з багатого давнього роду освічених неґоціантів. 15-літню Євгенію посватали з Фламініо Модільяні, з яким до того вона навіть знайома не була. Вона потрапила до родини, розквіт якої на той час був уже в минулому.

На час народження хлопчика фінансове становище сім’ї стали настільки кепським, що синьйор Модільяні змушений був оголосити себе банкрутом.

Modigliani_amadeo12345

Амедео прийшов на світ у момент, коли чиновники прийшли забирати описане за борги майно. На щастя, в італійських законах була стаття, яка забороняла конфісковувати ліжко породіллі, тому  родина накидала на ліжко купу хатніх  речей. Мати побачила в цьому зле пророцтво й не помилилася: злидні та біди потім переслідували Амедео впродовж усього його недовгого життя.

Енергійна, чудово освічена Євгенія Модільяні залишає чоловіка й оселяється з дітьми окремо. Знавчиня декількох європейських мов, вона організовує для дітей приватну школу, водночас також заробляє літературними перекладами.
Амедео успадкував не лише красу матері, але і її неприборканий потяг до духовної свободи та творчости. Він отримав блискучу домашню освіту й вільно володів кількома європейськими мовами. Уважна мати, котра обожнювала сина, помітила його захоплення малярством.

modigliani-jeane-hc3a9buterne

Амедео вступає до художньої школи, а 1906 року подається до Парижу, тодішню столицю мистецтва авангарду.

22-літній, неймовірно красивий Амедео оселяється в респектабельному готелі, як і належиться молодому чоловікові з пристойної родини.

Але не минуло й місяця, як Модільяні переселяється в крихітну майстерню на Монмартрі, Респектабельний костюм опиняється в лахмітника, його змінює богемне вбрання – штруксова куртка, шовкова сорочка та чорний капелюх з великими крисами.

Сучасники завжди відзначали, що Модільяні, навіть у періоди безпросвітних злиднів, зберігав звички аристократа. Особливо всіх вражала надто рідкісна для тих часів звичка – щоденно митися в мидниці. Цієї мидниці не полишав ніколи, завше тягав її із собою в усіх поневіряннях з майстерні до майстерні. Мистці не  випадково сподобали собі Монмартр. Тоді це була по-сільському затишна, тиха дільниця, де можна було за копійки винайняти для роботи крихітну майстерню, а з високого паризького пагорба можна було побачити все місто немов на долоні.

Результат пошуку зображень за запитом "Амедео Модільяні картини"

Модільяні вступає до Академії малярства (живопису) і швидко стає своїм у середовищі паризької богеми. Моді, так скоротили його довге італійське прізвище його друзі, вчиться в Академії, багато й напружено працює, бере участь у виставках та салонах, займається не лише живописом, але й скульптурою. Коли його запитували про його творчу манеру, він відповідав: «Це стиль Модільяні. Якщо художнику потрібний ярлик, – він помер».

Маляр  пише лише портрети та оголену натуру. «Людина – ось що мене цікавить. Людське обличчя – найвище творіння природи. Для мене це невичерпне джерело». В Модільяні завжди було загострена чутливість до чужого страждання та неймовірна ніжність, любов і журба наповнюють його картини. Гармонію його праць пишуть всі дослідники його творчости, однак мало хто знає, якою ціною досягав він тієї гармонії.

1910 року в знаменитій каварні «Ротонда» Моді зустрів Анну Ахматову. Згодом поетка згадувала: «В нього була голова грецького Б-га с золотими іскрами – він не був подібний ні до кого на світі. Я знала його нуждарем, і було незрозуміло, з чого він живе. Як мистець він не мав і тіні визнання. Ймовірно, ми двоє не розуміли однієї істотної речі: все, що відбувалося з нами, було для нас обох передісторією нашого життя: його надто короткого, мого – надто довгого,  Дихання мистецтва ще не спопелило його. Але прийдешнє, яке накидає свою тінь перш ніж увійти, вже стукало в вікно. Й все божественне в Амедео іскрилося крізь який морок».

1914 року Моді знайомиться з Леопольдом Зборовським, котрий став для нього другом, нянькою, лікарем та янголом-охоронцем. В мистецтво Модільяні Зборовський закохався з першого погляду і відразу увірував у його велике майбуття.

Результат пошуку зображень за запитом "Амедео Модільяні картини"

Збо та його дружина, як могли, піклувалися про Моді. Вони прихистили його у своїм помешканні, годували його, достачали йому  фарби та моделей.

Ця маленька родина виявляла зворушливу терпимість до мистця, котрий міг бути й нестерпним і безцеремонним. Тільки розуміння величності його таланту та доброта, притаманна Зборовським, допомогли усім трьом зберегти ніжну та зворушливу дружбу.

uploads4wi_2911273_16822592

Його оточували, буквально осаджували, натовпи закоханих жінок, а він чекав на ту, чий образ з’являвся йому уві сні. Це трапилося 1917 року, коли він зустрів малярку Жанну Ебютерн. Амедео було тридцять три, Жанні – дев’ятнадцять. Жіночна, маленька, з довгою лебединою шиєю, з важкими темно-золотими косами і ясними очима, лагідна, мовчазна, вона покохала Моді й пішла з ним і на життя й на смерть.

29 листопада в них народилася донька. Любов Жанни, народження дитини жодним чином не змінило життя мистця. Жодного затишку, жодного побуту в вогкій майстерні. Грошей не було. Та Жанна не скаржилася, жодного слова докору. А він, як навіжений, один за одним писав її портрети. Жанна була центром його творчого всесвіту й улюбленою моделлю. Він намалював близько 20 її портретів.

Справи Моді жодним чином не хотіли налагоджуватися, а єдина виставка, організована 1917 року, успіху не мала й завершилася скандалом. «Велика оголена», виставлена у вітрині ґалереї, видалася поліцейському комісарові непристойною: картину довелося прибрати, а виставку закрити.
Надію змінив відчай, і в певні миті Моді здавалося. Що він відчуває за спиною подих смерти.

Згадують, як одного разу він зайшов до каварні чогось випити, а потім хрипким голосом проспівав кадіш (єврейська поминальна молитва. – Ред.) самому собі.

Життя стрімко добігало фіналу. Настала фатальна зима 1919 року. В цей час Моді страшенно змарнів, став слабким, кашляв, але лікуватися відмовлявся навідруб.

19 січня 192о року зимним, бурхливим і вітряним вечором він блукав вулицями й з надривом кашляв. Крижаний вітер роздмухував за спинною  його куртку.

Друзі радили відправитися додому, та він продовжував нічне кружляння без сенсу.

Наступного дня йому стало цілком зле й він зліг. Сусіди з майстерні, що навідали його, побачили Моді, який лежав у гарячці. Вагітна на восьмому місяці Жанна вмостилася поруч. На мольберті висихала його остання робота – портрет вагітної Жанни. Кинулися по лікаря. Стан щоразу ставав гіршим. Він уже був непритомним.  22 січня 1920 року Моді доправили до шпиталю Шарите для безхатьків.

Amedeo_Modigliani_-_Portrait_de_Jeanne_Hébuterne_(au_Chapeau)

За два дні його не стало. На завтра, коли вона прийшла до лічниці, Жанна довго вдивлялася в його обличчя, а потім вийшла, проте так і не обернулася до нього спиною.

Рідні забрали Жанну додому. На світанку хатні прокинулися від стуку віконниць – Жанна викинулася з вікна шостого поверху.

Старий цвинтар Пер Ляшез. «Амедео Модільяні. Художник. Народився в Ліворно 12 липня 1884 року. Помер у Парижі 24 січня 1920 року. Смерть наздогнала його на порозі слави».

А поруч напис «Жанна Ебютерн. Народилася в Парижі в квітні 1898 року. Померла 25 січня 1929 року. Віддана супутниця Амедео Модільяні, яка не захотіла пережити розлуку з ним».

«Оголена, що лежить» Амедео Модільяні – одна з найдорожчих картин у світі й сьогодні її оцінюють у 170 мільйонів доларів.

Юлія КОРОЛЬКОВА, “МЕОЦ”

Результат пошуку зображень за запитом "Амедео Модільяні картини"

Результат пошуку зображень за запитом "Амедео Модільяні картини"

 

Результат пошуку зображень за запитом "Амедео Модільяні картини"

Результат пошуку зображень за запитом "Амедео Модільяні картини"