Корінням  своїм Новруз сягає в зороастризм. Це – одне з найдавніших  землеробських свят,  походження якого  пов`язане з виникненням землеробського календаря. Фірдоусі і Омар Хайям, який служив при дворі туркменського царя Мелик-шаха, пов`язували виникнення Новруза з іменами легендарних царів Джамшида, Каюмурса та інших.

За стародавнім звичаєм, до настання Новруза люди повинні прибирати в будинках і навколо, сплатити всі  борги. На святковий стіл складали круглі коржі з пшениці, ячменю, проса, кукурудзи, квасолі, гороху, сочевиці, рису, сезаму (кунжуту) та бобів.

В Новруз готують страви з семи, переважно рослинних, продуктів. Найбільш відомою святковою стравою є сумаляк – блюдо  з пророщених паростків пшениці. Також Новруз є початком року за календарем бахаї.

Дата святкування Новруза (варіанти: Навруз, Невруз, киримли Наврез; дослівно означає “новий день”) – 20-21 березня – обрана невипадково, адже  вона припадає на весняне рівнодення, коли день є рівний  ночі,   й весна остаточно вступає у свої права. Настає пора нових польових робіт, час турбот і надій хлібороба. Раніше момент настання Новруза визначався астрологами, людьми вельми престижної посади в середньовіччі. Зараз же їх змінили астрономи, які обчислюють дату приходу Новруза з точністю до хвилини.

Джерело