«В неї було надзвичайне життя й ми пам’ятатимемо завжди її силу у поступі вперед» – наголосила Сільвія Маркьоніні мер Вербанії, маленького північно-італійського містечка, де завершився земний шлях Емми Морано, котра пізнала три сторіччя й два тисячоліття.

Як засвідчує Геронтологічна дослідницька група (Gerontology Research Group, GRG), від нині старійшиною людства є мешканка Ямайки Віолета Браун, народжена 10 березня 1900 року. І все ж, за даними тієї ж американської групи досліджень, Емма Морано, що народилася 29 листопада 1899 року, залишається єдиною відомою особою, що прийшла на світ до 1900 року.

Як пояснює один з відповідальних представників GRG Роберт Янґ, вона була прикладом людини, котра, як видавалося, старіє повільніше.

ЇЇ сильна голова  залишалася при пам’яті до 115 років. Й сама пані Морано пояснювала своє довголіття багатолітньою безшлюбністю й власною дієтою: три яйця (два з яких – сирі) щодня впродовж майже цілого сторіччя.

Рецепт цей (зранку три сирих яйця й омлет в обід) отримала, коли у двадцять років страждала на анемію, від свого лікаря. Й надалі дотримувалася цієї поради. За життя, як стверджувала, з’їла понад 100 тисяч яєць.

Надто незалежна, вона залишила свого брутального чоловіка одразу по смерті їхнього єдиного сина, котрий мав усього декілька місяців. То було 1938 року, більше ніж за 30 років до легалізації розлучень в Італії.

Відтак жила сама, що не було звичним в ту добу. До 75 років працювала на фабриці, котра продукувала джутові мішки.

Лише у віці 115 років погодилася прийняти допомогу медсестри.

Була володаркою Диплому Ґінеса «Старійшина людства».

«Що мене найбільше вражало, – її пам’ять. Вона не забувала нічого» – розповідала Яміла Верґара, колумбійська медсестра, яка опікувалася пані Еммою.

«Її терапією був добрий настрій» – додає вона. «Я змушувала сміятися її, вона змушувала сміятися мене. Сміх – найкращий рецепт. Вона була така кумедна!»…

Вона справді була унікальною землянкою: жила в трьох століттях, за цей час на її батьківщині  змінилося понад 90 урядів.

Емма Морано виявилася останньою з народжених у XIX столітті майже  рік  тому, відколи у травні 2016 року в Нью-Йорку у віці 116 років померла Сюзанна Мушатт Джонс, яка так само була народжена 1899 року.

Світлина – AFP (Франс Прес).