– Знищено товари, передані на відповідальне зберігання: які ПДВ-наслідки в їх зберігача?

– У випадку якщо зберігач товару надав власнику товару письмову відмову щодо повернення такого товару чи закінчився строк його зберігання, що визначений у договорі, і платник не повертає товар без будь-яких пояснень, то вважається, що відбулась операція з постачання такого товару, і на дату такої письмової відмови чи спливу строку зберігання товару у власника такого товару виникають податкові зобов’язання з ПДВ.

 

 – Як виправити помилку в даті складання податкової накладної ?

– У разі здійснення платником ПДВ – постачальником (продавцем) товарів/послуг операції з постачання товарів/послуг, податкова накладна, складена іншою датою, ніж дата виникнення “першої події” за такою операцією, є помилково складеною податковою накладною. Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов’язань з ПДВ платника ПДВ – постачальника товарів/послуг, визначених відповідно до п. 187.1 ПКУ (за правилом “першої події”).

У разі здійснення платником ПДВ – постачальником (продавцем) товарів/послуг операції з постачання товарів/послуг, податкова накладна, складена іншою датою, ніж дата виникнення “першої події” за такою операцією, є помилково складеною податковою накладною.

Помилка у даті складання податкової накладної не може бути виправлена шляхом подання  розрахунку коригування  із зазначенням правильної дати складання такої податкової накладної.

Отже, якщо платником податку при здійсненні операції з постачання товарів/послуг було складено податкову накладну іншою датою, ніж дата виникнення “першої події” за такою операцією, тобто помилкову податкову накладну, то з метою виправлення допущеної помилки на дату її виявлення такий платник податку може скласти розрахунок коригування до такої помилкової ПН, в якому усі числові показники зазначити зі знаком “-“. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (отримувачем) товарів/послуг, на якого було складено таку помилкову податкову накладну, з дотриманням визначених ПКУ термінів реєстрації.

Одночасно з цим платник податку має скласти нову податкову накладну за такою операцією із зазначенням дати складання, що відповідає даті настання “першої події” за такою операцією. Ця податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН таким платником податку з урахуванням термінів, встановлених ПКУ для такої реєстрації.

При цьому статтею 120-1 ПКУ передбачено відповідальність за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН та допущення помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної.

– Який порядок повернення помилково або надміру сплачених сум ПДВ в бюджет ?

– Міністерство фінансів  наказом від 06.04.2017 р. №415  внесло зміни до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів. Зокрема, згідно з наказом у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету через систему електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ) у порядку, визначеному п. 200-1.5 ПКУ, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ. Лише у разі відсутності такого рахунку на момент звернення платника податків із заявою про повернення надміру сплачених податкового зобов’язання з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

 Дрогобицька ОДПІ