Так, у Дрогобичі є власний МРТ.

Так, він справний і може рятувати людські життя.

Для багатьох дрогобичан інформація про це обладнання справжня несподіванка та сенсація. Люди ще більше дивуються, коли дізнаються, що “пусконалагоджувальні” роботи тривають вже сім років. Цей унікальний діагностичний прилад Дрогобич отримав у подарунок від польського міста Сянок ще у березні 2010 року. Однак, приміщення, де знаходиться МРТ, – закрите, а прилад не функціонує, хоча і є технічно справним.

У серпні 2011 року ЗМІ анонсували, що вже невдовзі  дрогобичани отримають можливість якісно діагностувати свої захворювання. В Інтернеті й зараз  можна знайти статті в яких читаємо ось таке: “Виходимо на фінішний етап», – сказав Олександр Коростельов. Невдовзі до Дрогобича приїде зі США розробник томографа, який виконає роботи з підготовки до запуску апарата та проведе його запуск… Приблизна вартість обладнання, за словами начальника відділу охорони здоров’я Андрія Шевкенича, сьогодні становить чотири-п’ять мільйонів доларів”.

МРТ1

Але нічого не відбулося, нічого!

Час від часу в ЗМІ з’являлися інформації про те, що тривають роботи з налаштування, а МРТ запрацює “вже у жовтні”, “вже у вересні”, “вже зовсім скоро” тощо. Та час минав, і сьогодні на дворі вже 2017 рік, а “Resonex-2000″ (його потужність – 1.2 tesla) досі не працює і виконує лише одну функцію – є пам’ятником безвідповідальності, халатності та цілковитої байдужості чиновництва, до сфери відповідальності якого входить це “незакрите” питання! За цей час у місті підприємці від медицини відкрили чимало приватних діагностичних центрів, для яких комунальний і безкоштовний для окремих категорій населення МРТ був би нещаднним конкурентом.

Юрій Мацюрак, начальник організаційного відділу Дрогобицької міської ради у 2002 – 2010 р.р., радник міського голови (у 2010 – 2011 роках займався встановленням магінтно-резонасного томографа  у Дрогобичі): “Загальна вага цього томографа становить  28 тонн. Для того, щоби його перевезти сюди, треба було пройти безліч бюрократичних процедур – і на митниці, і у міністерстві охорони здоров’я, а ще – організувати доставку, в чому нам допомогли наші польські колеги. Після того, як ми привезли МРТ до Дрогобича, ще близько року тривала реконструкція  приміщення, адже його модулі повинні працювати у адаптованих кімнатах. На ці потреби з міського бюджету  було виділено понад мільйон гривень,  і коли ми завершили  ремонті роботи, у місті відбулася чергова зміна влади і, чомусь, процес зупинився.”

Ми мали нагоду дослідити приміщення, в якому знаходиться цей “забутий” МРТ. Навіть після стількох років, воно й досі має абсолютно пристойний вигляд і є одним з найкращих приміщень, які перебувають під опікою  наших медиків. Втім, видовище надзвичайно сумне, особливо коли заходиш у кімнату, де знаходиться МРТ… Від думки про те, скільки ж людських життів міг врятувати МРТ за сім років стає моторошно…

Після того як МРТ привезли до Дрогобича, він деякий час простояв на складі, а вже після ремонту приміщення на вулиці Шептицького, почалося його встановлення, яке виконував особисто Андрій Міцяк, розробник МРТ, поляк зі Штатів, інженер – магістр.

“Через конфлікт з тодішнім міським головою О. Радзієвським йому (Андрію Міцяку – ред.) довелося залишити  місто, – розповідає Юрій Мацюрак. – Його постійно обманювали, а колишній міський голова навіть вигнав інженера зі свого кабінету. Спеціалістам з інших країн дуже важко працювати у таких умовах… Розробник цього обладнання не витримав чиновничого  хамства і поїхав.

Цікаво згадати і тодішню риторику деяких місцевих медиків, які розповідали нісенітниці про те, що МРТ “шкодить, є небезпекою для хворих”, хоча такі томографи й досі використовують у світі і цей прилад, наголошую, має усі сертифікати та погодження.”

Згідно з домовленостями з польською стороною цей томограф може бути лише комунальним, тобто не приватним, а належати виключно громаді. Якщо на ньому хтось і може “заробити”, то лише громада і найперший прибуток – це здоров’я та життя.

“Я переконаний, що тут вплинула корупція. Не було зацікавленості ні у керівництва міста, ні у окремих медиків, бо це реальна конкуренція їхнім приватним діагностичним центрам. Вони забули, що медицина повинна лікувати, а не збагачувати, тому власне так ситуація і склалася…”, –  Юрій Мацюрак.

За роки вимушеного простою МРТ викрадено пульт управління, який сконструйований саме для цього пристрою. Він є унікальним і нікому не знадобиться, бо його можна використати лише як невіддільну частину МРТ. Але ці втрати можна поповнити. Дрогобичу пощастило, адже Андрій Міцяк, розробник МРТ, має ще один запасний пульт управління і готовий безкоштовно переслати його зі США у Дрогобич.

Сьогодні МРТ може стати реальним шансом на життя, а для медиків – шаленою допомогою у діагностуванні та лікуванні своїх пацієнтів.

Юрій Каракевич, лікар Дрогобицької міської лікарні:

“Цей МРТ й досі залишається актуальним, його сфера застосування за експертнми оцінками розробника доволі широка, а використовувати його можна в онкології, скануванні головного мозку, дослідженні патології різних відділів хребта, тощо. Також можна застосовувати у кардіології, для сканування внутрішніх органів, використовуванні контрастних речовин для обстеження легень. Якщо його ввести в дію, – це буде досить велика допомога мешканцям  Дрогобича”.

Чому так довго МРТ не можуть підключити, в чому ж причина?!

Тут можна гадати і думати, але важко повірити в те, що існує якась серйозна і об’єктивна причина з якої МРТ сім років під’єднують.

Прокоментувати цю історію і дати відповідь на запитання – чому ж МРТ так довго “встановлюють”, ми попросили Андрія Шевкенича, колишнього керівника відділу охорони здоров’я ДМР:

“Через брак коштів… Кожен рік сесія виділяла на усі ці роботи кошти, я вже так не пам’ятаю скільки це було, але в еквіваленті – приблизно 15 тисяч  доларів. Потім ця сума дійшла до десяти тисяч  доларів… Закладали – закладали, але коштів так і не виділили. Сьогодні вже є фактично 100 відсотків готовності – приміщення відремонтовано, є меблі, є все, цілковито. Сам апарат потребує калібрування і додаткових налаштувань. У часі це до двох – трьох тижнів роботи. Оскільки розробник мешкає в США, то було важко його сюди запрошувати і доправляти. Основна причина – відсутність належного фінансування. Щороку ми на сесії ухвалювали рішення стосовно цього об’єкту, і кожен рік ці кошти не давали.”

Що ж робити з цим томографом?

Є два варіанти: списати, знищити або, врешті, ввести його в роботу. Який варіант вам більше до вподоби?

Історія з МРТ – яскрава ілюстрація безвідповідальності людей, які повинні ухвалювати рішення. Даруйте, але сім років встановлювати обладнання, яке реально може рятувати людські життя, – це неприпустимо довго, й за такий час не те, що томограф можна ввести до ладу, можна збудувати велетенський космічний корабель і полетіти кудись  на Марс!

Відомо, що нинішня влада вчиняє дії щодо відновлення робіт із запуску томографа. У квітні 2017 року Андрій Міцяк, розробник МРТ, приїздив з візитом у Дрогобич і провів інвентаризацію обладнання. Його висновок – прилад можна ввести в дію, й для цього не треба шалених коштів, треба лише волю відповідальних осіб.

“Андрій Міцяк (розробник томографа – Ред.) гарантує, що прилад після запуску буде працювати не менше десяти років. Важливо те, що є запасний комплект електронного обладнання, яке ще не було у користуванні і у випадку техічної несправності, можна просто замінити і МРТ продовжить свою роботу.

Фонд охорони здоров’я міста-партнера Санока (Польща – Ред.), який безкоштовно передав “Resonex-2000″ Дрогобицькій  міській лікарні, гарантує безкоштовне навчання та консультування медичного персоналу, який буде працювати з цим обладнанням”,- розповідає Юрій Мацюрак.

Однак у Тараса Кучми, міського голови Дрогобича, є певні сумніви щодо того як довго такий прилад буде працювати.

(пряма мова, без виправлень)

  • МРТ можна запустити, він ще може бути актуальним і може приносити користь, але за сім років, якщо така дорога апаратура стоїть, природньо вона була частково розкрадена, частково знищена, частково деякі елементи вже “випарувалися”, бо це дорога апаратура… воно повинно було працювати сім років.  Сьогодні ми шукаємо ресурс, бо знову вкладати гроші в цей апарат… і ми невпевнені і ніхто нам не дає гарантію, що через два місяці він знову не зламається… і знову чекати нам з Америки людину, яка може його налагодити, хоча, кажуть, при сучасних комунікаціях це все можливо… Це є ризики і зараз перед нами стоїть дуже відповідальне рішення: або ми знову виділяємо гроші… і запускаємо цей апарат, а там залишилося всього відремонтувати холодильну установку, заправити фреон і все решта – технічну частину – воно працює… Пан, який відповідальний, який робив ці апарати з Америки, він практично тут майже півмісяця працював. Безкоштовно до речі, він сказав, як запуститься, тоді ми йому заплатимо за його роботу. Він це все налагодив.

У нас дилема: чи виділяти кошти, ризикувати, чи шукати більш сучасні, бо нам вже кажуть, що за сім років це вже став вчорашній день, і вкладати знову гроші у вчорашній день – ми думаємо, чи запускати нові…, закупляти новий, який готовий нам поставити. Ведеться зараз моніторинг, ми хочемо перевірити наскільки ці апарати будуть окупні, а те що вони необхідні Дрогобичу – навіть не обговорюється… Думаємо, що до кінця літа ми поставимо крапку у цьому питанні, – Тарас Кучма.

  • Тобто, або місто виділяє гроші і ми його запускаємо, або …? – запитує журналіст МД.

  • Ми встановлюємо новий апарат. А цей… вже будемо думати, яким методом і що з ним робити, бо це дуже дорога апаратура і будемо запускати новий апарат. На новий апарат вже є люди, які готові безкоштовно нам його його встановити. Просто хочуть…, – Тарас Кучма.

  • Безкоштовно його віддати, чи як?

  • Ні, не віддати, вони хочуть його самі експлуатувати, – Тарас Кучма.

  • Тобто, поставити новий апарат і його експлуатувати?! Особисто не розумію… адже є МРТ, який ще не є такий старий і ця техніка ще актуальна, – продовжує журналіст.

  • Абсолютно правильно. Я відповім вам на це запитання. Ми не знаємо і ніхто не дає гарантію, що він працюватиме більше ніж два місяці, бо він дуже довго стояв, – Тарас Кучма.

  • На Вашу думку, яка причина, чому так довго блокували це питання?

– Я не хочу обговорювати дії влади, яка була до мене. Я дав собі слово, що їх коментувати і їхні дії я не буду. Я можу прокоментувати свої дії і те, що робив протягом року, а їх – не хочу.

Після розмови з міським головою ситуація вимальовується дещо інша.

Стало зрозуміло, що історія з томографом швидко не закінчиться, бо є велика ймовірність, що естафету з блокування цього питання вже перейняли, ось лише риторику змінили.

Раніше не було грошей, аби запросити експерта з США, тепер сумніви гризуть, чи довго працюватиме цей томограф…

На жаль, є величезний ризик, що цей прилад таки спишуть, розберуть і відвезуть на пункт приймання  металобрухту і він назавжди залишиться символом того, як особисті інтереси, у тім числі –  й бізнесові, дефекти менеджерських умінь, значною мірою – безвідповідальність, гублять проекти, які справді рятують людські життя.

Важливо зараз нагадати усім, що до Дрогобича томограф передали з міста-побратима Сянока. Фактично громада одного міста подарувала МРТ іншій громаді.  Це подарунок усім нам, не комусь конкретно – лише громаді, людям, то може настав час аби й ці люди сказали своє слово?!

Дрогобичани, Вам потрібний томограф?

Джерело – “Медіа Дрогобиччина” №2 (16) від 26 травня