97 відсотків водних запасів планети містять океани, вони займають три чверті поверхні земної кулі. Та й загалом вони – невіддільна частина сталого розвитку.

Величезною є роль світового океану у формуванні та регулюванні клімату, адже вона є системотворною: океанічні води – один з основних поглиначів вуглекислого газу.

А ще океани – найбільше джерело білка на планеті, й три мільярди землян цілком залежать від Океану як джерела білка.

У той чи інший спосіб рибні морські запаси  забезпечують зайнятість понад 200 мільйонів осіб.

Майже сорок відсотків світового Океану постраждало внаслідок людської діяльності, у тім числі – від забруднення, втрати прибережних місць проживання, виснаження рибних запасів.

Вченими світовий водний басейн поділено на чотири великих Океани: Атлантичний, Індійський, Тихий і Північний Льодовитий.

Світовий Океан є надто важливим об’єктом наукових досліджень, вивченням океанів займається океанологія. Дедалі більше вчені проникають у таїну океанських глибин і відкривають нові види морської фауни та флори, й ці дослідження мають неабияке значення для підвищення добробуту землян.

 

На Міжнародній конференції що відбулася 1992 року  в бразилійському Ріо-де-Жанейро було встановлено нове свято — Всесвітній день океанів (World Oceans Day). Відтоді його щороку  восьмого червня відзначають усі,  хто має бодай найменшу дотичність  до Світового океану. Сьогодні екологи, іхтіологи та працівники багатьох зоопарків, акваріумів, дельфінаріїв координують свої зусилля для того, щоб захистити права мешканців морських глибин і стабілізувати  екологічну ситуацію

Генеральна Асамблея ООН 2008 року  ухвалила Резолюція № A/RES/63/111), про офіційне відзначення Дня Океанів від 2009 року.

Людство отримало ще одну можливість спільними зусиллями  зберегти природу в її кращому вигляді, турбуватися про фауну та флору світового Океану.

Інтенсивне вивчення океанів почалося в другій половині миг нулого сторіччя. Тоді  головним  методом дослідження океанських глибин була  метод ехолокація, з допомогою якої було розроблено мапи глибин океану та відкрито  основні форми рельєфу океанічного дна.

Найглибшою сьогодні  є Маріанська западина, яка знаходиться в Тихому океані поблизу Північних Маріанських островів. Її глибина – майже 11 кілометрів (10924 метри).

Разом з річковими стоками і опадами до океану потрапляє  приблизно півмільйона  мільйонів кубічних кілометрів прісних вод. Цей обсяг відповідає шару води на поверхні океану завтовшки  1,25 метра. 4

Відомо, що  Тихим  океан назвав  славетний португальський мореплавець і дослідник Фердінанд Магеллан після експедиції 1519-1522 років . Він назвав океан «мирним морем» через те, за весь час подорожі не потрапив в шторм, ні в бурю.

Підготував Кіндрат ВІТЧЕНКО

Картинки по запросу Всесвітній день океанів