На дискусії вперше в Україні була презентована нова макрорегіональна стратегія розвитку Карпат. В її реалізації, за словами голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина, сьогодні мають бути зацікавлені всі вісім держав, через територію яких пролягають гори. Важливо, що стратегія вже має підтримку урядів, парламентів Польщі, України, органів місцевого самоврядування.

«Є розуміння, що коли разом візьмемося за справу, то зможемо вийти на спільний фінансовий інструмент для вирішення спільних проблем усього Карпатського реґіону», – наголосив він.

Загалом учасники дискусії переконані: перше і нагальне питання для вирішення в Карпатах – розвиток інфраструктури.

«Насамперед нас цікавить транспортна інфраструктура та доступність регіонів», – зазначив заступник Міністра розвитку Республіки Польща Єжи Квєцінські.

Водночас Маршалок польського Сейму Марек Кухцінські  особливу увагу звернув на необхідність реконструкції та відкриття нових пунктів пропуску.

«На польсько-німецькому кордоні було 43 пункти перетину. І ще у 2004 році, за кілька місяців до приєднання Польщі до ЄС, через них пройшло близько 90 мільйонів людей. На польсько-українському кордоні усього 14 пунктів пропуску, які 2016 року обслужили близько 22 мільйони людей. Тому наша основна мета – забезпечити так, щоб цих пунктів було максимально багато, а рух відбувався максимально комфортно для кожного учасника», – зазначив Марек Кухцінські.

«Наразі Карпатський реґіон України має багато труднощів в інфраструктурі, економіці і під час зустрічей із головами місцевих рад ми шукаємо шляхи вирішення проблем. Утім саме напрацювання макрореґіональної стратегії  дозволять Карпатам стати перспективою і шансом для його мешканців. Такі реґіональні стратегії були реалізовані в Альпах, у Балтійських країнах тощо. Цей досвід маємо поширити і використати у нашому реґіоні», – переконаний Андрій Парубій.

Зазначимо, що стратегія налічує чотири блоки – екологічний, історико-культурний, інфраструктурний та інноваційний. У разі схвалення цього документу Євросоюзом, кожен із блоків отримає потужне фінансування.

«Карпати сьогодні розділені багатьма кордонами, а хочеться об’єднати їх спільними проектами», – підсумував Олександр Ганущин.

Ще однією важливою темою для обговорення стала децентралізація. На думку багатьох учасників Форуму, – це чи не єдина реформа в Україні, яку можна назвати успішною. Урешті під час тематичної пленарної дискусії керівники об’єднаних громад поділилися своїми успіхами та досвідом у реалізації реформи.

«Сьогодні децентралізацію підтримують понад 60 відсотків  українців. Ми на рівні обласної ради робимо багато, аби процес був успішним. Ухвалюються відповідні програми. Це дуже серйозний процес, до якого треба підходити з розумом, через ретельні обговорення», – переконаний заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк.

Загалом же під час Форуму відбулися більше десяти  пленарних дискусій. Окрім того, захід став тим відкритим майданчиком, де його учасники могли за особистими зустрічами вести успішний діалог і перемовини. Для прикладу, як повідомив голова ВРУ Андрій Парубій, у розмові із Маршалком польського Сейму  Мареком  Кухцінськім обговорили можливість співпраці в енергетичній сфері між Україною та Польщею. Адже кілька тижнів тому польський LNG-термінал прийняв перший танкер скрапленого газу із США. За словами Парубія, це відкриває для України новий шлях для енергетичної співпраці через Польщу зі Сполученими Штатами Америки.

«Ми лише вдруге проводили Форум місцевого розвитку і мені приємно, що вже цього року  до Трускавця приїхало удвічі більше гостей. А склад учасників – спікери польського і українського парламентів, народні депутати, представники міністерств, дипломатичних відомств – свідчить, що Форум виходить на новий якісний рівень. За ці кілька днів ми змогли напрацювати дорожні карти роботи у багатьох напрямках. Усі ініціативи на різних рівнях – урядовому, законотворчому, місцевих рад – реалізовуватимемо упродовж наступного року, щоб представити їх уже влітку 2018-го. Тож уже від сьогодні починаємо підготовку до ІІІ Форуму місцевого розвитку», – наголосив голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин.

Медіа-центр Форуму місцевого розвитку-2017