Енергія, оптимізм доброзичливість та неабияка активність цієї, вже не надто молодої жінки в багатьох викликає і подив і велику пошану.

Всі організовані нею заходи та  імпрези тощо не є розрахованими лише на місцеву польську спільноту, хоча насамперед прагне пані Марія, щоби маленькі поляки-дрогобичани знали рідну мову й культуру, а й загалом на всіх небайдужих краян, адже польська культура, чимало представників якої, як відомо, походить з Дрогобича, є однією зі складових загальної культури нашого урочого Півтора міста, як назвав його Мар’ян Гемар…

Так було й минулої суботи,сьомого жовтня,  коли в 15-й школі відбувався ще один цікавий захід, під час якого чимало хто взнав багато досі незнаного..

Зараз у шведській столиці Стокгольмі триває нобелівський тиждень й водночас світ відзначає 150-ту річницю від дня народження двічі лавреатки найпрестижнішої премії, польської науковиці, фізика та хіміка, першої жінки-професора Паризької Сорбонни Марії Склодовської-Кюрі.

Власне це й стало приводом проведення  Марією Галяс освітньо-пізнавальної конференції «Польські нобеліати». Як відомо премією Нобеля в різний час було відзначено шістьох представників сусідньої країни – одну науковицю, чотирьох майстрів красного письменства й одного політика.

Першою ж у цьому почесному переліку стоїть саме Марія Склодовська-Кюрі, про яку великий Ейнштейн сказав: «Пані Кюрі з усіх людей на світі є єдиною незіпсованою славою людиною».

Під час конференції викладачі педагогічного університету імені Франка та вчителі суботньої польської школи детально розповіли про життєвий шлях та здобутки поляків, відзначених Шведською  Королівською академією премією Альфреда Нобеля – Марію Склодовську-Кюрі, лавреатку 1903 і 1911 років (доцент історичного факультету ДДПУ імені Франка Ірина Лозинська), автора «Quo vadis» (уривок з цього роману прочитав учень суботньої школи Данило Конончук) «Потопу» та інших відомих у світі історичних творів Генрика Сенкевича, лавреата 1905 року   (вчителька суботньої школи Оксана Єдліцька), автора трилогії «Селяни» Владислава Реймонта (1867-1925), лавреата 1924 року (доцент ДДПУ імені Франка Ганна Іваночко), 150-ліття від дня народження також світ відзначає цьогоріч.

Студентка-філолог ДДПУ імені Франка розповіла про видатного польського поета , дипломата, Справедливого серед народів світу Чеслава Мілоша (1911-2004, лавреата 1980 року).

1983 роком Нобелівську премію миру було вручено лідерові руху «Солідарність»  першому Президентові некомуністичної Польщі Лехові Валенсі (народився 1943 року).  Про його життя та чин присутнім повідала музикант, викладач польської суботньої школи Галина Козак.

Одним з найбільших поетів Польщі та Європи у минулому сторіччі була славетна Віслава Шимборська (1923-2012) лавреатка 1986 року, про яку детально розповідала вчителька суботньої школи Зоряна Винницька.

Всі доповіді супроводжували виступи учасників дитячого польського хору «Відродження» (керівник Заслужений діяч культури Польщі Ольга Томашук, акомпаніатор Галина Козак, соліст Марта Єдліцька), читання учнями та студентами філологічного факультету ДДПУ творів польських лавреатів премії Нобеля. Своїм виконанням власних пісень на слова польських поетів, а також і власних творів зачарувала викладач Дрогобицького музичного училища імені Барвінського Марія Гев.

На завершення учасників і гостей привітали голова Федерації польських організації України Емілія Хмельова, віце-консул Генерального Консульства Республіки Польща у Львові Беата Скорек, директор ЗОШ № 15 Ігор Логин. Всі вони відзначили і високий рівень заходу й його важливість для єднання двох сусідніх народів і культур. Ігор Логин ще й коротко розповів про самого Альфреда Нобеля та премію, що носить ім’я цього видатного європейця.

Всі промовці зокрема наголошували: очолюване Марією Галяс Товариство польської культури «Відродження та однойменний хор не лише збагачують українську та польську культуру, але й вкотре доводять: немає більших родичів у Європі, ніж українці та поляки. Тож нехай дедалі  більше буде моментів, які нас єднають, ніж того, що ділить…

Ведучими заходу були доцент ДДПУ імені Івана Франка Олександра Грабінська та студентка філфаку Дрогобицького вишу Кристина Токар.

По завершенні дійства винуватиця свята пані Марія Галяс частувала своїх гостей. За свідченням очевидців ця частину ювілейного заходу (котра пройшла  в форматі не “для преси”) теж було організовано на високому  рівні.

Світлини Леоніда Ґольберґа