Нобелівська премія 2017 з медицини

Другого жовтня на засіданні Нобелівського комітету були названі імена відразу трьох вчених (Майкл Янг, Джеффрі Хол і Майкл Росбаш), які стали лавреатами Нобелівської премії в області фізіології та медицини.

Вони отримали нагороду за дослідження, яке показало зв’язок між добовим фізіологічним ритмом людини та її здоров’ям. Вчені відкрили молекулярні механізми, так званий клітинний годинник, які визначають циркадний ритм людини. Цей ритм контролює обмін речовин, температуру тіла, сон, гормональний фон. Науковці вивчали мух дрозофіл. За допомогою особин з порушеним режимом життєдіяльності вдалося виділити гени, які відповідають за координацію циклів сну і безсоння. Ці гени на молекулярному рівні управляють білками (вночі вони накопичуються, а вдень розпадаються). Коливання концентрації білкових компонентів в клітці схожі з маятником, і такий механізм спостерігається не тільки у мух, а й у всіх живих істот. Цікаво, що свої дослідження науковці проводили ще в 70-х роках.

лауреати Нобелівської премії 2017 з медицини

циркадні ритми людини

Нобелівська премія 2017 з фізики

Відзначених  Нобелівською премією в царині  фізики оголосили третього жовтня. Ними стали американці Кіп Торн, Райнер Вайсс і Беррі Берріш. Вчені отримали високу відзнаку  за внесок в проект детектора LIGO (лазерно-інтерферометрична ґравітаційно-хвильова обсерваторія) завдяки роботі якого торік, 2016-го року, було виявлено ґравітаційні хвилі,  існування яких передбачив Альберт Ейнштейн.
Робота над проектом LIGO тривала чотири десятиріччя, а в лютому 2016 року вчені колаборації ALIGO оголосили, що їм вдалося зафіксувати сигнал ґравітаційних хвиль, які утворилися після злиття двох чорних дір масою 29 і 36 Сонць. За словами дослідників, відкриття ґравітаційних хвиль може стати новою ерою в астрономії. Представники Нобелівського комітету при оголошенні лавреатів в галузі фізики відзначили: “Відкриваються нові, досі незвідані світи, багатство відкриттів чекає тих, кому вдасться зловити хвилі”.

Результат пошуку зображень за запитом "Райнер Вайс, Баррі К. Бариш та Кіп С. Торн."

Нобелівська премія 2017 з хімії

Нобелівською премією в галузі хімії четвертого жовтня нагородили вчених, які брали участь в проектуванні і синтезі молекулярних машин. Лауреатами стали Жак Дюбоше з Лозаннського університету, Йоахім Франк з Колумбійського університету і Річард Хендерсон з Кембриджського університету.. Їх досягнення – каріоелектронна мікроскопія високої роздільної здатності, яка дозволяє визначити структуру біомолекул. На сьогодні цей метод є основним у вивченні клітинних особливостей. За допомогою каріоелектронного мікроскопа можна спостерігати за живими молекулами і вивчати тривимірну структуру білка. Метод каріоелектронної мікроскопії дозволив визначити структуру поверхні вірусу Зіка, а також білків, які контролюють циркадні ритми людини.

Нобелівські лауреати з хімії 2017 року

Нобелівська премія 2017 з літератури

П’ятого жовтня назвали давреата Нобелівської премії в галузі літератури. Ним став британський письменник з японським корінням – Кадзуо Ісігуро. Серед найвідоміших творів Ісігуро “Там, де в серпанку пагорби” (1983р.); “Залишок дня” (1989р.) – роман, за яким було знято однойменний фільм з Ентоні Хопкінсом і Еммою Томпсон в головних ролях (фільм номінований на вісім Оскарів, а сама книга отримала  Букерівську премію); роман-антиутопія “Не відпускай мене” (2005р.), який також був екранізований в 2011 році; “Похований велетень” (2015р.). Кадзуо Ісігуро вручили Нобелівську премію з літератури  “за те, що в романах великої емоційної сили розкрив безодню, що таїться під нашим ілюзорним почуттям зв’язку зі світом”.

Результат пошуку зображень за запитом "Кадзуо Ісігуро"

 

 

Нобелівська премія миру 2017

Цього року Нобелівської премії миру була удостоєна ICAN, Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons). Ця співдружність неурядових організацій більш ніж зі 100 країн була створена 2007 року. На думку представників Нобелівського комітету, діяльність ICAN відіграє значну роль в прагненні домогтися заборони застосування ядерної зброї. Серед номінантів на Нобелівську премію миру 2017 було понад 300 кандидатів. Визнання ICAN лавреатом стало ще одним нагадуванням про загрозу ядерної зброї для людства в наші дні, коли окремі країни намагаються його модернізувати і здійснюють небезпечні випробування.

Нобелівська премія 2017 з економіки

Ім’я лавреата Нобелівської премії 2017 в області економічних наук стало відомо дев’ятого жовтня. Премію з формулюванням “за внесок в поведінкову економіку” отримав 72-х річний американський економіст Річард Талер. Талер відомий як автор теорії “керованого вибору” (підштовхування), в основі якої дослідження впливу психологічних факторів на поведінку людей в певних економічних ситуаціях, коли людина веде себе трохи інакше, ніж передбачає класична економічна теорія, що має на увазі раціональність. Працював з Нобелівським лауреатом, основоположником психологічної економічної теорії, Деніелем Канеманом.

Відомі твори Талера: “Квазіраціональна економічна теорія” (1991р.), “Прокляття переможців: парадокси і аномалії економічного життя” (1991р.), “Підштовхування: поліпшення рішень з приводу здоров’я, багатства і щастя” (2008р.) та інші.

Річард Талер отримав Нобелівську премію з економіки

Джерело