За цей час взаємини розширилися й поглибилися, а сам доктор Беллінк торік став почесним доктором Дрогобицького державного педагогічного університету імені Франка… Були й спільні конференції впродовж цих літ, і обміни делегаціями, й семестрове навчання наших спудеї у бельгійській Фландрії (університетський коледж VIVES), й бельгійські – в нас, майстер-класи бельгійських фахівців з екологічних проблем, з соціальної роботи тощо…

Нині ж відвідують Дрогобич 16 представників коледжу VIVES, а також четверо працівників реабілітаційного центру «Зевенберґен» з фландрійського міста Ранст і разом з учасниками спільної бельгійсько-румунсько-української співпраці з реабілітаційного центру «Кристал» з міста «Орадя» з Румунії. Річ у тім, що спершу Патрік Беллінк і Іван ван Гулле (він теж уже не вперше в Дрогобичі) заснували в Королівстві Бельгія НГО «Орадя» для співпраці й допомоги румунським партнерам. Відтак вже й Україна стала учасником цієї співпраці у різних царинах.

Разом з поважною делегацією гостює в Дрогобичі Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Бельгії в Україні Люк Якобс та його дружина Анна Блонтрок. Це – другі відвідини високим гостем Галичини, але торішній був надто коротким, а сьогодні, за словами пана Люка, він «відкриває нині Дрогобич і Дрогобиччину, де побачив справжню, глибоку Україну». Розпочалися бельгійські дні у понеділок 29 жовтня. На початку думками про співпрацю та її перспективи говорили під час зустрічі ректор ДДПУ імені Франка професор Надія Скотна та Посол Бельгії Люк Якобс. Відтак відбулося представлення бельгійської делегації керівникам факультетів і структурних підрозділів університету. Тут виступили Люк Якобс, Надія Скотна Патрік Беллінк. Зокрема, останній, почесний доктор ДДПУ імені Франка розповів, як п’ять років тому вперше приїхав до Дрогобича, і що не мав великої надії щодо позитивного відгуку на пропозиції. Співпраці.

– Але на щастя це сталося, й сьогодні ми наші взаємини розвиваємо – сказав Патрік Марсель Беллінк. І що разу учасників спільних проектів з нашого боку ставало дедалі більше. Ми ж, жартує, «бельгійські гіганти, ми, як кролики, яких щораз більшає»…

Амбасадор Люк Якобс наголосив на великій користі від таких контактів, адже саме це й наближує Україну до Європи, яка, зокрема й Бельгія ще мало обізнана з багатою історією та культурою України, а вже з багатокультурною багатонаціональною спадщиною Дрогобицького Пограниччя й поготів.

– А вартує, щоби в нас знали й про Бруно Шульца, й про Івана Франка та Василя Стефаника, про те, що знаменитий Маврицій Ґоттліб народився саме у вашому місті, про неповторну перлину церкву святого Юра, про те, що в другій половині ХІХ століття саме бельгійці, як перші підприємці, що почали тут освоювати нафтові родовища, значною мірою доклалися до розвитку краю – підкреслив високий гість.

Також із візитом фламандських партнері збігся початок  роботи ювілейної, десятої учнівської еколого-валеологічної  конференції, допомогу в проведенні якої також беруть і бельгійські партнери.

Перед її початком в актовій залі педуніверситету присутніх вітали ректор ДДПУ професор Надія Скотна, президент університетського коледжу VIVES Йоріс Гіндрікс, Патрік Беллінк, консультант проектів НГО «Орадя», багатолітній партнер і відданий симпатик Дрогобича Іван ван Гулле.

Варто скзати, що майже половина членів делегації вже не перший і не другий раз у Дрогобичі, приїздять сюди радо й охоче, адже бачать, що їхня допомого й справді стає в пригоді українцям, насамперед – молодому поколінню, студентам, які справді відкриті на світ і позбавлені стереотипів, які часто заважають старшій ґенерації.

Відтак  було обговорено в робочих групах плани подальшої співпраці, а також спільні українсько-бельгійські тренінги.

Екологи природничо-бельгійського факультету на чолі з доцентом Мироном Цайтлером презентували концепцію та проект дендропарку, який давно вже прагне факультет створити на території колишнього саду Раймонда Яроша. По презентації ректор ДДПУ професор Надія Скотна, президент університетського коледжу VIVES Йоріс Гіндрікс і Дрогобицький міський голова Тарас Кучма – на знак того, що має з’явитися  в Дрогобичі дендропарк – висадили біля колишньої вілли Яроша дубові саджанці.

Щоправда дати слово, що буде дендропарк, що міська рада все ж надасть землю в користування біологічному факультету мер не наважився : «Я словами не розкидаюся. Можу хіба що сказати, що я хотів би, щоб тут був дендропарк, але я не все вирішую. Є ще депутати. Отже з упевненістю стверджувати й обіцяти, що буде дендропарк не можу…»

Ще у перший день Надзвичайний Амбасадор Бельгії мав зустріч з очільниками Дрогобича та Трускавця Тарасом Кучмою і Андрієм Кульчинським та викладачами й студентами педуніверситету. Відтак увечері в костьолі святого Бартоломея у виконанні хору «Ґаудеамус» під орудою декана Інституту музичного мистецтва Степан Дацюка лунали твори бельгійських композиторів…

Завершився день дружньою вечіркою-прийомом на віллі Яроша.

Другий день частково був присвячений робочим зустрічам, в університеті також відбувався Міжнародний науково-практичний семінар з проблем екології та здоров’я людини.

У вівторок, 31 жовтня, по обіді гості здійснили прогулянки Дрогобичем і Трускавцем, де відвідали найбільш цікаві місця цих міст (церкви св. Юра та Воздвиження Чесного Хреста, центр міста, бювет, музеї Біласа та історії курорту тощо).

Дещо дивує, що перебування Посла Бельгії не стало подією для влади Дрогобича (відомо, що головне місто цієї країни –  ще й столиця усього Європейського Союзу): мер хіба що зустрівся в Ратуші з високого ранґу дипломатом і взяв участь у спільному висаджуванні дерев.

Так само не було нікого з дрогобицьких посадовців на прийомі, організованому Люком Якобсом та Патріком Беллінком. Натомість Трускавецький міський голова – не без користі для міста – спілкувався з Послом Королівства Бельгія під час прийому й супроводжував гостей під час їхніх прОходів знаменитим курортом . Першого листопада в середу більшість гостей вирушила додому. Люк Якобс частину цього дня провів у Бориславі де мав зустріч з бельгійським підприємцем Френсісом Фонтейном, представником меблевої фірми «Німа».

Чергову сторінку перегорнуто, співпраця триває, а Дрогобич і Трускавець мають ще одного зацікавленого симпатика в особі Надзвичайного і Повноважного Посла Королівства Бельгія в Києві Люка Якобса.

Леонід ҐОЛЬБЕРҐ, “Майдан”

Єва РАЙСЬКА, “Радіо Котермак”.

Фото Л. Ґольберґа

Світлини

Світлини

Тут – лише два посилання на сторінці газети в мережі Фейсбук можна знайти більше знімків.