Віденський науковецьМіхаель Мозер, котрий днями (саме тоді, коли тривали бельгійські дні в ДДПУ) побував у Дрогобичі на запрошення Австрійської бібліотеки ДДПУ імені Франка (директор – доцент Я. Лопушанський), – людина знана цілій Європі. Він – відомий славіст і один з найповажніших україністів, автор низки монографій і великої кількості статей на тему історії та сучасного стану української мови, Почесний доктор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професор славістики Віденського університету Українського вільного університету в німецькому Мюнхені та Католицького університету в Будапешті й Пілішчабі (Угорщина), частий лектор УКУ у Львові.

Метою відвідин Дрогобича, котрі заплановано було ще в серпні, коли пан Міхаель отримував Франкову премію, став   цикл лекцій, наукових зустрічей і дискусій із проблем історії української мови, австрійсько-українських мовних і культурних контактів, сучасної мовної політики в Україні.

Тема першої лекції – «Галицькі народовці та їхнє значення для історії української мови». Блискучий лектор, вмілий співрозмовник захопливо розповів про роль  народовців і Галичини зокрема у становленні нової української мови, відкрив і озвучив чимало невідомих фактів з історії мови й вкотре довів, що багато чого ще треба нам учитися, зокрема й у Міхаеля Мозера, щоби збагнути, що таке мова і як треба до неї ставитися. Вражає власне й неперевершена мова австрійського гостя. У нас навіть деякі викладачі вишів та вчителі-словесники  набагато гірше знають мову, якою так пишаються і яка є для них рідною. І дивним виглядає те, що майже не було в залі ані вчителів-філологів, ані колег-журналістів, котрим насамперед потрібні такі лекції, бо ж надто часто доводять мову до межі «нервового зриву»…

Представив гостя присутнім у актові залі Франкового вишу й модерував зустріч ініціатор приїзду пана Мозера до Дрогобича Ярослав Лопушанський.

Відтак, уже на філологічному факультеті Міхаель Мозер говорив про засади нової історії української мови.
Професор  зокрема  звернув увагу на особливості формування модерного стандарту української мови, зробив акцент на «білих плямах» та дискусійних проблемах в українській лінґвістиці, зокрема ролі Галичини у формуванні української мови сучасного зразка.

По зустрічах в університеті віденський гість з дружиною Майею Кліщевською здійснили короткий спацер Дрогобичем, а також відвідали Борислав. Небавом пан Міхаель, який надто вподобав нашу «особливу провінцію» знову збирається завітати до нас.

Фото автора