Шостого листопада 2017 року в приміщенні Львівської обласної ради з ініціативи Громадського комітету зі збереження культурної спадщини відбувся круглий стіл, в якому взяли участь відомі діячі культури, музейники, громадськість, депутати Львівської обласної ради. Йшлося, зокрема, про загрозу закриття музеїв та їх відділів, про призначення керівників закладів культури на сумнівних конкурсах, про намагання передати в комунальну власність замки та інші історичні будівлі, а також про гучні заяви щодо зникнення сотень експонатів із музеїв, що належать до Львівської ґалереї мистецтв.

Як відомо, з ініціативою цього заходу виступила депутат Львівської облради, член комісії культури і культурно-історичної спадщини Мирослава Бабінська. Її ініціативу начебто підтримала на своєму засіданні профільна комісія облради, однак круглий стіл не було організовано.

«Тому його організацію взяв на себе Громадський комітет зі збереження культурної спадщини. Цей громадський комітет – за суттю відновлений комітет збереження спадщини  Возницького, який було створено 2012 року, коли після смерті Бориса Григоровича виникла загроза втрати батальних полотен Альтомонте. Тоді громадськості вдалося відстояти ці картини, й вони зберігаються в наших музеях. На жаль, нема зараз з нами світлої пам’яті Ірини Калинець, Стефанії Шабатури, Віри Лясковської, Романа Лубківського, Романа Іваничука, які тоді активно включилися в боротьбу. Але зараз з’явилися нові загрози та виклики, тому виникла необхідність об’єднати свої зусилля», – зазначила Мирослава Бабінська.

За її словами, до оновленого Громадського комітету зі збереження культурної спадщини увійшли Лариса Разінкова-Возницька, екс-директор Львівської національної ґалереї мистецтв; Юрій Шухевич, народний депутат України; Тарас Батенко, народний депутат України; Любомир Медвідь, академік Національної академії мистецтв України; Андрій Бокотей, академік Національної академії мистецтв України; Олег Панькевич, депутат Львівської обласної ради; Ярослав Кравченко, професор  Львівської національної академії мистецтв; Микола Шимчук, професор Львівської національної академії мистецтв та інші.

Голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк зазначив, що низка пам’яток, які свого часу віддали в концесію, зараз руйнуються. «Те, що свого часу привернуло увагу Бориса Возницького, на щастя, збережене. Чи ми тепер відійдемо від того напрямку й роздаватимемо пам’ятки наліво і направо, чи все ж продовжимо справу, яку свого часу започаткував митрополит Андрей Шептицький: збір, збереження і опіка?» – зазначив Андрій Салюк.

Колишній директор Львівської національної ґалереї мистецтв Лариса Разінкова-Возницька висловила обурення з приводу звільнення з музею досвідчених фахівців, вона заявила, що працівників змушують писати заяви на звільнення під тиском і шантажем керівництва, безпідставно звинувачують в зникненні експонатів.

Директор Музею сакрального мистецтва отець Севастьян Дмитрух наголосив, що визначні пам’ятки мають бути в державній власності, аби ніхто не міг на посягнути. «Чому не оформити державну власність на пам’ятки? Тоді ніхто –  ні олігархи, чи президенти-втікачі не мають права це забрати. Чому воно не охороняється державою, а нищиться і розкрадається?» – каже отець Севастьян.

Депутат Львівської облради Олег Панькевич повідомив, що в обласній раді проштовхують проект рішення про передачу визначних пам’яток, серед яких Олеський, Підгорецький, Золочівський замки та інші, в комунальну власність. «Це питання вже було в порядку денному, і за нашим наполяганням його зняли з розгляду, однак не виключено, що його знову проштовхуватимуть на наступній сесії. Цікаво, що проект рішення підготовлено на звернення керівництва Львівської національної ґалереї мистецтв. Очевидно, певних осіб зацікавила земля, територія біля замків», – наголосив депутат.

Учасники круглого столу вирішили підготувати резолюцію і скерувати її в органи влади та оприлюднити для громадськості. У резолюції, зокрема, планують звернутися в Міністерство культури щодо збереження цілісного комплексу Львівської національної ґалереї мистецтв, звернутися до правоохоронних органів щодо проведення об’єктивного розслідування фактів зникнення експонатів, звернутися з вимогою до Львівської обласної ради не підтримувати рішення про передання в комунальну власність замків та інших об’єктів Львівської національної ґалереї мистецтв.

 Громадський комітет зі збереження культурної спадщини