Непрості часи переживає нині Європа, непроста ситуація також і в Польщі, є й і в нас «гарячі голови», котрим не надто важить порозуміння й спільний поступ до цивілізованого сусідства без конфліктів.

Власне діти, котрі позбавлені стереотипів, краще за дорослих розуміють, що набагато більше є моментів, що здатні об’єднати, ніж тих «каменів спотикання», котрі роз’єднують. Та й не тяжіють вони до ненависти та ксенофобії, якими дехто по обидва боки кордону прагне зіпсувати взаємини двох країн та народів. І власне цьому сприяє інтеграційний проект «Полонійна родина», ініційований громадською активісткою з Битома Аліцією Бжан Кльось, котра так багато робить для польсько-українського поєднання та порозуміння…

Дорога була довгою, але гостей чекали. Й робота ( себто навчання) розпочалася вже у перший день візиту юних битомян до міста Франка та Шульца.

Після поселення в реколекційному домі Самбірсько-Дрогобицької єпархії «Самарянин» (директор о. Олег Турків) і смачної, по-справжньому домашньої вечері (віддаймо належне господині їдальні цього привітного Дому пані Світлані) маґістр Вищої школи «Humanitas» в Сосновці Артур Костів провів перший майстер-клас. Щоправда для польських учасників: був уже вечір, й дрогобичани мали бути вже вдома.

Цікавим, насиченим різноманітними, яскравими  подіями був другий день дрогобицького етапу українсько-польського проекту “Полонійна родина”, що на базі СОШ № 2 відбувається під гаслом “Навчання єднає нас”. Спершу вчителька технологій Марія Панченко-Гурська провела майстер-клас з виготовлення оберегу – ляльки-мотанки. Із захопленням і завзяттям вчилися цієї непростої справи не лише діти, а й дорослі, педагоги-гості з Битома.

Під час перерви на каву учасники проекту скуштували неймовірно смачних та ще й справді мистецьких на вигляд пляцків, котрі виготовили юні майстрині з 7-В другої школи Катя Колодій та Ліза Ніколаєнко (допомагав юнкам Андрійко Веселий).

В захопленні були гості від невеличкого концерту, котрий господарі організували на честь гостей. Були тут і виступи танцювальних колективів “Фрі данс” (керівник Йосиф Карпін) та “Калиновий цвіт” (Олександра Колотило), й українські пісні у виконанні учениці школи Анастасії Мхітарян, і оркестр народних інструментів (керівник – вчитель музики Орест Мурза)…

А по обіді – щораз більше своїми кулінарними вміннями дивують у їдальні реколекційного дому “Самарянин” – учасники проекту здійснили прогулянку курортним Трускавцем.

Найбільші враження справили шедеври видатного мистця Михайла Біласа у його музеї. Завершився день вельми цікавими практичними заняттями, які провів маґістр Артур Костів. Присвячені вони були постановці голосу та дихання, роботі над артикуляції для тих, хто хоче в майбутньому  пов’язати себе з журналістикою. Школярі – активні, намагаються робити все якнайкраще й видно, що вміють та люблять навчатися чогось нового.

Впродовж другого та третього днів спільного проекту українські та польські школярі відвідали музей та садибу Франка в Нагуєвичах. Після прогулянки стежкою Франка та оглядин Поляни казок і знайомства з музеєм Поета, завдяки присутнім мамам українських учасників Ірині Ілик, Уляні Дмитрів та Руслані Курлятович, смачно пообідали на лісній галявині.

А ще позмагалися у спритності та вправності, показали, хто краще стрибає та бігає.

Відтак були майстер-класи з виготовлення вареників, “божих хвалеників”, в ресторані “Пастель”. І теж було весело, цікаво та по-домашньому тепло.

Наступного дня – прогулянка містом, яке польські гості побачили вперше й були в захваті й від пам’яток старого Дрогобича, й від розповіді про нашу «особливу провінцію», опісля –  відвідини редакції ґазети “Медіа Дрогобиччина”, екскурсія до церкви Юра, спільна участь у святі святого Мартина, організованого на Ринку біля Ратуші СШ № 2. Увечері – підведення підсумків проекту перед від’їздом до Львова у суботу.

Суботу напередодні від’їзду додому польських друзів учасники проекту разом з учнями Самбірської та Битомської гімназій (у Самборі започатковано ще один польсько-український інтеґраційний проект тією ж невтомною Аліцією Бжан-Кльось) побували у Львові. Там разом відзначили День Незалежности Польщі, відвідали Личаківський некрополь, здійснили цікаву мандрівку вулицями Старого Львова.

Тиждень минув надто швидко, мов один день й уже минулої неділі битомські гості, сповнені вражень, котрі обговорюють досі й описують пережите та побачене на Фейсбуку,  вирушили додому.
Та надовго з друзями в Галичині вони не прощалися: вже в травні дрогобицькі семикласники знову відвідають Битом, відтак Дрогобич знову прийматиме битомян. Інтеґраційна «Полонійна родина» триває.

Світлина від Леоніда Ґольберґ.

Леонід ҐОЛЬБЕРҐ,

Андрій ЮРКЕВИЧ

Світлини Л. ҐОЛЬБЕРҐА.

Більше світлин можна знайти на сторінці нашого видання в мережі Фейсбук.