Й справді уявити щось подібне неможливо, адже музика завжди й поруч, й в середині нас. Вона здатна піднести нас над світом, над проблемами, котрі часто не відпускають нас від себе.

А ще музика, явище безперечно метафізичне, здатна єднати душі та серця, адже якщо культура немає кордонів, то вона, засловами великого Фредеріка Шопена немає національності. Як тут не згадати слова великого Поля Марі Верлена, що давно стали крилатими: «De la musique avant toute chose…”?!

Й “Джаз Без” об’єднав нині музикантів з України, Польщі, Німеччини, Старого Світу (де, як знаємо в Новому Орлеані й народжувався цей музичний жанр) та декількох інших країн…

Багато хто ще пам’ятає, як у часи, коли панували й намагалися поневолити наші мізки та душі люди з «червоним піднебінням» джаз у нас ганили, називали «музикою грубих» тощо…

Хоча насправді зароджувався він, джаз, котрий не знає стереотипів і кордонів, саме як певна форма соціального протесту.

Так і донині джаз є музикою людей вільних й тих, хто тієї свободи прагне. Тому так багато важить у джазовій музиці імпровізація, вільний потік творчости тих, хто гітарою, контрабасом чи форте п’яно або ж незмінним саксом змушує нас хоч на хвилю забути про буденне та минуще й поринути у світ неповторних звуків, які вирують в’ються та бентежать слух..

Була колись, вельми популярна на теренах колишньої імперії передача знаменитого письменника, великого знавця та поціновувала світового джазу Дмітрія Савіцкого «49 хвилин джазу», Лунали найкращі композиції різних часів і країн, від витоків цієї дивовижної музики. То був великий ковток свободи у тім задушливім просторі… Й багатьом тоді «Свобода» прищепила й ґуст, і розуміння цього справді великого музичного жанру.

Сьогодні, вже вдруге, але більш потужно, лунає в Дрогобичі джаз, й музикою високого ґатунку городяни та гості «єдиного міста нас віті» насолоджуватимуться впродовж чотирьох фестивальних днів…

Перший же день позначений яскравими виступами двох вельми потужних колективів. Спершу на кін Львівського обласного академічного муздрамтеатру імені Юрія Дрогобича (директор-художний керівник – заслужений діяч мистецтв Микола Гнатенко) вийшли молоді харків’яни – квартет «Show boat»  у складі Євгенія Абіна (саксофон), Дениса Стрюцького, Олександра Романова (перкусія), Ярослава Товарянського (контрабас).

Легкі, сучасні композиції, віртуозна гра кожного з музикантів й злагодженість справді вражають. А які композиції за мотивами творів Шевченка чи народних українських пісень! Ось уже й український джаз чуємо.

Вперше музику квартету почуло їхнє рідне місто. А вже невдовзі, внаслідок постійних музичних джазових експериментів, молода й завзята четвірка створила авторську програму.

Відтак – визнання й в Україні, й поза нею. Нині вже цей гурт називають новою генерацією українського джазу. Та найголовніше, що помітили квартет старші джазмени, котрі відзначають оригінальність та якість виконання колективу, який учора – з презентацією першого власного альбому «Океан» –  вперше виступив у Дрогобичі. Й музика (переважно фьюжн-композиції)  «Show boat» дарувала нам нині найщиріші емоції та чуття теплої компаній й майже домашню атмосферу.

По невеликій перерві, коли шанувальники джазу (сподіваймося, що вже другого дня Фестивалю, себто завтра людей у театрі побільшає) обговорювали почуте й побачене, а також – окрім іншого вправність, тактовність, ґуст і вбрання непересічної ведучої, залою заволодів німецько-американський колектив «Jochen Rueckert Quartet» у складі Марка Тернера (саксофон, Сполучені Штати), Йозефа Мартіна (контрабас, Німеччина), Міхаеля Морено (Німеччина).
Йохен Рукерт – німецький барабанщик, який навмисне уникав формальної музичної освіти, що дуже цікаво відобразилось в написанні та звучанні його музики. Спільно з Марком Тернером продовжує гастролювати вже понад сім  років, досягаючи більшої глибини музичної взаємодії. Йохен також відомий своєю грою в тріо Марка Компленда (середина 2000 років) і в гуртах “Nils Wogram & Root 70″, “The Kurt Rosenwinkel Group”. Виступав також з Джоном Аберкомбі, Ігнацом Дінне, Метом Пінманом, Кеном Вернером і багатьма іншими відомими джаз виконавцями. Все ми довідались від Єви Райської, бо так, на жаль, склалося, що з певних політичних мотивів (хоча, як відомо, джаз – поза політикою), Йохан не зміг приїхати до України…
Марка Тернера сьогодні  вважають одним із найбільш видатних американських саксофоністів сучасного покоління. Доволі часто його порівнюють із Джоном Кольтрейном та Варном Маршем. Його тріо «Fly» отримало визнання завдяки  яскравим альбомам у стилі post bop/neo bop. Марк працює з такими зірками сучасного джазу як Аарон Ґольдберґ, Курт Розентвінкель, Девід Бінней… Його імпровізації охоплюють одразу декілька октав і вирізняються ритмічною складністю виконання. Саме це створює неповторний стиль Тернера. Й дрогобичани теж відчули й це, й дивовижний артистизм музиканта.

На одному диханні минув концерт… Більшості в залі хотілося ще перебувати в полоні такої чудової музики, та все має завершення.

Тож чекаємо вже недільного продовження Фестивалю Й нагадуємо дрогобичанам: не варто нарікати, що все аж так зле у нас у Дрогобичі. Що нічого не відбувається тощо.  Є речі, цінності, які поза всіляким сумнівом, іноді важливіші і за дірки в хідниках (в Дрогобичі вони – вічні), і є все ж події, яким може позаздрити багато інших міст. Джазовий Фестиваль лише розпочався. Тож не гайте часу й приходьте. Джаз того справді вартий.

Поважаймо себе – слухаймо справжній, високого ґатунку джаз!

Принагідно нагадуємо:

Організатори фестивалю у Дрогобичі:

Мистецьке об’єднання «Дзиґа»

Radio Kotermak

Співорганізатори:

Польський Інститут у Києві

Генеральне Консульство Республіки Польща у Львові

Львівська обласна рада

Львівська обласна державна адміністрація

Дрогобицька міська рада

Туристично-інформаційний центр м.Дрогобича

Львівський обласний академічний музично-драматичний театр імені Юрія Дрогобича

Спонсори:

ТзОВ «Тандем»

«Лео Кераміка»

Видавництво «Коло»

ArtSideproduction

IraMutkaphoto

Stetsiukheirexpert

Партнер з харчування:

Ресторан-піцерія«FOTEL»

Ресторан «Doshka»

Відпочинковий комплекс «Залісся»

Партнер з поселення:

Готель «Оскар»

Медіяпідтримка:

Radio Kotermak

Інтернет-ґазета “Майдан”

RadioХітFM

Radio ФМ Галичина

Ґазета «Твоя Фортуна»

DrohobychSmartSity

Ґазета«ДжерелаТрускавця»

«Медіа Дрогобиччина»

ГО «Інститут Розвитку Галичини”

Живий звук:

“Світ Шоу”

Програма дрогобицьких заходів Джазового фестивалю.

Поважай себе, слухай джаз! І пам’ятаймо ці слова великого Сєрґєя Довлатова: “Справжній  джаз – мистецтво  самовираження. Самовыраження водноча осоьистості та нації”.

Фото автора