Свічки – на честь Дива у Храмі

Головний ритуал — запалювання ханукальних свічок на честь дива, яке сталося в Єрусалимському Храмі після повстання Маккавеїв у середині ІІ сторіччя  до н.е. Тоді, під час правління над Юдеєю Антіоха ІV Епіфанія, юдеям заборонили проводити в Єрусалимському Храмі служіння, вклонятися єдиному Б-гу. І для того, щоб „полегшити” еллінізацію євреїв,  168 року до н.е. на жертовнику поруйнованого його воїнами Храму цар власноручно зварив свиню, чим власне сплюндрував  жертовник. А на подвір’ї храму наказав поставити скульптуру Зевса.

Проти таких дій царя повстав священик Матафія Гасмоней:  у гніві він вбив зрадника, що вже готовий був принести жертву Зевсові. У священика було п’ятеро синів, вони напали на солдат, посланців царя, і перебили їх. Тоді Матафія і його сини пішли в гори, де очолили  війну за Єдиного Бога. Ватажком повстання після смерті Матафії став його середній син Єгуда на прізвисько „Молот” ( івритом  Макабі або Макавей) — звідси назва “повстання  Макавеїв”.

Протягом трьох років повстанці отримали низку перемог і звільнили від Селевкідів частину Юдеї, у тім числі – Єрусалим. Повсюди вони руйнували язичницькі жертовники. А  коли ввійшли  до звільненого Храму,  побачили, що храмова Менора сплюндрована.  Тоді було виготовлено  нову символічну менору, для чого  використали вісім бойових списів. Таким чином, це був символічний знак перетворення зброї на символ миру, про що говорив пророк Ісая. Цей світильник неодноразово згадується в Талмуді (РхШ, 24б; АвЗар, 43а; Мен. 28б).

У перекладі слово „ханука” означає “оновлення”, або „новосілля” (ханукат га-байт).

Запалювання свічок під час Хануки відбувається, згідно з Талмудом, „відразу, як почне темніти і перехожі почнуть залишати вулиці”. При цьому проголошується благословення на запалювання свічок і на диво, яке сталося. А у перший вечір свята додається благословення і на час (ше-гехіяну — подяка Богові, що дав дожити до цього дня і виконати цю місію). Після цього читається уривок з трактату Софрім, в якому пояснюється, в чому полягає міцват нер Ханука — заповідь ханукальної свічки.

У молитвах святкових днів згадується диво Хануки та проголошується перемога малих над великими, слабких над сильними, світла над пітьмою.

Традиції Свята

На Хануку у єврейських дітей завжди канікули, у ці дні) їм дарують іграшки та забавки (в нас час – нерідко  різні «гаджети»давати  щедро обдаровують кишеньковии  грошима (хануке ґелд на ідиш).

Свічки запалюють впродовж усіх восьми днів  Хануки: щодня додають по одній. Ставлять їх у свічник-ханукію  справа наліво, а запалюють зліва направо. Запалені на початку вечора, незадовго до заходу сонця, свічки повинні горіти не менше півгодини  після настання темряви. У п’ятницю їх запалюють до суботніх свічок. Світильник розташовують навпроти мезузи, при вході до  покою, де зазвичай збираються всі члени родини.

Заборонено використовувати ханукальні свічки для роботи, читання тощо.

Традицією  передбачено, що загальна кількість запалених свічок становить 44, однак не завжди всі їх використовують.

Що ж до свічників ханукальних, то їх існує п’ять різновидів.

Заповідь запалювання ханукальних світильників обов’язкове для всіх. Навіть має   знайти гроші на свічки для Ханукії.

Нерідко Ханукію ставлять на підвіконні, аби можна було вогонь бачити ззовні: це виконання заповіді про оприлюднення Дива, що сталося в Єрусалимі.

Зберігся звичай виставляти на це свято ханукію у вікні, щоб перехожі могли її бачити. Так виповнюється вказівку про “оприлюднення дива”.

У святкові дні грають ханукальну дзигу (ідиш. дрейдл, івр севівон), з кожного боку якої – початкові букви речення «Диво велике було тут” Хдля Землі Ізраїлю) або “Диво велике було там” (для країн розсіяння).

З давніх-давен в це свято євреї влаштовують застілля, які супроводжують  традиційними ханукальними піснями.

Головною стравою Хануки є пампухи (сфґанійот) з дріжджового тіста з різними начинками, а також  латекс (дещо подібні до українських дерунів) і оладки.

Головне, щоби в усіх стравах була рослинна олія, адже свято власне пов’язане з маслом у ханукальному свічнику.

Зі святом Хануки, єврейська спільното! Хаґ Ханука самеах.

Результат пошуку зображень за запитом "Зі святом Хануки"

Підготував Марко ПОРЕЦЬКИЙ