І подорожні в нас – різні, та й відвідують «єдине місто на світі» люди з різних місцин, за різними програмами. І завше цікаво спілкуватися з тими, хто – часто вперше – потрапляє до нашого реґіону, котрий має що показати гостям.

Учора, 15 грудня, в третій день єврейського свята Ханука, місто відвідала велика група дітей та дорослих, що їх супроводжували: на свято Хануки общинний центр «Бейт Ґрехем» (керівник – педагог Ірина Ленковська) Криворізького благодійного фонду «Хесед Хана» організував для дітей з єврейських родин подорож до Галичини. Це – своєрідні ханукальні канікули, подарунок дітлахам до їхнього свята.

Спершу побували гості у Львові, відтак перемістилися до Трускавця, де їх приймає готель «365» (колишній “Трускавець”), а в нас прогулянку містом і знайомство з пам’ятками єврейської історії організував ТІЦ.

Мандрівники оглянули будівлю  найбільшої  в Галичині синагогу (1865 рік), відновлення якої вже йде до завершення, оглянули місто з висоти пташиного лету з балкону вежі Ратуші (невдовзі споруда відзначатиме своє 90-ліття), побачили колишні будинок старців та сиротинець, чимало інших місць, пов’язаних із життям колись численної єврейської громади міста.

Та, звісно ж, знайомилися гості з Півдня не тільки з єврейською спадщиною, позаяк Дрогобич було завжди містом багатонаціональним, тож і почули подорожні розповіді про Юрія Котермака-Дрогобича, перейшлися перехресними Франковими стежками, дізналися про Мавриція Ґотліба, Раймунда Яроша, інші визнані постаті дрогобичан, відомих нині всьому світові. Окремою темою знайомства з містом була й розповідь про дрогобицьких Праведників народів світу Тараса Снятинського, Ебергарда Гельмріха, Праведника України Івана Бура, які в страшні роки Голокосту рятували євреїв.

І як сказала керівник групи гостей Ірина Ленковська, це – перша поїздка, здійснена общинним центром на Захід, але не остання:

– Країна наша передовсім цікава своєю різноманітність, тому й треба відвідувати нам ваш край, галичанам їздити на Схід та Південь, адже це справді об’єднує.  Ми щиро вдячні дрогобичанам (Андрій Юркевич, Леонід Ґольберґ) так багато розповіли нам про ваше дійсно унікальне місто з багатою історією, яку спільно творили українці, поляки, євреї. Звісно, відкрили вони нам і незнані сторінки історії нашої єврейської історії. Зокрема, цікаво було довідатися, що синагогу в Дрогобичі свого часу малював Ґотліб, й ця картина. “Синагога в Судний День” є відомою в усьому світі; що цей видатний маляр був товаришем і однокласником Франка.

Також вперше почули, що з Дрогобичем і Трускавцем пов’язаний був лавреат Нобелівської премії миру, колишній прем’єр міністр Держави Ізраїль Менахем Беґін, адже його дружина Аліза Арнольд  родом  з Дрогобича.

Тепер уже переконана: нинішня мандрівка – лише початок. Наш «Бейт Грехем» тепер постійно влаштовуватиме поїздки до Дрогобиччини.