Енцо Кавальон, який народився в єврейській родині, у віці трохи більше 20 років був одним з 14 бійців партизанського загону «вільна Італія», керував яким адвокат-антифашист Дучо Ґалімберті. Загін було створено, коли місто Кунео поблизу кордону з Францією був захоплений підрозділом СС. Базою групи став монастир, розташований у 18 кілометрах на захід від Кунео.

Енцо та його молодший брат Рікардо знаходилися там до жовтня 1943 року. Відтак довелося піти, щоби допомогти своїм близьким видертися з Кунео.

Энцо Кавальон, спаситель евреев

Енцо Кавальон, рятівник євреїв

Окрім участи в італійському Опорі, Кавальон з молодшим братом допомагали єврейським біженцям переховуватися від нацистів, які вторглися до Північної Італії після падіння режиму Муссоліні. Понад тисяча євреїв жили у французькому містечку Сен-Мартен, яке знаходилося під окупацією Італії, Євреї втекли звідти, коли німецька армія зайняла південну частину Франції.

Чоловіки й жінки, діти та старі три роки йшли пішки через Альпи. Але щойно зійшли на територію Італії, вони дізналися, що німці вже й тут.

Близько 300 французьких євреїв були викриті й вивезені до Освенціму. Ті 700, що залишилися, знайшли притулок у місцевих селян за допомогою Енцо та Рікардо.

Брати допомагали їм отримати документи, забезпечували їжею, ховали в гірській місцині від нацистів.

Альфред Фельдман, один з врятованих братами, згодом згадував, як Рікардо та Енцо викрали аусвайси з мерії, розмножили документи (підробки високої якости) і роздали біженцям. Енцо, як стверджує Фельдман, діяв без огляду на небезпеку, котра постійно йому загрожувала.

Міланське відділення «Бней-Брит», Всесвітній центр «Бней-Брит» та Комітет з визнання героїзму єврейських рятівників під час Голокосту вручили Кавальону почесний знак, опісля провели церемонію в синагозі міста Кунео.

«Знак рятівника євреїв» було засновано 2011 року й призначено для виправлення поширеного помилкового твердження, що євреї не брали участи в порятунку своїх побратимів-євреїв в добу Голокосту. На сьогодні нагороду отримали майже 200 євреїв-рятівників з Франції, України, Польщі, Нідерландів, Словаччини, колишньої Югославії, Німеччини, Греції, Угорщини, а тепер і Італії

Лірон НАҐЛЕР-КОЕНVesty.co.il

Переклад з російської – інтернет-ґазета “Майдан”

Вручение знака

Вручення знаку