Але якщо серйозно, то «засновник мазохізму» і кавалер ордену Почесного Леґіону славний не лише описами сексуальних перверзій. Завдяки йому Європа багато дізналася про життя нашого краю і наших людей.

По лінії батька, який був високим поліцейським чином, у жилах Леопольда текла кров іспанських євреїв та німців з Богемії. Мати Шарлотта була донькою ректора Львівського університету Франца фон Мазоха. Леопольд народився дуже кволим і, аби врятувати його життя, батькам порадили віддати його на вигодування українській селянці з Винник. Коли хлопцеві було 12,  родина переїздить до Праги, де Леопольд вивчає німецьку – мову його майбутніх творів.

У дитинстві з ним трапиться пригода, яка, на думку психологів, вплинула на його подальшу сексуальність. Якось, бавлячись у хованки, він мимовільно став свідком скандалу, коли чоловік його тітки-графині застав її на гарячому з коханцем. Утім графиня не знітилася, а віддубасила чоловіка, а відтак і малого Леопольда, який видав свою присутність у покоях жінки. Від цього акту екзекуції хлопчик отримав неочікуване задоволення.

Попри все, Леопольд був чудовим студентом, успішно вивчав математику, юриспруденцію та історію в університетах Праги і Ґраца, куди переїхав 1854 року. Доктором права він став у 19 років!

1872 рік став переламним у житті Захер-Мазоха. Після успіху французькомовного роману «Дон Жуан з Коломиї» він вирішив остаточно присвятити себе виключно літературі. Щоправда, свій найвідоміший твір «Венера у хутрі», який стане своєрідним гімном мазохізму, він написав двома роками  раніше, однак скандальна слава «Венери» ще була попереду.

Картинки по запросу Дон Жуан з Коломиї

У цей час Леопольд фон Захер-Мазох одружився із шанувальницею його творчости Авророю фон Рюмслін, яка теж намагалася писати, але не надто вдало. Складнощі стосунків з дружиною негативно відбилися на творчості письменника, який здебільшого не надто вдало намагався експлуатувати тему жінки-володарки. Аврора врешті його покинула, однак письменник не впав у відчай і одружився з молодшою на 20 років гувернанткою його дітей.

З 1881 року письменник оселився у Лейпцігу. Останні ж роки життя Захер-Мазох провів у невеликому селищі Ліндгайм у Гессені, де й помер дев’ятого березня 1895 року. Урну з його прахом було знищено пожежею 1929 року.

Але ще задовго до смерти Захер-Мазох стає знаменитим тільки опосередковано завдяки літературним перевагам своїх творів. Після знайомства з романами письменника, 1886 року віденський психолог Ріхард фон Крафт-Ебінґ називає мазохізмом сексуальне задоволення від болю та підкорення. Цікаво, що того ж року Захер-Мазох отримав орден Почесного Леґіону.

Його твори високо цінували Александр Дюма і Еміль Золя, Гюстав Флобер і Альфонс Доде. Саме Захер-Мазох відкрив для світової літератури галицький побут, видавши, зокрема, 1878 року збірку «Галицькі оповідання».

Твори Захер-Мазоха багато перекладали і видавали в Галичині. Їх, зокрема, друкували такі авторитетні часописи, як «Слово», «Бесіда», «Галичанин».

Картинки по запросу венера в хутрі

Роман ОНШКЕВИЧ