За інформацією Ігоря Богатирця, в області до останнього часу не була налагоджена дієва система співпраці місцевих сільгоспвиробників з кредитними та банківськими установами.

«Ставки за кредитами достатньо високі і для великих сільськогосподарських підприємств, – сказав він, – а для малих і середніх фермерських господарств вони і зовсім непідйомні. Це 25-35 відсотків  і навіть вище. Зрозуміло, що кредитна установа хоче перестрахуватися, тому й піднімає такі ставки, але вони на сьогодні неефективно працюють».

Доступ аграріїв Буковини до фінансових та матеріально-технічних ресурсів надзвичайно важливий. «Адже сільськогосподарська галузь є однією з найважливіших у нас в області, її валова продукція займає чверть усього виробництва, – пояснив Ігор Богатирець. – Торік ми отримали хороші врожаї зернових та зернобобових, за урожайністю увійшли до п’ятірки областей України».

Слова заступника голови ОДА доповнює офіційна статистика. 2017 року обсяг валової продукції сільського господарства Чернівецької області зріс на 5,1 відсотка  і становив 4504,2 мільйона гривень. Обсяг продукції рослинництва збільшився на дев’ять відсотків.  Потроху зростає і поголів’я великої рогатої худоби, свиней, кіз та овець.

Обсяг продукції рослинництва, виробленої торік сільськогосподарськими підприємствами, збільшився на 24,1 відсотка. Їх в області 227, і вони представляють різні форми власності та господарювання. Тут також працюють 670 фермерських господарств і понад 176 тисяч особистих селянських господарств. У господарствах населення зосереджено 72,6 відсотка сільгоспугідь.

«Але ми всі розуміємо, що сільськогосподарська галузь без сучасних технологій, без сучасних інноваційних вливань працює не так ефективно, як би ми цього хотіли», – підкреслив Ігор Богатирець. Саме тому Буковина з інтересом оцінює можливості нового фінансового інструменту.

Заступник голови ОДА також пояснив, що проект аграрних розписок уже працював у восьми пілотних областях. «В тім числі, у наших сусідів – у Тернопільській та Хмельницькій областях. Тому ми не будемо першопрохідцями, але не наступатимемо на ті самі граблі, не робитимемо тих самих помилок».

Ігор Богатирець впевнений, що новий інструмент фінансування аграріїв приживеться на Буковині не лише тому, що він цілком прийнятний для сільгоспвиробників, але й тому, що пропонує нові можливості й для їхніх партнерів – надавачів фінансових та матеріально-технічних ресурсів, які прагнуть працювати на цьому ринку.

У Проекті IFC нагадали, що процедура оформлення аграрних розписок є простою, зрозумілою та відкритою. Права кредиторів та позичальників, які оформляють цей документ, захищені відповідним законодавством. Додаткові гарантії надає й нотаріальне посвідчення аграрних розписок, їхнє внесення до Реєстру аграрних розписок.

На кінець  січня в Україні вже оформлено 198 аграрних розписок на загальну суму 1,362 мільярда гривень.

 Микола ЛУГОВИЙ,

національний прес-клуб «Українська перспектива»