«Звісно, в Польщі є пропаганда – з боку державних і приватних медіа, які дуже сильно пов’язані із опозицією. Обидва типи ЗМІ деколи перебільшують, стають на чиюсь сторону, не об’єктивноподають інформацію. На щастя, ми живемо у такий час, коли є вибір. Поки він існує, люди можуть самі вирішувати, у що їм вірити. Кожен відповідає сам за себе. Я от добре пам’ятаю, коли ми слухали заборонені зарубіжні радіо, дізнавалися правду про те, що коїться у світі», – розповідає гість програми.

Поляки мають доступ до різної інформації. І навіть якщо їм не подобається ця влада, то вони легко можуть знайти повідомлення, які суперечать її позиціям, коментує кінорежисер.

«Нині поляки ображені на історичну несправедливість, але історія буває такою. Ми колись зробили гігантські помилки, за які страждали протягом ХІХ століття. Ми заплатили високу ціну, адже втратили свою державу. У цьому винні тільки ми, адже не зуміли захиститися. Нам необхідно вчитися на своїх та чужих помилках. До того ж, важливо знати про генетичні слабкості», – зазначає Кшиштоф Зануссі.

Поляки у тяжкі часи вміли об’єднуватися і захищати національний інтерес. Водночас у моменти свободи вони люблять конфліктувати, розказує Зануссі.

«Це дуже погано, що ми хочемо конфліктувати з сусідами. Я думаю, це через те, що ми боїмося. У нас сидить анархіст, який підіймає голову тільки тоді, коли все добре. Сьогодні наша країна процвітає, все розвивається, але люди дуже сильно сперечаються.

Опираючись на історію, нам як суспільству тяжко вживатися з собою. Це велика проблема наших комплексів неповноцінності. Ми пам’ятаємо, що свого часу програли Росії, та ще й тоді, коли були сильнішими за Москву. Цей факт нас постійно дратує», – пояснює кінорежисер.

Відео