14 лютого багато хто на всіх континентах нашої кулі відзначає  День святого Валентина — свято усіх закоханих. Цієї днини закохані дарують один одному валентинки — спеціальні листівки у вигляді серця з побажаннями та освідченням у коханні.

Усталено вважають,  що нинішнє свято відзначають уже понад 16 століть. Коріння Дня закоханих сягає витоками своїми у поганську культуру, оскільки древні також відзначали свято всіх закоханих на честь богині любови.

Сучасне свято невіддільно  пов’язане з іменем святого Валентина, який є покровителем усіх закоханих.

Історія свідчить, що християнський священик Валентин приблизно в 269 році таємно благословляв шлюби римських леґіонерів з їхніми коханими, попри те, що імператор заборонив своїм солдатам одружуватися: мовляв, це заважає їм думати про війну. Крім того, священик Валентин, справжній подвиг якого став приводом для появи Дня святого Валентина (Дня всіх закоханих), завше намагався примирити закоханих, допомагав їм писати любовні листи і давав поради леґіонерам щодо того, як краще зізнатися в коханні дамі серця.

Коли імператор довідався про відчайдушні вчинки Валентина, які вже набули розголосу, він  засудив його до страти. Перед смертю священик написав лист доньці  одного з в’язничних охоронців, в яку сам був закоханий. Цього листа  дівчина прочитала вже після страти Валентина. Відтак церква канонізувала священика, а  496 року Папа Римський Геласіус оголосив 14 лютого Днем святого Валентина.

День закоханих відзначають мало не в усьому світі, навіть у країнах, котрі не є християнськими. Й доволі  цікавим є те, як святкує світ нинішню дату.

Наприклад, широко відомі звичаї Японії щодо  свята. У цей день вітають лише чоловіків. Японські жінки дарують  чоловікам шоколад, переважно – у вигляді фігурок святого Валентина. Вважається, що тільки цього дня жінка може, не зіпсувавши свою репутацію, признатися в коханні чоловікові. Сьогодні в Японії вітати таким чином можна не тільки коханого чоловіка, але й друзів, колег, знайомих. Такий подарунок називається «ґирі чоко», зазвичай він робиться лише  з ввічливості, коштує недорого. Чоловік, якому жінка подарувала «ґирі чоко» повинен подарувати у відповідь прикрасу, фірмову сумочку, запросити  жінку до ресторану тощо. Улюбленому ж чоловікові, японка  добирає більш дорогий і значний подарунок.

Рівно через місяць, тобто 14 березня, чоловіки Японії роблять відповідні подарунки своїм коханим. Чоловіки дарують жінкам білий шоколад, тому ця днина  в Японії зветься «білим днем».

Здавна в Анґлії був поширений звичай, за яким за допомогою жереба вибирали собі «Валентина» чи «Валентину». Юнаки писали на шматочках паперу імена дівчат, складали їх в шапку і тягнули за чергою. Та, чиє ім’я витягнув юнак, ставала його «Валентиною» на весь рік. Цей рік «Валентинам» належало ставитися один до одного, як лицар і його прекрасна дама. Молодий чоловік складав дівчині сонети та пісні, грав для неї на лютні, супроводжував її скрізь.

Ще один цікавий англійський звичай — дарувати один одному дерев’яні «ложки кохання», які прикрашалися сердечками, ключами й замковими щілинами, що означало «шлях до серця».  Англійці також вірять в те, що гадання на День всіх закоханих мають особливу силу і обов’язково збудуться. Наприклад, 14 лютого незаміжні дівчата встають досвіту, стають біля вікна і дивляться на чоловіків. І перший чоловік, якого вони побачать, — суджений. Також дівчата в цей день кидають в річку або ставок згорнуті клаптики паперу з написаними на них чоловічими іменами. Ім’я, яке спливе першим, — ім’я судженого.

А ось в Америці , на початку 19 століття, коли цукор коштував чималі гроші, юнаки-наречені  вітали своїх наречених  дівчат марципаном, який вважався дуже дорогим подарунком. Пізніше, коли цукрова промисловість налагодилася, традиція дарувати солодощі набула величезного розмаху.

Американці дарували цукерки з написаними на них привітаннями. Такі цукерки укладали  в спеціальні коробки у формі серця. Карамель для Дня святого Валентина робили червоно-білою, як символ пристрасті і чистоти кохання.

Сучасні традиції святкування Дня закоханих в Америці можуть різнитися, залежно від штату. Наприклад, якщо закохана дівчина опинилася  зі своїм коханим в Атланті або Нью-Йорку, вона може сама зробити йому пропозицію. Від цієї пропозиції чоловік не має права відмовитися. Але якщо це все ж сталося, то він зобов’язаний подарувати дівчині шовкове червоне плаття, а собі — шнурок, з нанизаним на нього серцем.

Дуже своєрідним є ставлення до Дня святого Валентина в Німеччині. Німці вважають любов легким божевіллям і для них святий Валентин — це покровитель божевільних. Тому 14 лютого німці прикрашають психіатричні лікарні яскраво-червоними стрічками, повітряними кулями, а в каплицях в цей день відправляють спеціальні меси. До речі, цього дня в Німеччині власне відзначають і день душевно хворих.

Американці та  німці також, крім коханих, вітають і своїх колег, і вчителів, і просто осіб протилежної статі, які викликають у них симпатію. А ось англійці, які дуже люблять домашніх тварин, вітають і своїх вихованців: кішок, собак, папужок, хом’ячків тощо.

А от у Франції на День святого Валентина прийнято дарувати один одному коштовності. До речі, французи першими почали  використовувати любовні послання-чотиривірші як «валентинки».

В Іспанії прийнято відправляти любовне послання поштовим голубом.

А данці дотримуються чудової романтичної традиції — вони дарують один одному засушені білі квіти.

В Італії День святого Валентина називають «солодким» днем. Також італійці посилають «валентинки» поштою в рожевому конверті, запечатаному поцілунком, без зворотньої адреси.

Свято всіх закоханих поширене в усьому світі, проте є і країни, в яких відзначати День святого Валентина не прийнято або навіть заборонено. Це, перш за все, мусульманські країни, наприклад, Саудівська Аравія. Це – єдина країна, де День святого Валентина заборонений на законодавчому рівні. На тих, хто не дотримується заборони, накладають великі штрафи.

Насамперед  заборона стосується торговельної мережі країни. Заборонено торгувати плюшевими іграшками, валентинками та іншими атрибутами Дня закоханих. Для квіткових магазинів є постанова не торгувати червоними трояндами в День святого Валентина.

Заборону влада Саудівської Аравії пояснює тим, що згубні традиції Заходу бентежать розум молодого  покоління, а свята на кшталт нинішнього  культивують гріх.

До Дня святого Валентина ставляться по-різному. Хтось любить це свято і обов’язково відзначає його, хтось вважає таке свято нетактовним, адже крім закоханих є і самотні люди, яким у цей день особливо прикро спостерігати за загальним «любовним божевіллям». Любов — прекрасне почуття! І якщо є в році день, коли про любов можна говорити відверто й привселюдно, то хіба це не чудово?

І кілька цікавих фактів. Мабуть не є це простим збігом, що в Німеччині нинішній День є днем душевно хворих, а в Штатах – Днем презерватива, який поволі розширює свою географію й стає міжнародним.

Також сьогодні в Японії відзначають День оголених чоловіків, а в світі – Міжнародний день Програміста. Та це вже не має стосунку до святого Валентина.

Миж щиро вітаємо наших закоханих читачів та читачок й зичимо: не губіть одне одного! “Кохайтеся, як є спромога, та не впадайте в шал і сказ”, як писав великий Франсуа Війон.

Підготував Марко Порецький