Історія свята

Всім відомо, що дуже часто євреї впродовж своєї історії були народом гнаним. І багато правителів намагалися взагалі винищити цей древній народ, проте зусилля ці виявлялися марними.

Пурим відзначають як пам’ять про події, що відбулися в п’ятому сторіччі минулої доби, як пам’ять про чудове спасіння євреїв у Персії в часи правління царя Ахашвероша (Артаксеркса) понад 2400 років тому.

Назва походить від гебрайського слова «пур» – «жереб» (пурім – множина цього іменника).

 За допомогою жереба радник царя Гаман (в іншій транскрипції Аман) визначив день – 13 адара, коли слід було винищити євреїв Персії. Чому саме євреїв? А тому, що перед цим зарозумілим чиновником всі, за його наказом, повинні були ставати на коліна, а біля палацу йому на очі весь час потрапляв Мордехай, родич жінки царя, і не вклякав. Мовляв, вклякають євреї  тільки перед Б-гом. Пішов тоді Гаман до царя і доповів – у твоєму царстві є народ гордий, нешанобливий, тим, що вищі за нього, не вклоняється. Дозволь, мовляв, щоб в призначений день будь–хто міг вбити єврея, а його майно взяти собі. А я тобі за те ще пожертвую до скарбниці  10000 срібників.

Указ про ґеноцид Ахашверош підписав з легким серцем, оскільки слово „євреї” ні про що йому не говорило, і він не знав, що його жінка красуня Эстер (Эсфір) – єврейка. А Мордехай тому і проводив дні і ночі біля палацу, що обіцяв це своїй вихованці-сироті. Їй, молодій цариці, було самотньо  та лячно  далеко від рідної домівки.

Трапилось так, що однієї  з ночей Мордехай почув розмову двох охоронців, які замислили вбити царя. Він відразу ж доповів царю, змовників схопили, а вчинок Мордехая записали до палацових  книг.

В одну з наступних ночей царю не спалося, і йому читали ці книги. Дізнавшись, що його рятівника жодним чином  не нагородили, він покликав Амана і запитав, як слід вчинити  з людиною, якій цар дуже зобов’язаний. Гаман чомусь вирішив, що цар хоче нагородити саме його і сказав, що таку людину слід обдарувати дорогим одягом, посадити на гарного коня, а коня вести  вулицями столиці й виголошувати: „Так поводиться цар із тими, хто робить йому послугу”. Цар погодився і наказав Гаману нагородити Мордехая саме в такий спосіб. Гаман розлютився ще більше, бо він вже навіть обрав дерево, на якому збирався повісти Мордехая 13 адара.

Мордехай розповів Естер про плани Гамана і попросив зробити все можливе для спасіння євреїв. Естер запросила царя (і Гамана) на бенкет, який так сподобався царю, що він обіцяв Естер виконати будь-яке її бажання. Вона впала до ніг царя й почала благати його скасувати указ про винищення євреїв.

Ахашверош дуже розлютився на Гамана і вийшов до саду поміркувати над ситуацією. Коли ж він повернувся, то застав Гамана біля ліжка Естер. Той благав її про заступництво, але, звинувативши Гамана в тому, що він намагався збезчестити царицю, Ахашверош наказав повісити його на тому самому дереві, на якому Гаман хотів повісити Мордехая.

Також цар видав іще один указ: євреям дозволялося захищати своє життя і своє майно, і забирати, в разі перемоги, майно тих, хто на них нападав. Так підступний задум Гамана повернувся проти нього самого і всіх, хто виступав проти євреїв.

Традиції святкування

Від того часу   два дні після цієї дати стали днями святкування, в єврейських громадах проводяться театралізовані вистави (Пурім-шпілі), карнавальні процесії, прийнято надсилати знайомим святкові частування.

На свято печуть маленькі трикутні пиріжки з маком або джемом, вони називаються озней –аман (гебр.) або гумен таші (ідиш) – «вуха Гамана», які є головною стравою цього дня.

Хоча до вина в єврейській традиції ставлення стримане, саме про цей день в Талмуді сказано: в Пурім дозволено  напитися так, щоб не відрізняти „проклять Амана” від „благословень Мордехая” (або правицю від лівої руки).

В переддень  свята в синагогах читають „Сувій Естер” і при кожному згадуванні імені Амана стукають у тріскачки.

У містах, які на час подій, описаних у „Сувої Естер”, були обнесені  муром, як тодішня столиця Персії місто Шушан, Пурім святкують наступного дня, 14 адара, і називається день цей Шошан–Пурім. У високосний рік за єврейським календарем (наприклад, 2014, 2016) два місяця адар, і Пурім, що святкується в перший з них, називається Пурім-катан (малий Пурим).

Цьогоріч  Пурим відзначають першого  березня. Нагадаймо: всі юдейські свята починаються напередодні, з появою на небі першої зірки, тож пост Естер й читання Сувою Естер припадає на сьогодні, 28 лютого  2018 року.

Підготував Марко ПОРЕЦЬКИЙ