На початку зустрічі  засідання, перший заступник начальника Дрогобицької ОДПІ Андрій Стецюк ознайомив присутніх із останніми змінами до податкового законодавства, зокрема звернув  увагу на те, що від першого  січня 2018 року набрав чинності Закон України від сьомого  грудня 2017 року N 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (далі – Закон № 2245- VIII), згідно з яким місцеві ради зможуть переглянути ставки місцевих податків і зборів протягом 2018 року.

Також очільник зазначив, що законом № 2245- VIII внесено зміни до підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, відповідно до яких копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів, або про внесення змін до них, надсилається місцевими радами в електронному вигляді у десятиденний термін від дня прийняття до органу ДФС, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів. Зробити це потрібно не пізніше першого липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін до них.

Особливу увагу Андрій Стецюк надав  роз’ясненню особливостей застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Зокрема, присутніх ознайомили з порядком застосування ставок єдиного податку у разі перевищення ними обсягу доходу, визначеного для платників єдиного податку відповідної групи. Перший заступник    зазначив, що відповідно до п. 293.8 ст. 293 Податкового кодексу України від другого грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) ставки, встановлені п. 293.3 – 293.5 ст. 293 ПКУ, застосовується з урахуванням таких особливостей:

1) платники єдиного податку першої, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.

Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

2) платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.

Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

3) платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи – підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов’язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ.

Заява слід подати  не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

В рамках проведеного «круглого столу» в Дрогобицькій ОДПІ обговорено проблемні питання, які цікавили фізичних осіб платників єдиного податку, та надано відповіді на них, зокрема:

Чи може платник який займається гуртовою та роздрібною торгівлею та здійснює діяльність в межах України використовуючи зменшену ставку єдиного податку з 20 відсотків до 15 відсотків?

– У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої групи кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності.( стаття 293.6 ПКУ), тобто 20 відсотків  від мінімальної зарплати.

– Якщо платник єдиного податку проводить торговельну діяльність у Стрию та Дрогобицькому районі, чи має він право застосовувати ставку єдиного податку 15 відсотків?

– У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності застосовується на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку.( стаття 293.7 ПКУ)

Дрогобицька ОДПІ