Ідея створення організації належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу був Джон Голсуорсі. 1923 року відбувся перший міжнародний конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, у той час пен-центри були створені в 11 країнах світу. Сьогодні подібні центри діють в 130 країнах.

Міжнародне об’єднання письменників, яке, як сказано в Хартії ПЕН-клубу, «виступає на захист принципів свободи інформації усередині кожної країни і між всіма країнами. Його члени зобов’язуються виступати проти утисків  свободи слова в будь-якій її формі в тих країнах і суспільствах, до яких вони належать, а також у всьому світі, коли це є можливим.

ПЕН-клуб виступає за захист свободи друку і проти довільного застосування цензури в мирний час. ПЕН-клуб вважає, що необхідне просування людства до вищих форм політичної і економічної організації вимагає вільної критики уряду, органів управління і політичних інститутів.

Оскільки свобода передбачає добровільну стриманість, члени ПЕН-клубу зобов’язуються виступати проти таких негативних аспектів вільного друку, як брехливі публікації, навмисна фальсифікація, спотворення фактів або тенденційно ганебна їхня інтерпретація заради політичних, групових і особистих цілей».

Ми щиро вітаємо справжніх письменників і насамперед – наших авторів і друзів з цього цеху й зичимо радости творчости, добра й усіх гараздів.