Свято Песах відзначає низку подій унаслідок яких євреї стали народом. Ізраїльтяни прийшли до Єгипту як одна сім’я – рід Якова, що налічував 70 осіб, а вийшли як народ, який нараховував 600 тисяч. Спочатку рід Якова був радо прийнятий в землі Ґошен (одній з провінцій Єгипту), але коли євреїв стало «надто багато» до них вжили «особливих» заходів.

На всіх мешканців країни було покладено трудову повинність. На євреїв – особливо тяжку. Будинки євреїв прослуховували й переглядали, новонароджених первістків вбивали (за леґендою фараону передрікли незліченні біди через єврейського первістка). Моше (Мойсей) і був тим первістком, якому було суджено вижити й урятувати свій народ.

Цю історію знають усі. Дивний збіг обставин врятував хлопчика від неминучої загибелі й призвів до того, що виховувався він у палаці фараона, однак завше відчував себе частиною свого народу. За вбивство єгиптянина, який бив єврея, його було засуджено до страти. Він утік, багато літ  жив у країнах Африки та Середнього Сходу. Одного разу, коли Мойсей гнав отару овець через Синайський півострів, він побачив кущ, який палав, але не згоряв (“неопалима купина”). З вогню пролунав голос Всевишнього, який наказував Мойсею піти до Єгипту й вивести євреїв з рабства.

Назву “Песах” одні дослідники трактують як “перехід”, вихід із Землі Єгипетської (від дієслова «пасах»), інші пов’язують з історією свята. Фараон не бажав відпускати євреїв. І Бог наслав на Єгипет десять “кар”: перетворення нільської води в кров, появу величезної кількости жаб, напад вошей, диких звірів, загибель худоби, виразку, загибель врожаю від граду та сарани, суцільний триденний морок і, нарешті, загибель первістків. Бог покарав первістків єгиптян, але пропустив (“пасах” івритом) помешкання ізраїльтян.

Ще “Песах” пояснюють, як “вуста, що говорять”. І це, звісно відповідає тому, що основною заповіддю Свята Песах – говорити, розповідати про історію Виходу.

Песах – свято весни – символізує пробудження природи, оновлення світу й звільнення людини. Це свято отримання свободи та гідности. Існує переказ, що перед Виходом євреї не встигли заквасити тісто, тому напекли прісних хлібців. Щоправда, є свідчення що пастухи відзначали свято опрісноків ще до Мойсея. Але досі маца, яку треба їсти в Песах, – нагадування про хліб, який їли євреї, коли спішно залишали Єгипет. Поспіх не був марним: єгипетське військо на чолі з фараоном намагалося наздогнати утікачів. Але на сьомий день Виходу Червоне море розійшлось перед євреями, а потім своїми водами накрило голови єгиптян.

Свято триває сім днів, від вечора 14  до  21 дня  весняного місяця нісана за єврейським календарем. Святкування розпочинається 14 нісана ввечері, коли вся родина та гості за святковим столом читають Пасхальну Аґаду – історію Виходу євреїв з Єгипту. Ця трапеза називається “Седер” (“порядок” гебрайською) і є найважливішою частиною свята. Седер проводять за чітко визначеним порядком, де кожній дії відведено своє місце і свій час.

“В кожному поколінні повинен єврей дивитися на себе так, ніби він сам, особисто, вийшов з Єгипту”.

Святкове застілля  в мільйонах єврейських родин в усіх країнах світу впродовж століть, з дотриманням тих самих звичаїв – дивне явище, котре допомагає зрозуміти як змогли євреї залишитися єдиним народом в умовах багатовікового розсіяння. День, що йде за пасхальним Седером, – перший день свята, в який заборонено будь-яку роботу. Зазвичай проводять його в родинному колі, з друзями, близькими. Далі йдуть так звані напівсвята. А завершує пасхальний тиждень ще один святковий день.

Цьогоріч Песах святкують від 31 березня до  сьомого  квітня.  А початок (перший Седер) припадає на вечір 20 березня.

Цьогоріч Песах завершується за день до  Великодня за східним календарем (християни західного обряду цьогоріч відзначають Пасху першого квітня).

Картинки по запросу Песах