Міжнародний день птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО “Людина і біосфера”.

Міжнародний день птахів відзначається з 1906 року 1 квітня, після підписання та набуття чинності «Міжнародною конвенцією з охорони птахів, корисних в сільському господарстві».
«Міжнародну конвенцію з охорони птахів, корисних в сільському господарстві» була підписано 19 березня 1902 року. На той час її підписали уряди Німеччини, Австро-Угорщини, Бельгії, Іспанії, Франції, Греції, Люксембургу, Монако, Португалії, Швеції та Швейцарії. Вона набула чинності 12 грудня 1905 року і стала першою міжнародною конвенцією в області захисту навколишнього середовища.

День птахів – це не лише річниця Конвенції, але й час повернення пернатих додому. За традицією в цей час саме навесні в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, дуплянки та інші «пташині будиночки». Повернення птахів святкувалося, також, як прихід весни. За звичаєм цього дня пекли «жайворонки» з тіста і співали особливі святкові пісні. Поряд з тим, Міжнародна організація захисту диких птахів (Birdlife international) щорічно проводить наприкінці вересня осінні Дні спостережень птахів, метою яких є залучення громадськості до проблем захисту пернатих.

Світлина від Леоніда Ґольберґ.

Сьогодні, згідно з   даними IOC World Bird List, о 10 672 видів нині живих птахів (всього 20 344 підвидів), а також 156 видів, яким нині загрожує зникнення..
Є в світі  і єдиний птах, котрий не має крил – новозеландський ківі.
Температура тіла птахів на сім-вісім градусів вище, ніж у людини, а пташине серце б’ється майже  400 разів на хвилину.
Це під час відпочинку. І майже  1000 ударів в хвилину під час лету.  Під час лету птахи здатні розвивати швидкість понад 320 кілометрів на годину, Наприклад – сокіл чи  сокіл сапсан під час полювання. А ще птахи  вельми  швидко бігають.
Розгін страуса – до 60 кілометрів на годину.  Деякі птахи  – чудові  плавці, а найрозумнішим пернатим  можна назвати звичайного горобця. На 100 грам маси його тіла приходиться 4,37 грамів мозку. Порівняймо : у коня – 0,1 грама мозку на кілограм маси, а у крокодила – не більш 0,007 г / кг.
Ми вітаємо всіх, хто любить птахів і передовсім орнітологів з нинішнім днем!
Бережімо птахів, вони прикрашають нашу сіру буденність.
Світлина від Леоніда Ґольберґ.
Світлини – архів редакції.