Це досягнення визнано  нечуваним: за 1600 кілометрів від Тель-Авіва аґенти ізраїльської служби зовнішньої розвідки (Мосад) зуміли захопити цілісний проект таємного ядерного проекту «Амад» (Amad) і доправити його до Ізраїлю.  Щоб було зрозуміло: це не мікрофільми, запаковані в бляшанку від льодяників, або ж флешки з записами. Це – ориґінали: сто тисяч документів (тек, паперів, креслень, CD-носіїв вагою в півтонни).

Впродовж багатьох років Ізраїль стверджує, що ядерна програма Ірану має аж ніяк не мирний, як намагаються довести  в Ірані, характер, а скерована на володіння ядерною зброєю. Все решта – брехня, фальсифікації, введення в оману світового співтовариства і кричуще порушення Угоди про нерозповсюдження ядерної зброї. З цієї точки зору Біньямін Нетаньягу, котрий виступив із спеціальною заявою щодо Ірану, не сказав нічого нового.

Водночас ніколи раніше не вдавалося надати картину, яку намагається приховати Іран, з такою повнотою – й не лише з окремих, не пов’язаних одне з одним джерел, а з єдиного.

55.000 страниц в папках

Після укладення ядерної угоди 2015 року ізраїльська розвідка залишалася фактично єдиною, котра продовжувала спостерігати за ядерними приготуваннями Ірану. Мосад опинився на передньому краї й намагався контролювати хід виконання Іраном угоди, а також знаходити таємні об’єкти, де може тривати робота зі збагачення урану з військовою метою.

Заява Нетаньягу: таємні документи підтверджують, що Іран розробляв ядерну зброю..
До виконання завдання, й про це вже можна сказати сьогодні, було залучено декілька підрозділів Мосаду. І якщо одні займалися мноніторинґом, інші діяли безпосередньо на території Ірану. До того ж, на відміну від минулих літ, ізраїльським аґентам не доводилося розраховувати на допомогу дружніх розвідок, у тім числі американських. Як вже було сказано, Ізраїль залишився сам на передньому краї.

Торік Мосад отримав низку сиґналів, які свідчили про те, що таємний архів програми «Амад» було переміщено на новий таємний об’єкт  у Тегерані для того, щоби сховати його від міжнародних спостерігачів.

Інформація про нове місце базування була відома вузькому колу найбільш довірених осіб. Охорону бункеру здійснював особливий підрозділ іранської ґвардії – КСІР.

Место дислокации ядерного архива

Перші повідомлення про таємне сховище Мосад отримав у лютому 2016 року.

Відтак за об’єктом було організовано спостереження. Розробка об’єкта велася за двома напрямками: по-перше, «людський фактор», а, по-друге, контроль за тим, щоби досьє не залишило таємний бункер.

Операцію було завершено декілька днів тому. Це була засяжна операція, до якої було залучено різноманітні структури. Було витрачено й чималі кошти, однак ці суми не розголошують.

Вход в секретный бункер, где хранилось досье

Коли все «було скінчено», голова Мосаду Йосі Коен разом з особами супроводу вирушив до Вашинґтону, щоби інформувати про підсумки операції особисто Президента Трампа й очільник ЦРУ Майка Помпео (нині – Держсекретар США). Їм було показано матеріали, що стосувалися програми «Амад».

З матеріалів,які складалися відеороликів, оригіналів численних документів, записів і розшифрувань розмов вищого керівництва Ірану та керівників програми «Амад», можна зробити наступні висновки:

  1. Ядерна програма Ірану орієнтована на військові потреби.
  2. Іран розробив засяжний проект для здійснення цієї мети.
  3. Іран зробив усе можливе, щоби приховати цей проект і засекретити військовий напрямок ядерної програми.
  4. Під час підписання угоди Іран приховав наявність військової складової й цим брутально порушив умови домовленостей, а також підтриманого ним Договору про нерозповсюдження ядерногого озброєння (УНЯО).
  5. Таємний проект «Амад», розробку якого було розпочато ще 2003 року, було реалізовано паралельно з цивільним проектом і фактично складався він з тих самих компонентів.
  6. Іран надалі вводить в оману міжнародну спільноту і приховує від контролю частину своїх ядерних об’єктів.

Чому було потрібно оприлюднювати це досьє? 

В Ірані, коли виявили зникнення архіву, не одразу зрозуміли,  що саме трапилось. Але тепер вони отримали чітку інформацію, хто стоїть за цією зухвалою інформацією.

Чому Ізраїль розкрив таку делікатну інформацію? Суперечок з цього приводу було чимало. Спершу  пропонувалося вчинити так, як це роблять зазвичай: нічого не підтверджувати й не спростовувати й паралельно влаштувати «витік” у західні ЗМІ.

Було побоювання, що в разі розкриття операції, Ізраїль завдасть шкоду своїм джерелам, ще більш насторожить контррозвідку супротивника. Та все ж,  після наради з міністрами в кабінеті, Нетаньягу вирішив виступити з заявою, яка мала свою мету.

Впродовж найближчого часу ізраїльські спецслужби ознайомлять із вмістом «ядерного досьє» своїх колег у Німеччині, Франції, Італії, Великій Британії, Китаї, Росії, а також МАГАТЕ

 

Додамо, що ранком у вівторок, першого травня, Державний департамент США повідомив, що ознайомлення з ядерним архівом Ірану, який опинився в розпорядженні ізраїльської розвідки, не залишає жодних сумнівів, що йдеться про справжні документи. Заяву зробив Майк Помпео, нещодавній голова ЦРУ.

Ронен БЕРҐМАН, Vesty.co.il

Переклад Л.Ґ. (“Майдан”)