Якщо орієнтуватися на офіційну статистику, Західна Україна – найбідніший макрореґіон нашої країни і єдиний, в якому переважає не міське, а сільське населення. Поширене переконання, що «західники» дуже релігійні і консервативні. А ще – регіон щорічно постачає за кордон один-півтора мільйона  трудових міґрантів. Здавалося б, типова «вмираюча глибинка». Але не все так просто. Ось п’ять причин, за якими саме Захід має найкращі перспективи на тлі інших реґіонів країни.

Причина перша: ЛЮДСЬКИЙ ПОТЕНЦІАЛ. Незважаючи на масовий виїзд мігрантів, сім областей на захід від Збруча найменш схильні до депопуляції. Офіційно тут проживає 9,3 мільйона  осіб – 20,5 відсотка населення України. Однак на них припадає 27 відсотків усіх народжень у країні. Це означає, що з часом Західна Україна відіграватиме все більшу роль в економіці, культурі і політиці.

Дійсно, дітей тут народжується більше. Закарпатська та Рівненська області – єдині в країні, де відзначено природний приріст. У Волинській і Рівненській областях дітей віком до 15 років навіть більше, ніж пенсіонерів «після 60-ти» – це теж унікальний показник для України.

Таким чином, у плані демографії Захід України вигідно різниться  від інших регіонів: наприклад, Донбасу і Лівобережжя, які з 1991 року втратили 20-25 відсотків населення.

Причина друга: РІВЕНЬ ЖИТТЯ. Офіційні доходи «західників» традиційно нижчі за середні по країні, причому як у містах, так і в селах. Чернівецька і Тернопільська області міцно займають останні місця в Україні за рівнем життя.

Скільки грошей реально заробляють жителі регіону, а скільки їм пересилають з-за кордону мігранти – точно невідомо. Але кожен, хто їздив  Західною Україною, підтвердить: будинки у місцевих селах, як правило, набагато більші і кращі, ніж, скажімо, на степовому Півдні. І саме звідси, причому з випередженням на кілька років, почалося масове поширення в селах спершу супутникових тарілок, а потім – інтернету.

Від 2001 року ціни в Західній Україні росли на вісім відсотків  повільніше, ніж у країні в цілому, а доходи – на сім відсотків  швидше. Тож на загальному тлі (досить негативному) місцеві жителі стали жити навіть краще.

Економічну і демографічну картину доповнює місцевий ринок нерухомості. Невеликий будинок в селі за 100-150 кілометрів від Львова може коштувати 20-25 тис. доларів і дорожче. У глибинці Тернопільської області потрібно ще пошукати будинок з ділянкою за 10-12 тис. доларів. У той же час, в селах Полтавської, Одеської або Житомирської областей не рідкість будинки за 2-3 тис. доларів, а за 10 тис. «зелених» можна непогано оселитися в райцентрі.

Всі ці аргументи говорять про те, що життя на Західній Україні нехай і не надто сите, але «рухається», в той час як у більшості інших регіонів спостерігається застій.

Причина третя: ІНФРАСТРУКТУРА. Це – головна проблема України на найближчі 20-30 років. У нас зношені 70-90 відсотків  доріг, мостів, труб, проводки та інших комунікацій. Найстрашнішим і найдорожчим є високе зношення житлових будинків.

Західна Україна в цьому плані знаходиться в набагато кращому становищі, ніж індустріальні регіони Сходу. Швидке зростання міст почалося тут з великим запізненням, з кінця 1960-х років. Тому житловий фонд відносно молодий, а ось аварійних і старих будинків – небагато.

Це означає, що у найближчі десятиліття місцеві бюджети будуть нести набагато менші витрати на ЖКГ, ніж бюджети «старих» міст Сходу. Вільні гроші можна буде витратити на розвиток і комфорт, а не на порятунок «потопаючих» жителів «хрущовок» і довоєнних будинків для робітників.

Причина четверта: МОРАЛЬ. Західноукраїнський традиціоналізм увійшов в анекдоти. Місцеві інтелектуали стверджують, що тут панує ХІХ століття. Однак на тлі решти України можна з упевненістю говорити про переваги Заходу.

З огляду на релігійність і прихильність традиціям тут не надто пиячать, а кількість злочинів на душу населення вдвічі-втричі нижча, ніж на схід від Збруча.

На відміну від степового Півдня або вимираючої Чернігівщини, тутешні села складно назвати депресивними. Люди звикли працювати – якщо не на Батьківщині, то «за бугром». Велика мобільність і відносна добропорядність місцевих жителів у перспективі можуть створити сприятливі умови для потенційних інвесторів.

Причина п’ята: КОРДОН з ЄС. Це і людські зв’язки «за бугром» – дуже потужні чинники, які впливають на культуру відносин у суспільстві і сприяють швидкому сприйняттю інновацій. Крім того, численні мігранти виконують функції «посередників» між Європою і Україною.

Якщо створити в нашій країні передумови для розвитку неолігархічного бізнесу, ці люди відразу «вкажуть шлях» інвестицій з Польщі, Угорщини, Чехії та інших країн. До речі, вже сьогодні на сім західних областей припадає майже третина нових підприємств, що з’явилися в країні з 2015 року. При цьому їх частка серед населення країни – трохи більше за 20 відсотків, а в ВВП – всього 14 відсотків.

За часів СРСР Захід був відсталою частиною України. Тут не будувалися величезні комбінати і не росли міста-мільйонники. Парадокс, але сьогодні саме це робить регіон більш перспективним або, як мінімум, стійким до тих викликів, які стоять перед Україною.

Джерело – Etcetera