Від 21 до 26 травня (цього дня гості залишали Дрогобич) на соціально-гуманітарному факультеті, який має вже поважні здобутки у підготовці фахівців з соціальної роботи, зокрема – спрямованій на соціалізацію людей з особливими потребами, відбувся міжнародний тиждень науки «Соціальна інклюзія: виклики сьогодення.  І працювали з дрогобичанами – вчителями початкової освіти та студентами  відомі фахівці з Бельгії, Голландії, Данії – Ален Віт, Ян Говінг (Нідерланди, університет прикладних наук Ганзегоескул, Елс Каленс (Університет прикладних наук ВІВЕС), Сорен Бо Бестрінг (Данія, університет прикладних наук ВІА), Берт Дарте (Бельгія, університет прикладних наук ВІВЕС).  Для вчителів Дрогобицьких шкіл та студентів – майбутніх соціальних педагогів та психологів –  вони прочитали курс лекцій «Інклюзивна освіта дітей в дошкільному та шкільному віці»,  «Творчість та мистецтво у соціальній роботі».

IMG_20180522_090116

Також під керівництвом вже відомих дрогобичанам Брама Лембрехтса та Воутера Лепле з університету ВІВЕС вісім дрогобицьких і вісім фламандських студентів взяли участь  у проекті «Соціальна інклюзія у складних життєвих обставинах»…

Інклюзивна освіта – новий освітній напрямок, який дедалі більше поширюється, в тім числі і в нас.

Хоча, як зазначив багатолітній партнер дрогобичан, почесний доктор ДДПУ імені Франка Патрік Беллінк, інклюзія – не така вже й проста річ, до того ж досі нерідко виникають суперечки, що це за освітній напрямок, яким має бути інклюзія тощо…

Тож нагадаємо: інклюзія – це процес збільшення ступеня участі всіх  громадян в соціумі. Передовсім тих, що мають певні труднощі у фізичному чи розумовому розвитку, себто людей з особливими потребами.

Цей процес передбачає  розробку і застосування конкретних рішень, які дозволятимуть  кожному  рівноправно брати участь в академічному і суспільному житті. Термін  «інклюзія» близьке за значенням до  поняття “інтеґрація”  та протилежне до «сеґрегація».

В широкому   соціально-філософському сенсі інклюзію розуміють як форму буття, спільного життя звичайних людей і людей з обмеженими можливостями, за чи проти якої виступає суспільство та його підсистеми (у тому числі інституції освіти), і у ставленні  до якої і ті, й інші члени суспільства мають право вільного вибору…

Тиждень, вже традиційно, розпочався зустріччю учасників проекту з керівництвом Дрогобицького вишу. Ректор Франкового університету професор Надія Скотна ознайомила тих, хто приїхав уперше, з навчальним закладом, говорила і про місто, проректор з міжнародних зв’язків доцент Юрій Вовк розповів гостям про широкі  міжнародні контакти ДДПУ.

Про витоки співпраці та її результати говорили доктор Патрік Беллінк та Іван Ван Гулле, керівники й натхненники всіх проектів, які вже й читачам нашого порталу добре відомі.

IMG_20180522_090224

Відтак розпочалася конкретна робота. Вчителі прослухали 24-годинний курс лекцій і отримали відповідні сертифікати.

Українські ж та бельгійські студенти не лише здобували теоретичні знання, але й долучилися до практичної роботи в БФ «Карітас», Товаристві захисту дітей інвалідів «Надія», обласному центрі реабілітації дітей з особливими потребами «Сонечко». У проекті взяли участь і троє студенток з університету ВІВЕС, які перебували в нас на семестровому навчанні, яке щойно завершили, – Шарлотт Катуар, Синтія Квізера та Фіен Гімпе..

Та все ж не працею єдиною…

В рамках міжнародного тижня й учасники присвяченого інклюзії проекту, й дрогобичан, й трускавчани, й гості нашого підгір’я мали унікальну нагоду долучитися до високого ґатунку музики – бельгійської, української, французької, вірменської тощо – у виконанні знаменитого дуету подружжя Вероніки Ільченко (фортепіано) та Тона Фрета (флейта) з Королівства Бельгія. Виступили знамениті музиканти в Дрогобицькому музичному коледжі імені Барвінського та концертній залі оздоровниці «Кришталевий палац». І став виступ бельгійських виконавців ще однією резонансною подією в низці тих, якими так багатий цьогорічний травень у місті Франка та Шульца.

Відбувся концерт під патронатом Надзвичайного та Повноважного Посла Королівства Бельгія в Києві Люка Якобса. Саме його екселенція Амбасадор, разом з деканом соціально-гуманітарного факультету Ігорем Гриником  та директором ліцею Юрієм Чумаком представив музикантів.  Дипломат, який уже втретє відвідує Дрогобиччину, наголосив на важливості  таких контактів і співпраці, підкреслив, що пишається тим, що представляє свою державу саме в Україні.

IMG_20180524_172155

Минулого четверга, по концерті Вероніки Ільченко та Тона Фрета, у колишній віллі Яроша відбувся прийом Надзвичайного й Повноважного Посла Люка Якобса. Там,  уже в менш офіційній обстановці,  учасники Тижня змогли поспілкуватися «без протоколу». Й багато хто в розмовах підкреслював, як вдало поєднати вдалося в травневому теплому сонячному Дрогобичу ексклюзивний фортепіанно-флейтовий концерт і інклюзивну освіту.

Цікавим моментом під час прийому стала зустріч Люка Якобса та знаменитого  мистця з польського Любліна Пьотра Луц’яна, котрий так само вже впродовж тривалого часу співпрацює з Дрогобичем. А наслідком знайомства та розмови дипломата та маляра стала домовленість про певні спільні проекти. Щоправда, вже в Польщі, позаяк каденція Амбасадора Люка Якобса завершується, й небавом він презентуватиме Королівство Бельгія в Республіці Польща…

Ще були спільні ігри забави студентів та підопічних БФ «Карітас» (зокрема – дітей з «Дивовижних долонь» Людмили Смолень) та Товариства «Надія», яким керує Ірина Дзюрах. Діти були в захваті, що разом з ними парку навпроти соціально-гуманітарного факультету з м’ячем бігали й розважалися і Посол Люк Якобс, і декан Ігор Гриник, і викладачі дрогобицькі та фламандські…

IMG_20180525_145800

А вже у п’ятницю було підведено підсумки Тижня. Цікаво й переконливо захищали свої проекти українсько-бельгійські команди. Теми обрали майбутні психологи непрості, й присутнім в залі нелегко було висловитися за чи проти певних речей. Скажімо, Захар Савостейко, який уже втретє бере участь у спільних проектах, і який побував у Бельгії на семестровому навчанні й отримав високі оцінки від тамтешніх педагогів,  розповідав про толерантне ставлення до людей  нетрадиційної сексуальної орієнтації, і з реакції авдиторії вкотре стало зрозуміло, що навіть академічній спільноті не всі готові сприйняти те, що й ці люди – теж  частина соціуму й мають вони ті ж права, що й будь хто інший.

Всі учасники проекту отримали відповідні сертифікати, а Шарлот, Фіен та Синтія, окрім документів про проходження семестрового навчання в ДДПУ імені Франка, мали зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом Бельгії в Україні Люком Якобсом.

Побував високий гість  на факультеті початкової та мистецької освіти, з яким, а також творчими  роботами студентів (і виставкою малярського доробку майбутніх педагогів-мистців) Посла Люка Якобса познайомили декан доцент Іван Кутняк, доцент Михайло Сидор і  старший викладач Жанна Ясеницька. Справжню цікавість в бельгійського гостя викликала персональна виставка портретів та натюрмортів першокурсниці Ірини Сівак.

IMG_20180525_143316

Завершився тиждень інклюзивної освіти в Дрогобичі вже традиційною інтеґраційною вечіркою. Родзинкою якої став, так само уже  не вперше,  – розкішний торт, який спекла студентка Лілія Хлонь, котра, окрім інших талантів і здібностей, ще є справжньою майстринею гастрономії та кондитерського мистецтва.

Принагідно не можна не згадати старшого викладача Інституту іноземних мов Дрогобицького вишу Віктора Лішнянського та його студентів, які традиційно  беруть на себе весь тягар перекладацької роботи на всіх заходах під час зустрічей з бельгійськими партнерами.

Коментарі.

Ігор Гриник, доцент, декан соціально-гуманітарного факультету ДДПУ імені Франка: – Передовсім зазначу, що тиждень, який щойно завершився, є результатом нашої співпраці з бельгійським університетом ВІВЕС і НУО «Орадя», яка триває вже шостий рік. Це був міжнародний тиждень науки, паралельно працювали чотири групи, Відбувся міжнародний науково-методичний семінар з проблем інклюзивної освіти в дошкільному та молодшому шкільному віці. В якому взяли участь три десятки фахівців – соціальні педагоги, вчителі початкових класів, соціальні педагоги, практичні психологи нашого реґіону – Дрогобича й району, Трускавця, Самбора. Також наші та бельгійські студенти під керівництвом наших викладачів з катедри соціальної роботи та бельгійських педагогів спільно працювали над розв’язанням проблем людей, що опинилися в непростих життєвих обставинах. Вони слухали лекції, а також мали практичні заняття у різних інституціях. Зокрема хочу подякувати БФ «Карітас» СДЄ УГКЦ, Дрогобицькому міському центрові соціальної служби для дітей сім’ї та молоді, центру «Сонечко» в Стебнику, Товариству захисту дітей-інвалідів «Надія» та дитячому будинку «Оранта». А потрібні такі проекти нам насамперед для професійного розвитку та зростання.

Також це дає змогу змінювати  ставлення людей і суспільства до тих, хто або має особливі потреби або ж опинився у скрутних обставинах. Або ж просто до людей, які певним чином відрізняються від інших.

Вчителі ж прослухали лекції про запровадження інклюзивної освіти, про методи й застосування освітньої інклюзії на практиці.

Наші контакти щораз поглиблюються, й зараз ми вже працюємо над тим, щоби студенти, які їздять на навчання до Бельгії, і бельгійці, що навчаються в нас, мали можливість отримання подвійного диплому.

Орест Гук, доцент, заступник декана соціально-гуманітарного факультету: – Знаю, що не надто любите подібне, та мушу все ж подякувати порталу «Майдан» за постійне й професійне висвітлення нашої багатолітньої співпраці з бельгійськими партнерами.

Нашу ж багатолітню співпрацю з бельгійськими колегами ми розглядаємо як профорієнтаційну діяльність. Адже ніщо так не зацікавить нашого абітурієнта, як конкретна, практична діяльність та ще й з іноземними партнерами.

Й такого не має жодний факультет, щоби студенти їздили або на практику за кордон, або на семестрове навчання як наші.

Захар Савостейко, студент четвертого курсу, майбутній соціальний працівник: Нинішній мій проект, який я захищав у рамках співпраці з бельгійськими колегами,  уже третій. Мені цікаві подібні проекти, адже це перш за все розвиток своїх професійних здібностей. Всі проекти пов’язані безпосередньо із моїм майбутнім фахом: йдеться про роботу з різними категоріями чи верствами населення. Перший мій проект був присвячений роботі з мігрантами, другий – робота з узалежненими людьми (наркомани, алкоголіки тощо). Йдеться про інклюзію різних людей, в тім числі, як нинішній проект, сексуальних меншин.

– Ви обираєте часто дещо драстичні теми. Чому саме такі? Чим споріднені ці теми?

– Мені передовсім йдеться про толерантність, якої ще так часто нам бракує: сприйняття людини  такою, якою вона є, усіх її особливостей. Щодо тем, їх пропонує бельгійська сторона, а вже тоді кожен з нас обирає ту, яка найбільше цікавить. Мені цікаво працювати в таких проектах, і це головне. І найцікавішим було саме порівняти, як ставляться, скажімо до сексуальних меншин у європейському суспільстві, і як у нас, і зрозуміти, що можна зробити, щоби змінити в цьому сенсі наш соціум, як підвищити рівень толерантности. Якщо розповідати, пояснювати, говорити, що це нормально, ситуацію справді можна змінити. Бо, як на мене, часто оце неприйняття “не такого” виникає саме через брак інформації, через необізнаність.

Світлини автора.

Ще світлини тут.