27-28 травня в Нагуєвичах, за сприяння та підтримки добре вже відомої на Дрогобиччині Фундації «Бережімо спадщину» (“Chrońmy dziedzictwo”) з польського Любліна (голова Артур Дерлікевич ) відбувся Перший міжнародний з’їзд архівістів та хранителів музеїв Архівна спадщина Франка та Україна: поступ оцифрування та популяризації. Участь у заході, присвяченому 102-м роковинам від дня смерти Івана Франка, який відбувався в рамках «Країни Франкіани» взяли участь майже сто учасників практично з усіх регіонів України.

IMG_6940

Варто підкреслити, що Фундація «Бережімо спадщину» давно вже співпрацює з українськими музеями та архівами та допомагає оцифровувати архіви, що робить їх водночас і доступнішим і допомагає зберегти унікальні документи.

IMG_6933

Великого значення така робота має і для спадщини Франка, адже багато ще його рукописів не опубліковано. Власне про значення оцифровування архівів і про благородну місію Артура Дерлікевич ата його Фундації говорили на відкритті З’їзду ректор ДДПУ імені Франка Надія Скотна, директор Заповідника в Нагуєвичах Богдан Лазорак. Представниці Фундації «Бережімо спадщину» Александра Зінчук детально розповіла про діяльність благодійної організації, про її українсько-польські спільні проекти, про виставки та зустрічі, які в Любліні відбуваються завжди за участі українців, зокрема – дрогобичан.

Депутат ВР, голова комісії з питань культури Микола Княжицький, який був учасником засяжного Франкового заходу, у своєму слові наголосив, що «Україна має оцифрувати свою літературну спадщину, зокрема й стотомний доробок Івана Франка. Також народний депутат сказав: «Я маю велику надію, що в нас запрацює Інститут книги, що в нас запрацює Український культурний фонд, метою яких є власне і підтримка таких проектів. Коли ми говоримо про корифеїв, українських корифеїв – Івана Франка чи Лесю Українку – очевидно, якраз ці новостворені інституції мають зробити все, щоб їх спадщина була вшанована, врятована і популяризована” .

З вітальним словом до присутніх звернувся онук Каменяра Роланд Франко, якого цього дня відзначила Дрогобицька районна рада. Її голова Михайло Сікора зачитав ухвалу ради про надання «звання «Почесний громадянин Дрогобицького району» українському вченому, кандидату технічних наук, дипломату,  громадському  діячеві,  голові   Правління   Міжнародного   фонду  та внуку  Івана Франка, Роланду Франку» і вручив Роландові Тарасовичу нагрудний знак Почесного громадянина.

Польський художник Пьотр Луц’ян подарував  внукові Франка щойно намальований ним портрет пана Роланда.

IMG_7024

Відтак архівісти працювали в секціях, під час засідань обговорювали актуальні питання оцифровування спадщини Франка в музейних, бібліотечних та музейних колекціях. Окрема секція була присвячена музейній справі та українсько-польсько-єврейським взаєминам у Східній Галичині в першій половині минулого ХХ сторіччя.

Наступного дня, 28 травня, учасники Першого з’їзду архівістів взяли участь у поминальній панахиді в Дрогобичі біля пам’ятника Іванові Франкові.

Відтак у музеї Франка на вітцівщині поета та філософа в оновлених «підземеллях» музею присутні мали змогу побачити унікальну виставку одного з найяскравіших мистців сучасної Польщі Пьотра Луц’яна. Художник презентував третю частину свого Дрогобицького триптиха,  присвячену Франкові та його родини. Ця експозиція вражає і викликає подив. За не повні чотири місяці  Пьотр Луц’ян, улюблений учень Єжи Новосельського, який високо цінував талант художника, створив майже півтори сотні портретів Івана Франка та членів його родини. Виконані полотна в авторській техніці – темперною білою фарбою на мокрому чорному папері… Автор детально розповів про свою кількамісячну працю й подивував багатьох тим, як глибоко проник він у в творчість і в біографію Франка та історію його родини, щоби створити цей знаковий малярський цикл.

IMG_7228

Опісля учасники та гості мали змогу побачити посмертну маску Вічно живого, а також відновлений відомим дрогобицьким художником Левком Микитичем невідомий портрет Каменяра.

На завершення меморіальних Франкових днів, теж у приміщенні музею, присутні переглянули виставу за п’єсою Тетяни Іващенко «Таїна буття» у виконанні акторів Львівського музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича.

Захід, проведений спільно ДІКЗ «Нагуєвичі» та Фундацією «Бережімо спадщину» з Любліна перевершив усі сподівання і розвіяв сумніви скептиків. Поза всіляким сумнівом ця плідна співпраця триватиме надалі, до того ж є вже й домовленості, що до співпраці з Фундацією долучаться й інші українські архіви.

Світлив Леонід Ґольберґ

Ще світлини тут.