Шадрек Мапфумо є експертом та консультантом з питань індексного страхування. Впродовж 13 років він консультує фінансові інституції та страхові компанії у питаннях індексного страхування аграрного сектору у країнах Африки, Азії та країнах Карибського басейну. Пан Мапфумо отримав ступінь магістра в сфері актуарних досліджень Австралійського Національного університету, а також є сертифікованим спеціалістом з перестрахування британського університету фінансів та страхування Чартеред (Великобританія).

Нові можливості для України

Захід було проведено за підтримки із Міністерства аграрної політики та продовольства України, про що наголосила у вступній промові Олена Ковальова, заступник міністра аграрної політики та продовольства України. Олена Ковальова, Чиновниця зазначила, що сільське господарство України є галуззю із вищим ризиком порівняно з іншими галузями національної економіки. Ризик у сільському господарстві полягає у відсутності гарантій отримання запланованих виробничих результатів через негативних вплив природних чинників.  Вона  наголосила, що надійна система агрострахування в Україні потрібна агровиробникам задля того, щоб мати можливість за допомогою відповідних інструментів завчасно протидіяти ризикам, пов’язаними з природними чинниками і таким чином запобігати збиткам у виробництві.

“За допомогою таких практичних семінарів, котрі організовує IFC,  провідні страхові компанії України, банки та постачальники, мають унікальну можливість отримати необхідні знання та скористатись найкращим міжнародним досвідом у розробці страхових продуктів індексного страхування та використати набуті навики для подальшої реалізації ефективних рішень аграрного страхування”,-зазначила пані Ковальова.

У привітальному слові до учасників Джейсон Пелмар, Голова регіонального представництва IFC в Україні, Білорусії та Молдові звернув увагу на те, що IFC є одним з найбільших іноземних інвесторів в українському агробізнесі. За останні шість  років МФК забезпечила понад 900 мільйонів доларів інвестицій у розвиток аграрного сектору в Україні. Сьогодні сільськогосподарські інвестиції займають третину загального портфелю інвестицій IFC в Україні.

Джейсон Пелмар зауважив, що у сільському господарстві України сспостерігається певна схема часткової або повної втрати врожаю зернових, яка виникає що чотири-щоп’ять  років, а також катастрофічні втрати, які можуть призвести до повної втрати врожаю – раз на 20-30 років. На жаль, жодні спостереження та дослідження не можуть дати точну відповідь, коли є  така небезпека. Страхування сільського господарства залишається єдиним ефективним інструментом, який не тільки може компенсувати втрати, які аграрний бізнес відчуває через зміну температур, але також забезпечує його стабільний розвиток, будучи спроможним отримати доступ до фінансування.

Джейсон Пельмар нагадав, що одна з ініціатив розвитку сільськогосподарського страхування, започаткована ПроектомIFC в Україні – це індекс нестрахування. Партнерська програма із Syngenta, яка стартувала  2016 року  в трьох областях, сьогодні охоплює вже дев’ять  областей України (Кіровоградську, Дніпропетровську, Харківську, Донецьку, Луганську, Запорізьку, Одеську, Херсонську, Миколаївську) та покриває ризики за сімома  сільськогосподарськими  культурами.Партнерська програма продемонструвала, що індекс не страхування має великий потенціал в Україні, і попит з боку фермерів зростає із кожним роком.

Принципи індексного страхування

Семінар «Основні принципи розробки продуктів індексного страхування» є продовження мроботи щодо освоєння новітніх технологій в сфері індексного страхування, яку було розпочато влітку2017 року. Перший триденний семінар зібрав представників із восьми  провідних страхових компаній, а також сюрвеєрських компаній, представників перестрахового ринку та держави. Тоді на семінарі”Стратегічні рішення зістрахуванняі ндексу в сільському господарстві” Шадрек Мапфумо поділився досвідом щодо основних концепцій індексногострахування.

Другий семінар «Основні принципи розробки продуктів індексного страхування» мав більш практичний характер. Шадрек Мапфумо забезпечив глибоке занурення в основи моделювання індекснихпродуктів.  Учасники вже в перший день отримали завдання та працювали на своїх компьютерах, робили домашнізавдання, освоювали на практиці знання міжнародно горівня.

Шадрек Мапфумо зазначив, що з кожним роком індекс нестрахування набуває вагомого впливу на розвиток агрострахування в усьомусвіті. Цей видстрахування є інструментом, котрий допомагає сільгоспвиробникам запобігати фінансовим втратам, пов’язаним із наслідками впливу екстремальних погодних умов (посухи, засухи, заморозків, нестачі або надлишку опадів).

Індекс нестрахування від традиційного відрізняється тим, що гарантією виплати відшкодуванняє відповідний погодний параметер до заданогоіндексу. Наприклад, біологічний температурний мінімум для кукурудзи становить  вісім градусів за Цельсієм , що зафіксовано в страховому договорі.  При індексному страхуванні кукурудзи від критично низьких температурних показників при зниженні тепмератури нижче восьми градусів тепла, агровиробник автоматично отримає страхове відшкодування.

Важливим є те, що при індексному страхуванні формується спрощений підхід до оцінкиз битків та оформлення виплати відшкодування.  Процедура передстрахового огляду посівів та огляд поля при врегулюванні збитків не відбувається.Це є істотною перевагою для обох  сторін – аграрія та страховика.

Питання базис-ризику, з яким постійно стикається агростраховий ринок у всьому світі при реалізації программ індексного страхування також було розглянуто на семінарі. Ризик базису – це ситуація, за якої аграрій має фактичну втрату врожаю, але при цьомутригерний рівень індексу не досягнуто. Або відбувається зворотня ситуація, коли фермер отримав гарний врожай, але погодні показники демонструють рівень, нижчий за тригер. В такому разі страхова компанія повинна сплатити відшкодування за відсутності фактичної втративрожаю.  Виникнення ризику базису призводить до недовіриі з боку агровиробників та страждає репутація страховоїкомпанії, хоча всі параметри страхового договору виконано.

Шадрек Мапфумо пояснив, що із розвитком технологій, питання базис-ризику сьогодні вирішується на користь всіхсторін. Річ у  ресурсі погодних даних та якості даних. Із року в рік супутникові дані стають дедалі доступнішими та мають високу якість. Дані погодних станцій мають набагато вищу якість, що також дає змогу створювати якісні страхові пропозиції для агровиробників. Саме якість даних, на підставі яких розраховується тригер в індексному страхуванні і є основою якісного страхування.

Джерела даних для індексних продуктів

Моделюючи індексні програми, використовуються три основні ресурси даних, це – погодні дані, дані щодо врожайності сільськогосподарських культур та дані щодо збитковості. Індексне страхування вимагає масиву погодних даних за 10-20-30 років.Шадрек Мапфумо пояснив, що якісні дані є проблемою всіх країн, що розвиваються. Далеко не в кожній країні є необхідний обсяг даних. Це питання вирішується актуаріями, які впроваджують інноваційні моделі оцінки та обробки даних.

В Україні ми маємо дані достатньо високого рівня як по врожаю, так і по погоді. До того ж, на ринку представлено достатньо міжнародних компаній, які пропонують погодні дані високого рівня розширення, які дають можливість моделювати ризики для кожної локації із зумом 3х3 кілометри.

Питання новітніх технологій в агровиробництві вирішується через використання спеціальних математичних моделей. Ці моделі, базуючись на врожайності останніх років коригують врожайність 30-ти річної давності так, ніби раніше використовувались технології сьогодення.

Алгоритм моделювання індексних продуктів

При вирішенні практичних завдань на семінарі, учасники почали вивчати моделі побудови індексних продуктів на основі симуляційнихданих, а потім під вже зрозумілий алгоритм використали дані України.

Практична робота розпочалась із розгляду найпростіших моделей індексного продукту, коли страхове покриття базується на одному погодному параметрі.

Було розглянуто симуляційні моделі, коли в різні рокипри однаковому показнику опадів протягом семи  днів, в один із років аграрій втратив врожай, а в інший ні.  Справа в тому, що за умов одного року температурний режим був 17-200С, а в інший рік – 30-340С.  Зрозуміло, що при високих показниках температури випаровування набагато інтенсивніше, що спричинило температурний шок для сільськогосподарських культур та втрату врожаю. На цьому простому прикладі учасники семінару впевнились, що лише одного параметру для моделювання якісного індексного продукту не достатньо.

Кожна нова модель, яку практично опрацьовували учасники семінару, була складніша за попередню. Протягом семінару Шадрек Мапфумо дав поглибленні практичні знання українським спеціалістам як формувати спрощені моделі, такі як: Індекс за кількістю посушливих днів, Індекс за кількістю посушливих днів під час фази проростання, Індекс за сукупним показником кількості опадів та засухи під час фази проростання, трифазний індекс за сукупним показником кількості опадів та засухи, декадний індекс засухи, Комбінований індекс засухи та зважений індекс засухи.

Кожен учасник отримав електроні версії в Excel та опрацьовували індексні алгоритми на своїх персональних комп’ютерах. Найважливішим завданням семінару «Основні принципи розробки продуктів індексного страхування» було донесення ключових принципів дизайну індексних продуктів. Далі, в залежності від регіону, культури, погодних ризиків та наявних погодних даних учасники можуть створювати будь-які індексні пропозиції для аграріїв України.

 

Розробка новітніх індексних пропозицій допоможе зменшити сільськогосподарські ризики для фермерів, і, отже, збільшити доступ до фінансів агровиробникам України.

Страховики зможуть скористатися практичнми навиками щодо розробки продуктів індексного страхування, отримані від експерта з індексного страхування Світового Банку, пана Шадрека Мапфумо для розробки більш якісних та доступних продуктів страхування для українського ринку. Використовуючи найкращі світові практики та підходи до розробки продуктів індексного страхування, українські страхові компанії будуть готові   запропонувати агровиробникам України запобігти фінансовим втратам, пов’язаним з наслідками екстремальних погодних явищ, навіть в умовах глобальних  кліматичних змін.

Ірина ГОЛОВКО, експерт із аграрного страхування

За матеріалами Проекту IFC “Розвиток фінасування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії”