Варто  відзначити, що напередодні заходу діяльність ПАТ «Укрнафта» та екологічні проблеми Борислава були предметом гострої дискусії під час громадських слухань, які відбулися в рамках оцінки впливу планової господарської діяльності НГВУ «Бориславнафтогаз» на довкілля.

IMG_6801

2019 року  в «Укрнафти» закінчується термін дії ліцензії на виконання робіт на Бориславському родовищі, тож компанія відповідно до вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» подала пакет документів для проходження процедури продовження ліцензії, одним із етапів якої є громадські слухання. Після гострих дискусій громада Борислава із деякими застереженнями  підтримала виробничу діяльність «Укрнафти» на території міста. Зауваги  та пропозиції, вироблені учасниками робочої групи, до складу якої увійшли представники громадськості, депутати та працівники виконкому Бориславської міської ради, а також знані у місті колишні  нафтовики, стали предметом гострих дискусій і під час виїзної наради минулого вівторка, десятого  липня.

IMG_6805

IMG_6815 IMG_6808

IMG_6815

Річ у тім, що учасники робочої групи вважають, що виконання «Укрнафтою», як о суб’єкта господарювання, напрацьованих рекомендацій дозволить зменшити негативний вплив діяльності нафтовиків на довкілля та життя Борислава. Тому не слід вбачати чогось дивного у тому, що ці рекомендації стали предметом гострої дискусії також і під час виїзної наради, модератором якої виступала «Укрнафта».

IMG_6837

IMG_6844

За програмою учасники виїзної наради після вступного інструктажу з охорони праці та короткої історичної довідки про зародження і розвиток нафтовидобутку у Бориславі, а також виробничої діяльності НГВУ «Бориславнафтогаз» у супроводі виконавчого віце-президента з питань видобутку та переробки ПАТ «Укрнафта» Маврікія Калугіна та директора бізнес-підрозділу (Захід) Олега Мальчика відвідали ланку з видобутку нафти і газу «747», що знаходиться у міському парку культури і відпочинку Борислава, де нафтовики мали можливість наочно познайомити учасників наради з видобутком нафти на малодебетних свердловинах та процесом вакуумного відбору нафтового газу.

Відтак  за програмою були відвідини нафтозбірного пункту «Фош», знайомство із процесом збору нафти та роботою вакуумних компресорних станцій, а також огляд старих нафтових копанок за межами ліцензійної діяльності ПАТ «Укрнафта» з неконтрольованими викидами нафти в річку Тисмениця. Завершенням виїзної наради стало обговорення на основі побаченого можливих шляхів вирішення екологічних проблем Борислава та діяльності виробничих структурних підрозділів «Укрнафти» на території міста.

IMG_6891

IMG_6931

Окрім Маврікія Калугіна та Олега Мальчика, «Укрнафта» на нараді була представлена начальником управління взаємодії з державним сектором Ольгою Магалецькою, виконувачем обов’язків  операційного менеджера НГВУ «Бориславнафтогаз» Володимиром Валадигою, начальником цеху видобутку нафти і газу №1 НГВУ «Бориславнафтогаз» бізнес-підрозділу (Захід) ПАТ «Укрнафта» Володимиром Шахуновим та начальником цеху капітального ремонту свердловин № 2 Ігорем Мартиняком, майстром бригади № 2 Олегом Корольком та фахівцем з  адміністративно-господарських питань, науковим працівником Музею нафтової і газової промисловості України при НГВУ «Бориславнафтогаз» кандидатом історичних наук Олегом Микуличем.

Львівську обласну державну адміністрацію на нараді представляли заступник директора департаменту паливно- енергетичного комплексу та енергозбереження Михайло Грет та заступник начальника управління,  начальник відділу нафтогазової промисловості Андрій Локтєв. Борислав на виїзній нараді був представлений міським головою Ігорем Яворським, депутатами міської ради та значною кількістю громадських активістів. Участь у роботі виїзної наради правління «Укрнафти» на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищі  взяв також народний  депутат України від Дрогобиччини Богдан Матківський.

За даними «Укрнафти» у Бориславі сьогодні працюють наступні структурні підрозділи: НГВУ «Бориславнафтогаз», Бориславська центральна база виробничого обслуговування, Полтавська воєнізована частина, Бориславська група управління будівельних робіт «Будсервіс» НГВУ «Долинанафтогаз», Бориславська дільниця кріплення свердловин Долинського тампонажного управління та Бориславське виробництво Долинського ГПЗ. За 2017 рік надходження від «Укрнафти» до бюджету міста склали 34 мільйони гривень, що становить 8,7 відсотка  від загального бюджету міста. Компанія сплачує до місцевого бюджету ПДФО, плату за оренду землі, земельний податок, податок на нерухоме майно, а від  початку 2018 року ще й частину рентних платежів. Товариство в повному обсязі відраховує всі податки до державного та місцевих бюджетів.

На території Бориславського родовища «Укрнафта» на сьогодні реалізує проект консолідації нафтосервісних підрозділів. Проектом передбачено, що Бориславська центральна база виробничого обслуговування втрачає статус відокремленого підприємства і переходить у адміністративне підпорядкування єдиного «Управління нафтопромислового сервісу», центральний офіс якого з метою поліпшення логістики буде розміщений у м. Долина Івано-Франківської області. Процес зміни організаційної структури «Укрнафти» не передбачає зміни структурних підрозділів, де будуть збережені робочі місця і, відповідно, заробітна плата працівників. Проблема полягає у тому, що через інтеграцію БЦБВО до централізованої структури бюджет Борислава може втратити ПДФО в обсязі 5,4 мільйона гривень  на рік. Ця сума буде сплачуватись за місцем реєстрації Управління нафтопромислового сервісу і становитиме  приблизно 4,6 відсотка  від дохідної частини бюджету міста (116,4 мільйона гривень або 1,5 відсотка від загального бюджету Борислава на 2018 рік, який складає 350 мільйонів  гривень.  Разом з тим інші підрозділи «Укрнафти» і надалі сплачуватимуть місцеві податки та платежі до бюджету Борислава.

Власне, втрата частини бюджетних надходжень через інтеграцію Бориславської ЦБВО у структуру єдиного «Управління нафтопромислового сервісу» із адміністративним центром у м. Долина Івано-Франківської області стала для міста нафтовиків своєрідним бікфордовим шнуром, що спричинив вибух громадського невдоволення діяльністю «Укрнафти» на території Борислава.

До речі,  правління «Укрнафти»  перед реалізацією проекту консолідації нафтосервісних підрозділів офіційно задекларувало, що з розумінням ставиться до бажання бориславської громади зберегти в себе доходи від ПДФО. Проте чинне українське законодавство передбачає, що сплата ПДФО має відбуватися за місцем реєстрації нового відокремленого підрозділу. Щоб вирішити це питання і сплачувати ПДФО за місцем роботи працівників, компанія запропонувала внести зміни до Податкового кодексу та інших законодавчих актів. Вирішення даного питання належить до виключної компетенції Верховної Ради України.

Другою і, можливо, найбільш болючою проблемою Борислава є загазованість. Видобуток вуглеводнів на Бориславському родовищі триває давно. Розробку родовища було розпочато ще у ХVIII ст. з допомогою шурфів-колодязів. Першим критерієм пошуку нафти були безпосередні виходи вуглеводнів на поверхню. Потім бурилися свердловини.

1886 року на Бориславському родовищі ударним способом було пробурено першу свердловину. Згодом почали застосовувалися більш ефективні технології обертового буріння.

Особливості геологічної будови Бориславського родовища обумовлюють умови, за яких пластові флюїди можуть виходити на земну поверхню. Гірничі виробки, які будувалися на родовищі у ті давні часи – шурфи, колодязі, а також свердловини без цементування – не ліквідовувалися належним чином і зараз вони є шляхами міґрації вуглеводнів і спричиняють вихід пластових флюїдів на поверхню. В добу інтенсивної розбудови міста Борислава, будівництво велося із грубими порушеннями будівельних норм та правил. Будинки будувалися в місцях наближених гірничих виробок, а іноді безпосередньо на них, що зараз і створює екологічні проблеми для міста.

За відсутності державної підтримки сьогодні ПАТ «Укрнафта» несе основний тягар боротьби із загазованістю Борислава і по-суті утримує систему дегазації родовища, яка включає дві вакуумно-компресорні газові станції, 110 км трубопроводів, 468 дегазаційних свердловин, 345 шурфів для збору нафти та води. Виробничими підрозділами компанії щоденно збирається близько 60 тисяч кубометрів  газу. Проте дегазаційна система не охоплює шахти для видобутку озокериту та всі шурфи, кількість яких складає більше 12 тисяч і які знаходяться поза межами ліцензійної ділянки Бориславського родовища та є суттєвим джерелом забруднення довкілля викидами газу.

Держава мала би спільно фінансувати роботи із дегазації Борислава за окремою програмою, як це відбувалося раніше. Проте наразі лише «Укрнафта» самостійно виділяє кошти на ці заходи На боротьбу із загазованістю міста компанія спрямувала 22 мільйони доларів  США за останні десять років. Жодної копійки на ці потреби з державного бюджету не виділено. Ба більше: за твердженням депутатів Бориславської міської ради з Екологічного фонду Львівщини у 2018 році для моніторингу забруднення довкілля у місті нафтовиків кошів не передбачено, хоч усі попередні роки це робилося.

Та, мабуть, найцікавішим моментом знайомства із Бориславським родовищем стали відвідини декількох нафтових копанок (ям чи, точніше, криниць), розташованих за межами ліцензійної ділянки «Укрнафти з неконтрольованим виходом нафти і газу на земну поверхню, що спричиняють забруднення річки Тисмениця та загазованість довкілля.

IMG_6942

 

IMG_6948

На жаль, наочне знайомство із проблемами нафтовидобутку та відбору супутнього  нафтового газу із свердловин не зменшило запалу та бажання деяких громадських активістів перекласти за це відповідальність на плечі «Укрнафти» чи просто скористатися ситуацією і, даруйте за відвертість, «попіаритися» на болісній для усіх мешканців міста Борислава темі.

IMG_6965

Та  після доволі «гарячих» дебатів та активного обговорення проблемних питань у підсумку учасникам виїзної наради все ж вдалося вийти на компромісне рішення щодо входження до робочої групи офіційних представників ПАТ «Укрнафта». Ця група була сформована напередодні громадських слухань із представників місцевої влади, депутатського корпусу, громадських організацій та активістів, науковців, нафтовиків та відомих бориславських фахівців, які сьогодні працюють у галузі нафтовидобутку.

За висловом народного депутата України Богдана Матківського, завданням робочої групи, окрім напрацювання конкретних пропозицій, спрямованих на поліпшення стану довкілля, є також опрацювання питання щодо надання Бориславу статусу унікального міста, що збудоване безпосередньо на діючому нафтогазовому родовищі. Результати напрацювання робочої групи, на переконання нардепа, повинні стати своєрідною дорожньою картою для всіх суспільних інституцій – як влади, так і ПАТ «Укрнафта», а також лягти в основу рішень, які будуть спрямовані на вирішення проблем Борислава, як єдиного міста у світі, на території якого видобувають нафту та газ.

Виконавчий віце-президент з питань видобутку та переробки ПАТ «Укрнафта» Маврікій Калугін високо оцінив результати виїзної наради, що проводилася з ініціативи правління «Укрнафти» на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищі за участі усіх зацікавлених сторін. На переконання виконавчого віце-президента «Укрнафти», головним досягненням наради став той факт, що нафтовикам чи не вперше вдалося зібрати для обговорення та вирішення екологічних проблем Борислава усі зацікавлені сторони: від представників  міської громади  до народного депутата України від Дрогобиччини Богданом Матківським. «Ніхто не заперечує, – зазначає Маврікій Калугін, – що проблеми на Бориславському родовищі є. Ці проблеми необхідно вирішувати спільними зусиллями, а не лукавити, перекладаючи відповідальність на чиїсь плечі».

Дієвим інструментом для вирішення наявних екологічних проблем Борислава, на думку виконавчого віце-президента, може стати робоча група, створена при Бориславській міській раді, у яку ПАТ «Укрнафта» уже цього тижня делегує своїх уповноважених представників. Маврікій Калугін відверто говорить, що Укрнафта зацікавлена у тому, щоб вирішити  питання ефективного використання супутнього нафтового газу на Бориславському родовищі.

– Минулого 2017 року, – наголошує виконавчий віце-президент «Укрнафти», – для вирішення питань загазованості Борислава у бюджеті компанії було закладено 25 мільйонів гривень,  фактично ж  використано понад 32 мільйони гривень.

На 2018 рік для вирішення питань загазованості у бюджеті «Укрнафти» закладено 32 мільйони гривень. Це кошти, які призначені для виконання планових робіт. Проте, я думаю, – продовжує Маврікій Калугін, – компанія може виділити більші кошти чи, як говорили учасники наради, скерувати  їх у найбільш важливі та пріоритетні місця, які дозволять вирішити проблему за суттю. Якщо мені, для прикладу, скажуть, – наголошує виконавчий віце-президент: «Маврікій, для ліквідації аварії мені необхідно коштів на 15-20  відсотків  більше», і обґрунтовано доведуть, що це вирішить проблему, то я буду не тільки за, але й думаю, що зможу переконати правління «Укрнафти», що це необхідно робити.

За твердженням Маврікія Калугіна, Бориславське нафтогазоконденсатне родовище має значні перспективи розвитку. «У Бориславі, – розповідає виконавчий віце-президент «Укрнафти», – необхідно бурити нові свердловини та удосконалювати відбір рідини і навіть застосовувати технологію запомповування у нафтоносні пласти спеціальних розчинів, які збільшують їхню нафтовіддачу. Але як ці сучасні технології можна застосовувати на родовищі у Бориславі, коли тут не можна пробурити нової свердловини?!».

Основною проблемою Бориславського родовища сьогодні є видобуток нафтового газу. Нині «Укрнафта» сплачує рентні платежі за значні об’єми повітря, вміст якого у супутньому  нафтовому газі суттєво перевищує 30 відсотків. Це прямі збитки, бо значна частина відібраного із родовища газу – повітря. Якщо б на рівні держави був ухвалений спеціальний закон, який би зменшував розмір рентної плати з кубометра відібраного газу або на рівні держави зовсім скасував рентну плату за видобуту газоповітряну суміш із Бориславського родовища, то, відповідно, ці кошти можна було б перерозподілити для вирішення потреб громади.

«У Бориславі, наголошує віце-президент, «Укрнафта» не здійснює розробку нафтового родовища у прямому розумінні слова. Це швидше ліквідація аварійної ситуації, що породжена особливостями геологічної будови самого родовища і пов’язана із виходом пластових флюїдів на поверхню.» Ухвалення окремого закону по Бориславському родовищу дозволило б вирішити найскладнішу проблему Укрнафти – рентабельності відбору попутного нафтового газу на Бориславському родовищі і відповідно вирішило найболючішу проблему міста – загазованості.

IMG_6975

IMG_6981

Міський голова Борислава Ігор Яворський також позитивно сприймає посилену увагу народних депутатів України Олега Березюка та Богдана Матківського до проблем Борислава. «Як би ми сьогодні не сприймали екологічні проблеми Борислава, – наголошує очільник міста нафтовиків, – їх вирішення на рівні Бориславської міської ради, як органу місцевого самоврядування, чи ПАТ «Укрнафти», як суб’єкта господарювання, не можливе. Без втручання та фінансової підтримки держави нам не обійтися. І це добре, що народні депутати беруть  активну участь в цьому. Я впевнений, що коли є думка громади, чітка позиція органів місцевого самоврядування розуміння ситуації з боку суб’єкта господарювання  та підтримка на рівні Верховної Ради Україні, ми здатні у процесі перемовин вийти на рішення, яке задовольнить усі сторони. Наразі процес перемовин триває, але усі сторони уже усвідомлюють, що без втручання держави проблеми, пов’язані із подоланням наслідків тривалого нафтовидобутку на території Борислава вирішити не вдасться. Тож подальший розвиток подій, як і майбутнє єдиного в світі міста, збудованого безпосередньо на нафтогазовому родовищі, залежить уже від активної позиції депутатів Верховної Ради України».

Петро МАГУР

 

Світлини автора