У рух організм приводять обидві півкулі: ліва контролює праву руку і ногу, а права півкуля – відповідно, навпаки. Отже, в праворуких домінує ліва півкуля, за діяльність шульги відповідає права півкуля головного мозку.
Причина ліворукости донині ще остаточно вченими не з’ясована. Фахівці вважають, що, радше за все, ліворукість людини визначають порушення внутрішньоутробного розвитку головного мозку.

завантаження (1)

У рух організм приводять обидві півкулі: ліва контролює праву руку і ногу, а права півкуля – відповідно, навпаки. Отже, в праворуких домінує ліва півкуля, за діяльність шульги відповідає права півкуля головного мозку.
Причина ліворуковсти донині ще остаточно вченими не з’ясована. Фахівці вважають, що, радше за все, ліворукість людини визначають порушення внутрішньоутробного розвитку головного мозку.

13-avgusta-den-levshey (1)

Не можна виключати й спадкову природу цього явища: якщо обидва з батьків праворукі, ймовірність появи на дитини-шульги складає два-три відсотки, якщо один з батьків шульга – 14-18 відсотків, і якщо обоє батьків ліворукі – 30-40 відсотків.
Людей, які в повсякденному житті активніше використовують ліву руку, у світі не більше 15 відсотків. Однак вони із деякими завданнями справляються набагато успішніше, ніж ті, хто використовує правицю.

На Русі до лівшів ставилися підозріло. Їм навіть забороняли надавати свідчення в суді. Вважалося, що шульгою був сам диявол. А вже в радянських школах маленьких шульг переучували в обов’язковому порядку.

Всесвітній день шульги вперше відзначали 13 серпня 1992 за ініціативою британського Клубу ліворуких, створеного в 1990 році. Метою свята є привернення уваги громадськості до проблем шульг у «праворукому» світі: незручності, з якими стикаються ліворкі під час використання різних предметів, розрахованих на праворуких людей, забобони, які багато століть були пов’язані з ліворукими в культурі багатьох народів. розширення наукових досліджень феномену ліворукості. До речі, статистика свідчить:

1. Від 10 до 12 відсотків населення Землі складають шульги.
2. Серед ліворуких більше чоловіків, ніж жінок
3. Згідно з деякими джерелами ліворукі живуть років на дев’ять менше ніж праворукі.
4. Кожен четвертий американський астронавт-учасник польотів на Місяць був шульгою.
5. Дослідження стверджують, що шульзі легше перевчитися на правшу, ніж праворукому на ліворукого.

Чимало шульг було й серед визначних особистостей.

  • Військові і політики: Юлій Цезар, Олександр Македонський, Цезар, Наполеон, Черчілль, Бісмарк, Фідель Кастро, Рональд Рейган, Джордж Буш-старший, Білл Клінтон.

  •  Художники: Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Пабло Пікассо, Огюст Роден, Пітер Пауль Рубенс, Альбрехт Дюрер.

  • Музиканти і композитори: Ніколо Паганіні, Вольфганг Амадей Моцарт, Сергій Рахманінов, Бетховен, Пол Маккартні.

  • Письменники: Ганс Християн Андерсен, Франц Кафка, Фрідріх Ніцше, Льюїс Керролл, Марк Твен

  •  Вчені: Альберт Ейнштейн, Ісаак Ньютон.

  • Актори: Мерилін Монро, Роберт Де Ніро.

  • Серед наших сучасників – Білл Гейтс, Пол Маккартні, Вуді Ален, Барак Обама, Білл Клінтон, Мілла Йовович, Олег Блохін, Святослав Вакарчук.

Підготував Сергій ФЕДОРЕНКО

images (1)