Це я про що? Про те, як не подобається декому, що дедалі більш активною стає в місті Франка та Шульца громада, яка намагається збудити міщан, позбавити від сну, інертности їхні мізки та сумління. Іноді навіть, як от нині, – провокативно (в позитивному сенсі).

Понад рік почала активно   діяти в Дрогобичі Всеукраїнська Ініціатива «Активна Громада» від Інституту «Республіка», підтримуваний Національним Демократичним  Інститутом (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

В доробку – за трохи більше року активної діяльности – чимало цікавих та корисних ініціатив: студентський дебатний турнір. Три публічні консультації (третя відбувається зараз), декілька надто непересічних заходів, присвячених важливим датам та моментам у житті не лише самого міста, а й держави загалом. Уже й меморандум про співпрацю з міською владою, котра всіляко декларує, що обличчя її відкрите до громади та її прагнень та інтересів, підписано…

Сьогодні, за два дні до справді найбільшого нашого Свята – Дня століттями виборюваної Незалежности молоді активісти вийшли на Ринок задля проведення вельми цікавої та  несподіваної для багатьох акції «Зваж свою незалежність».

На Ринку неподалік від входу до  Ратуші  було на столику встановлено старовинні – з Музею терезів – вагу, щоби дрогобичани відповіли на запитання, що поклали б вони на шальки терезів незалежности: власний добробут, родинні цінности, справедливість, зменшені податки, справедливість, правосуддя, не корумповану владу тощо…

Люди підходили, дискутували й обирали власні варіанти, адже у кожного свої розуміння й того, що отримали ми далекого 1991-го, й тієї Незалежности, в якій живемо нині.

Й мабуть, мав рація один з міщан, яки сказав, що чине основним має бути мотивація, себто розуміння того, що це – саме Наша держава. Чимало наших проблем справді полягають у тому, що нема ні розуміння цього, ні мотивації у тих, кого ми – чи з нерозуміння, чи з поблажливості, чи (це вже про багатьох моїх ровесників і старших) з неможливости позбутися «буби» совка – постійно обираємо.

А потім оці обранці й нас змушують і переконують, що можна жити так, як є: закон замінювати «підзаконними актами», право – зв’язками, впливовістю та грошовими знаками…

Мабуть тому так багато дрогобичан не лише взяло участь в акції, але й з молодими активістами розмовляли дискутували, ділилися тим, що болить не лише їм…

Ринок справді ожив нині  завдяки Олені  Юркевич, Марії Кульчицькій, Андрієві Юркевичу, Маші Тяжкун..

Та не буває в Дрогобичі все спокійно й без бодай маленького скандальчику..

Незадовго до закінчення акції до столика надійшла якась молода пані. Їй запропонували долучитися.

У відповідь: – А що це ви тут у нас на Ринку робите?

– У кого, у вас?

-Я – урядниця мерії, з балкону побачила, що тут – незаконна акція (мабуть, добродійка з висоти розгледіла терези й уявила, що незаконно хтось щось продає, тому шулікою злетіла додолу –Ред.).

Спробували організатори та присутні дрогобичани роз’яснити, що саме за акція відбувається, що пов’язано це з прийдешнім Святом Незалежности. Все було марно.

-В нас є положення, що на всі подібні акціє маєте отримати дозвіл (нема такого в законодавстві (-Ред.).

– Не вперше вже подібне проводимо, й проблем досі не мали. Яке положення і хто ви?

– Положення затвердила міська рада, я – з відділу економіки. Й на нас покладено контроль за виконанням – вела далі розлючена пані.

Автор цих рядків не витримав:

– В нас є Основний Закон, в якому нема таких норм, а всі радянського зразка «підзаконні акти» мають насамперед відповідати саме Конституції нашої Держави. До речі, назвіться.

– Я – спеціаліст відділу економіки Ірина Гром.  І нема що зі мною сваритися й псувати мені настрій. Я теж жива людина й теж маю нерви а ви своїми акціями порушуєте закон.

– За два дні (Авт.)– День незалежності моєї країни відбувається акція, Святу присвячена, то ви про що, про те, що ваша рада свої закони встановлює свої, власні порядки)?

–  Ну той святкуйте своє свято але припиніть порушення закону.

– Ви проти Дня незалежности?

– Не псуйте мені настрій і не перекручуйте моїї слова. А посвідчень не показуйте своїх (довелося прес-карту спілчанську показати – Авт.).

От на цій ноті й довелося скоротити захід, бо пані Гром (й звідки в таких молодих такі чисто совєцькі  чиновницько-номенклатурні манери й мислення?!), адже  навіть посилання на мера, який нібито підтримує заходи «Активної громади» й пояснення, що вона перша, хто встав в позу, не подіяли. Мабуть, справді, причиною були терези… З тими, хто без дозволу торгує завше можна все якось «порішати»…

Та все ж захід відбувся. Й можна говорити про підсумок акції «Активної громади» в Дрогобичі (одночасно подібне відбувалося у 28 містах України, й на разі не чути, що хтось, як посадовиця-економістка Гром, намагалася стати на заваді вияву громадської активності напередодні Дня Незалежности нашої соборної держави).

Отже дрогобичани  найчастіше асоціюють Незалежність з такими поняттями як: справедливість, правосуддя, добро, патріотизм, воля, свобода слова, сумління.

В цьому переліку є і  побажання кращої системи оподаткування для бізнесу.

Цікавим було бачення дітлахів, які також долучились до акції. Для них Незалежність – це, передовсім, родина, патріотизм, свобода слова і сумління.

Звісно, що до переліку потрапили   боротьба та активна громадська позиція. Дрогобичани справді  активно брали участь в дійстві, за що ВІ «Активна Громада» дякує. Також координатори ініціативи вдячні за підтримку акції Туристично-інформаційному центру Дрогобича, зокрема Галереї ваг.

Від редакції:

Звинуватити редакцію та автора в «перекрученні» та дифамації жодному бюрократові не вдасться: є свідки. Як посадови ця відділу економіки міської ради перешкоджала заходу, який відбувався в рамках відзначення 27-ї річниці Незалежности України. До того ж, владу про акцію, що відбулася нині на площа Ринок організатори повідомили заздалегідь.

Світлини автора