Понад мільйон осіб у всьому світі живуть із діагнозом лімфома, й у близько тисячі пацієнтів щодня виявляють цю патологію. Останнім часом щороку діагноз лімфома та лімфолейкоз в Україні чують щонайменше три з половиною  тисячі людей.

Лімфома – це пухлина з клітин імунної системи, різновид злоякісної пухлини, що вражає лімфатичну систему, яка складається з лімфатичних вузлів, селезінки, вилочкової залози, кісткового мозку.

Лімфома – не одна хвороба, а група з понад 30-ти різних захворювань. Існують два головних типи пухлин імунної системи: лімфома Годжкіна та неходжкінські лімфоми.

В 19-му та на початку 20-го століть відома форма захворювання називалася хворобою Годжкіна, на честь Томаса Годжкіна, який вперше описав характерні клітинні зміни при лімфомі 1832 року.

Основними симптомами захворювання є збільшення лімфатичних вузлів, неконтрольована втрата ваги (понад десять відсотків маси за півроку). Додатковими симптомами, на які слід звертати увагу, – надмірне потовиділення, особливо вночі, підвищеня температури тіла без причини понад 38 градусів. При лімфомі Годжкіна може також виявляти себе  свербіж шкіри.

Лише для кількох видів лімфом збудник встановлений. Наприклад, для підваріанта неходжкінської лімфоми під назвою MALT-лімфома, яка уражає шлунково-кишковий тракт, збудником є Helіcobacter pylorі. Якщо діагностувати саме цей різновид лімфоми на першій стадії, то можна вилікувати людину навіть без хіміотерапії, із застосуванням антибіотиків. Однак для більшості лімфом причиною є сукупність багатьох факторів. Негоджкінські лімфоми переважно діагностуються у людей після 60 років – для них ризик зростає у кілька разів.

Діагностика являє собою значну проблему, оскільки ці захворювання  доволі  рідко зустрічаються в практиці лікарів первинної ланки, а їх типові клінічні ознаки властиві багатьом іншим хворобам.

Скажімо, на Львівщині за перше півріччя 2015 року вперше виявлено хворих на лімфому Годжкіна – 14, лікування пройшли   165 осіб; лімфома неходжкінського типу: вперше виявлено хворих 57, лікування отримали  281.

В дітей лімфоми зустрічаються рідко. За словами головного позаштатного спеціаліста Департаменту ОЗ ЛОДА з дитячої гематології Ірини Цимбалюк-Волошин, на Львівщині за 2014 рік було діагностовано вісім лімфом Годжкіна, чотири лімфоми неходжкінського типу, за дев’ять місяців 2015 року: дві  лімфоми Годжкіна, три лімфоми неходжкінського типу.

Лімфому Годжкіна можна вилікувати у 85-95 відсотках випадків, лімфоми неходжкінського типу більш небезпечні – на ранніх стадіях можна вилікувати до 70 відсотків.

Лімфоми – один з небагатьох видів раку, який успішно лікується. Шанси хворих на одужання повністю залежать від точної, своєчасної діагностики, а також від вчасного інтенсивного лікування.

Сьогодні Україна, зокрема  Львівщина, забезпечена програмним лікуванням даної патології. Це дає змогу не використовувати надто вартісне лікування в  закордонних клініках, а отримати його вдома.

 За інформацією прес-служби Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації.