Слово «демократія» походить від двох давньогрецьких слів, що позначають «народ» і «влада», і традиційно перекладається як «влада народу». Йдеться про політичний режим,  основою якого є  колективне прийняття ухвалення рішень  з рівним впливом учасників на результат процесу або на його істотні стадії. Найбільш демократичні країни світу є водночас країнами, найкращими для проживання. Громадяни  тут почувають  себе  вільними і захищеними.

Це 30 країн – Швеція, Норвегія, Ісландія, Нідерланди, Данія, Фінляндія, Нова Зеландія, Швейцарія, Люксембург, Австралія, Канада, Ірландія, Германія, Австрія, Іспанія, Мальта, Японія, США, Чехія, Бельгія, Велика Британія, Греція, Уругвай, Франція, Португалія, Маврикій, Коста-Ріка, Південна Корея, Італія, Словенія (за даними дослідження Democracy Index, проведеного дослідницьким підрозділом The Economist Intelligence Unit, 2008 рік).

Тема цьогорічного Дня демократії ООН – Демократія під ударом: рішення для світу, що змінюється.

2018 року Міжнародний День демократії надає можливість пошуку вирішення систематичних проблем в царині забезпечення демократії, включно з боротьбою з економічною та політичною нерівністю, зміцнення інклюзивности та розвою інноваційних підходів під час реагування на такі виклики як міґрація та зміна клімату.

vote count in Dili polling stations during parliamentary elections. 7 July 2012. Photo by UNMIT/Martine Perret

vote count in Dili polling stations during parliamentary elections. 7 July 2012. Photo by UNMIT/Martine Perret