Сьогодні в процесі реалізації –  309 проектів гірських територій, на які з різних джерел фінансування інвестовано понад 171,05 млн грн, в тому числі з державного бюджету – 58,9 млн грн, обласного бюджету 68,8 млн грн, місцевих бюджетів – 28,05 млн грн, інших джерел – 15,3 млн грн. Крім того, завдяки успішній транскордонній діяльності Львівщини залучено кошти міжнародної технічної допомоги та секторальної підтримки.

У розрізі галузей найбільше проектів спрямовано на розвиток освіти (98 проектів загальною вартістю 81,01 млн грн), ЖКГ (67 проектів на суму 28,2 млн грн), культури (54 проектів на суму 11,45 млн грн), спорту (32 проекти на суму 8,7 млн грн.), охорони здоров’я (19 проектів на суму 8,7 млн грн),  екології (15 проектів на суму 49,2 млн грн).

 2018 року введено в експлуатацію такі об’єкти соціальної інфраструктури у гірській зоні:

-ЗОШ у селі  Лосинець Турківського району (54 учнівських місць);

-ЗОШ у селі Верхня Рожанка Сколівського району (180 учнівських місць).

Як наголосив голова комісії з питань з питань бюджету, соціально-економічного розвитку Олег Домчакрозвиток Карпатського реґіону – однин з пріоритетних напрямків роботи Львівської обласної ради.

«Нагадаю, що п’ятого вересня у межах XXVIII Економічного форуму в Криниці-Здруй (Польща) глави делегацій України, Польщі, Угорщини та Словаччини підписали Декларацію про наміри щодо створення Макрореґіональної стратегії ЄС для Карпатського реґіону», – сказав він. 

Крім того, тема розвитку Карпат була порушена і під час зустрічі голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина з учасниками Восьмого засідання Парламентського Комітету Асоціації (ПКА) між Україною та ЄС.

Тож  нижче у скороченому вигляді подаємо основні заходи, реалізовані з початку року в розрізі галузей у межах Стратегії розвитку гірських територій Львівської області, яка стала каталізатором для ініціювання напрацювання відповідної програми на загальнодержавному рівні:

Економіка та фінанси

Відповідно до даних Головного управління статистики у Львівській області в січні-червні 2018 року найбільший обсяг капітальних інвестицій спрямовано у Сколівський (125,1 млн. грн.) та Дрогобицький (83,03 млн. грн.) райони. Загалом в економіку гірської зони скеровано в січні-червні 2018 року  258,8 млн. грн. капітальних інвестицій.

Щодо прямих іноземних інвестицій, то на перше липня 2018 року їх обсяг в гірських районах зріс порівняно з відповідним періодом 2017 року на 7,13 відсотка та становив 4717,4 тисяч  доларів  США. Найбільший обсяг інвестицій зосереджено у Дрогобицькому районі – 3100 тисяча доларів США.

Міжнародна і реґіональна співпраця, міжнародна технічна допомога

В рамках Програми секторальної підтримки реґіонального розвитку на території гірських районів у 2018-2019 рр. передбачено реалізацію наступних проектів:

– «Карпатська мережа реґіонального розвитку»;

– «Нові точки зростання для сталого розвитку гірських територій Львівської області»;

– «Велокарпатія: розвиток інфраструктури для велотуризму на Львівщині».

Загальна вартість проектів складає 113 млн. грн. – ці кошти буде інвестовано в гірську зону впродовж двох років реалізації проектів.

Сільське господарство

У січні-вересні 2018 року реалізовано шість ключових заходів у галузі сільського господарства гірських територій. Зокрема:

– фінансова підтримка двом суб’єктам господарювання в Дрогобицькому районі у вигляді пільгових кредитів на реалізацію бізнес-планів на придбання сільськогосподарської техніки та доїльного обладнання для кіз та двом суб’єктам господарювання в Старосамбірському районі, який здійснює діяльність з виробництва продукції сільського господарства на реалізацію бізнес-плану за рахунок коштів районного центру зайнятості;

– розробка системи доплат за утримання поголів’я корів молочного напряму продуктивності (підтримка сімейних молочних ферм з поголів’ям чотири і більше корів), зокрема у Сколівському районі  діє районна програма підтримки тваринництва (дотація за утримання трьох і більше корів), відповідно до якої за перше півріччя 2018 року залучено 40 тис. грн. з районного бюджету;

– сприяння створенню нових підприємств, зокрема ведеться робота щодо залучення  учасника АТО до проекту «Рука допомоги» для закупівлі обладнання для міні-пекарні у Турківському районі та інші.

Туризм і рекреація

У січні-серпні 2018 року проведено обстеження шляхів активного туризму, які будуть позначені, зокрема:

– сім  пішохідних шляхів: Сколе (вокзал) – гора  Парашка – Коростів – Парашка – Сколе – могила Князя Святослава  –  Розлуч – витік Дністра – Турка – Старий Самбір –  Топільниця – Топільниця – Недільна – Вежа пам’яті протяжністю 105,5 км;

– один велосипедний шлях Стрий – Моршин протяжністю 20 км.

Проведено обстеження, розчистку та триває ознакування за рахунок коштів місцевого бюджету, залучених коштів партнерів, неофіційних внесків громади в загальній сумі 99,5 тис грн:

-«На гору Татарівка» – протяжністю  вісім км.

-«На гору Магура – протяжністю 18 км.

– «На межі трьох областей» – протяжністю 25,2 км.

– «Ростоки» – протяжністю вісім км.

Паливно-енергетичний комплекс та енергоефективність

За підсумками дев’яти місяців в рамках реалізації Стратегії домашнім господарствам  з обласного бюджету надано 331 кредит на загальну суму 10 088 тис. грн. для проведення заходів з енергозбереження у власних оселях.

У рамках реалізації нових проектів альтернативної енергетики у Сколівському та Старосамбірському районах надано в оренду земельні ділянки під будівництво ВЕС за рахунок приватних інвестицій в загальній сумі
1657,9 тис. грн.

Освіта

Відповідно до Стратегії розвитку гірських територій  в галузі освіти виконуються наступні заходи:

– проводиться процедура закупівлі матеріально-технічної бази опорних шкіл за рахунок коштів державного бюджету, зокрема в Турківському районі закуплено обладнання шкільних меблів, комп’ютерне обладнання, інтерактивне мультимедійне обладнання на суму 3,4 млн. грн;

– завершено тендер та укладено договір з переможцем закупівлі “Автоград-2007” на придбання 4 шкільних автобусів на суму сім млн. грн;

– проводиться будівництво освітніх закладів коштом Державного фонду регіонального розвитку, місцевого та обласного бюджетів;

Фізична культура

В рамках покращення матеріально-технічної бази фізкультурно-оздоровчої та спортивної інфраструктури передбачено будівництво  спортивних майданчиків зі штучним покриттям та з тренажерним обладнанням.

Нині тривають роботи з облаштування основ для спортивних майданчиків зі штучним покриття му селі Новий Кропивник (Дрогобицький район), селі Підгородці (Сколівський район),  Старому Самборі  та селі Стрілки (Старосамбірський район), селі Завадівка (Турківський район). У селі Вільшаник (Вільшаницька ОТГ) основу облаштовано, тривають роботи з монтажа трав’яного покриття.

Облаштовано спортивні майданчики з тренажерним обладнанням у селі Крушельниця (Сколівський район), триває монтаж тренажерного обладнання у селі  Завадка (Сколівський район), селі  Головецько (Старосамбірський район),  Турка, селі  Ільник та селі Нижня Яблунька (Турківський район).

 

Культура

В рамках виконання Стратегії розвитку гірських територій:

– проведено заходи з покращення матеріально-технічної бази народних домів (роботи з капітального будівництва, ремонту, реконструкції, закупівля техніки та інших основних засобів) в Дрогобицькому, Сколівському, Самбірському, Старосамбірському, Стрийському та Турківському районах;

– проведено заходи із збереження та розвитку історико культурної спадщини Карпатського реґіону – дерев’яної церкви Св. Михаїла 1663р., дерев’яної церкви Св. Духа 1814р., дерев’яної церкви Св. Миколая 1750р.;

Охорона здоров’я

В галузі охорони здоров’я виконуються наступні заходи з:

– реконструкції  закладів надання первинної та вторинної медичної допомоги в Старосамбірському та Дрогобицькому районах, капітального ремонту приміщення реабілітаційно-методичного центру селі  Закіпці;

– подальшого розвитку спеціалізованої медичної допомоги, зокрема у Сколівському районі отримано апарат УЗД;

– подальшого охоплення сільських територій первинною медичною допомогою, зокрема створено амбулаторію ЗП-СМ в  Скольому з охопленням приписної дільниці;

– розвитку паліативної допомоги дітям і дорослим у Дрогобицькому районі.

В перспективі передбачено будівництво сім амбулаторій  групової та монопрактики в гірській зоні, зокрема це:

– дві амбулаторії групової практики в Дрогобицькому районі;

– одна  амбулаторія групової практики в Сколівському районі;

– дві амбулаторії моно-практики в Старосамбірському районі;

– дві амбулаторії моно-практики в Турківському районі.

Соціальний захист

Проведено реконструкцію приміщення під стаціонарне відділення з паліативною та хоспісною опікою для постійного та тимчасового проживання одиноких та непрацездатних громадян Турківського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у Турці.

Інженерна інфраструктура

У галузі інженерної інфраструктури 22 травня 2018 року відбулося відкриття Бескидського тунелю (фінансування здійснювалось за рахунок власних коштів залізниці із залученням кредитів ЄБРР та ЄІБ в сумі 2 931 744,0 тис. грн.).

Цьогоріч  на заходи із забезпечення належної дорожньо-транспортної інфраструктури залучено 58425,0 тис. грн.,  заплановано відремонтувати 21 об’єкт автомобільних доріг загального користування місцевого значення, з них завершено роботи на трьох об’єктах в межах Турківського, Дрогобицького та Сколівського районів.

Також за рахунок коштів обласного бюджету виготовляється ПКД на проведення робіт з капітального ремонту на трьох об’єктах.

Лісове господарство

У рамках заходу збільшення лісових ресурсів, збереження їх стабільності і біорозмаїття на 2018 рік передбачено 2871,7 тис. грн. з обласного бюджету.

Зокрема найбільший обсяг фінансування передбачається на заходи із створення лісових культур – 2166,2 тис. грн..

Також виділено кошти на вирощування садивного матеріалу для лісовідновлення Турківському району – 408 тис грн та Дрогобицькому – 200 тис. грн відповідно.

У 2018 році ці заходи фактично профінансовані на суму 2844,2 тис.. грн.

Екологія

Проводиться реалізація наступних ключових заходів в галузі екології:

– рекультивація полігону ТПВ в урочищі «Вільховата» на території Боринської селищної ради Турківського району;

– створення національного природного парку «Бойківщина», зокрема наразі проект передано у Мінприроди України для прийняття управлінських рішень;

– постійний моніторинг поширення борщівника Сосновського, інформаційно-роз’яснювальна робота щодо запобігання поширенню борщівника Сосновського, зокрема у 2018 році на території Дрогобицького району  ліквідовано  борщівник  на площі 37,8 га;

 еколого-просвітницька діяльність;

– роботи зі регулювання річища та зміцненння берегів ріці  Магура  на території Задільської сільської ради Сколівського району та на ріці  Мшанка  для захисту від підтоплення території та об’єктів в селі Бабино Старосамбірського району;

– реконструкція очисних споруд у  Славському.

 

Довідково:

Гірські території Львівської області, на які розповсюджується дія Стратегії, – це чотири адміністративних райони – Старосамбірський, Сколівський, Турківський та Дрогобицький. Загалом гірські території охоплюють 17 відсотків площі Львівської області, на них розташовані 210 населених пунктів (близько 11 відсотків від загальної їх кількості по області), але проживає тільки шість відсотків  населення реґіону. Це пов’язано з особливостями рельєфу, специфічними кліматичними умовами та частково історичними факторами заселення територій.

Стратегією розвитку гірських територій, затвердженою рішенням Львівської обласної ради від п’ятого  грудня 2017 року №565 було визначено квотний принцип фінансування інфраструктурних проектів гірських територій, що передбачає фінансування проектів в гірській зоні пропорційно до чисельності населення, площі територій та кількості населених пунктів.

Прес-служба Львівської олбласті