29-30 вересня 1941 року, в окупованому нацистами Києві було проведено перший масовий розстріл військовими беззбройного цивільного населення, передовсім це були євреї міста.

Всього ж від  29 вересня до  11 жовтня 1941 року есесівці вбили майже все єврейське населення міста – понад 50 тисяч чоловіків, жінок, дітей. Тільки в перші два дні розстрілів було вбито майже 34 тисяч людей. 1, 2, 8 і 11 жовтня розстріляли тих, хто не з’явився за наказом – близько 17 тисяч осіб.

YngiZgcuA8te9EoCbkqnpyzjwSsHQBEUhsmW9ZzQ

 

Передумовою до проведення акції була брехня про участь євреїв у мінуванні та вибухах на Хрещатику, внаслідок яких загинуло чимало солдатів і офіцерів вермахту. Місцем масових розстрілів було обрано Бабин Яр – балку на північному заході Києва довжиною у два з половиною кілометри, яка місцями сягала 50-метрової глибини.

Наприкінці вулиці влаштували ворота, за які людей пропускали групами по 30-40 чоловік. Попередньо їх примушували роздягатися, забирали особисті речі, відтак  поліцаї дубинками гнали жертв до проходів у насипах на краю яру. З протилежного  боку  розташувалися  кулеметники. Тіла розстріляних скочувалися  на дно.

Після того, як рів заповнювався двома-трьома шарами трупів, зверху їх присипали землею. За  роки німецької окупації Києва в  Бабиному Яру вбито понад 100 тисяч осіб – євреїв, ромів, караїмів,  військовополонених, учасників українського  руху опору, пацієнтів психіатричної клініки та представників інших національних чи соціальних груп, яких нацисти вважали «зайвими».

Розстріли в Бабиному Яру тривали аж до визволення Києва від окупантів. Бабин Яр поряд із Освенцімом став жахливим символом Голокосту на території Східної Європи і день пам’яти жертв трагедії в Україні відзначають на державному рівні. Нее забуваймо практичног кожна місцина в Україні мала свій – менший чи більший Бабин Яр…

В Києві у річницю масового розстрілу київських євреїв у Бабиному Яру, сьомого  жовтня, відбудеться третій щорічний Марш пам’яті. Його учасники Маршу пройдуть пішки шлях від місця, де сьогодні розташований кінотеатр «Київська Русь», до Бабиного Яру – шляхом тих, хто 29 і 30 вересня 1941 року пройшов його востаннє.

Пам’ятаймо невинно вбитих у Бабиному Яру, а також й тих, хто поліг і в інших подібних місцинах, у тім числі й у Броницькому лісі неподалік Дрогобича…

Вічна пам’ять жертвам Голокосту й усім закатованим нацистами.