Законопроект підтримали фракції партій “Блок Петра Порошенка”, “Народний фронт”, “Об’єднання “Самопоміч”, “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”, Радикальна партія Олега Ляшка, позафракційні. Не голосували “за”: “Опозиційний блок”, частина позафракційних, серед яких, зокрема, депутати від ВО “Свобода”.

Під час розгляду чотирьох законопроектів про мову частина депутатів підтримували виключно проект “Про мови в Україні” № 5556, який експерти називають декларативним та таким, що містить низку помилок.

Проте, після довгих дискусій у сесійній залі знайшлося достатньо голосів, щоб ухвалити за основу громадський законопроект №5670-д. Його чекає ще внесення правок та друге читання.

З самого ранку під стінами Верховної Ради відбувалася акція за ухвалення законопроекту про мову.

фото

Фото Олега Слабоспицького

Нагадаємо, 28 лютого 2018 року Конституційний Суд України визнав неконституційним закон Ківалова-Колесніченка. Сьомого  червня 2017 року депутати на засіданні Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України підтримали три законопроекти, що стосуються державної мови, а також четвертий законопроект, який напрацював Комітет разом з громадськістю за основу було взято проект № 5670.

Шостого  березня 2018 року представники громадськості закликали уряд публічно підтримати законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної» №5670-д та звернулись до Верховної Ради України з закликом ухвалити його в першому читанні. Законопроект підтримали, зокрема, Міністерство культури України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство Молоді та спорту України, Держкомтелерадіо, Вчена рада Львівського національного університету імені Івана Франка, Вчена рада національного університету «Києво-Могилянська академія», Вчена рада Київського національного університету, широке коло громадських організацій, діячів культури та експертів, громадських діячів Донеччини тощо.

Третього  жовтня 2018 року коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликала народних депутатів України об’єднатися навколо законопроекту №5670-д і ухвалити  його за основу в першому читанні.  “В той же час, при підготовці законопроекту до другого читання, в ньому можуть бути враховані пропозиції, що сприятимуть удосконаленню акту і досягнення суспільного консенсусу в цьому вкрай важливому для державної єдности й національної безпеки України питанні”, – висловились в Реанімаційному пакеті реформ.

Третього  жовтня експертна група з питань мовної політики, утворена на виконання Указу Президента про “десятиріччя української мови”, закликала Парламент підтримати законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Джерело – “Портал мовної політики”