Складна економічна ситуація в країні, високий рівень безробіття, недосконалість законодавства та правова неграмотність  громадян –  основними умови, що сприяють цьому явищу. У пошуках кращої долі люди вирушають\. Спритні ділки щороку використовують сотні таких шукачів.

Сьогодні проблема боротьби з торгівлею людьми (особливо жінками) стала надзвичайно актуальною для нашої держави. Україна, як і більшість країн Центрально-Східної Європи, вже має досить  сумний досвід втрати значної кількости жінок і дівчат, вивезених за кордон, де вони стають жертвами різноманітних методів та форм експлуатації, найпоширенішою з яких є примушення до заняття проституцією.

Негативний вплив торгівлі людьми полягає ще й у поширенні венеричних захворювань, СНІДу, формуванні моральної деградації та відчужености особистості, втраті родинних зв’язків, руйнуванні суспільної моралі, небезпечному «звиканні» громадської свідомости до негативного явища, поширенні депресивних синдромів та суіцидальних тенденцій, зростанні агресивности та жорстокости. Торгівля жінками сприяє знищенню ґенофонду нації, оскільки злочинними угрупованнями втягуються у проституцію лише фізично здорові та найпривабливіші дівчата.

Наша країна плідно працює для запобігання торгівлею людьми. Але й ми самі повинні бути уважними і обережними.

Тим же, хто мріє отримати гарну роботу за кордоном, слід звернути увагу на наступну інформацію: торгівці людьми діють через аґенції з працевлаштування, фірми шоу-бізнесу та служби знайомств. Також вони розміщують брехливі оголошення в газетах та на стендах, звертаються з пропозиціями просто на вулиці, допомагають матеріально, щоб затягнути людину в боргову кабалу. Часто торгівцями живим товаром виявляються добрі знайомі чи друзі, причому значний відсоток серед них – жінки. Найчастішими формами експлуатації є нелегальна секс-індустрія, примусова праця, сурогатне материнство, втягнення в злочинну діяльність та примусове донорство. Жертвами ж стають як жінки, так і чоловіки, а також неповнолітні діти.

Якщо ви або ваші знайомі вирішили поїхати за кордон, пам’ятайте наступні рекомендації:

1. Жодній особі, крім посадових осіб,   в жодному разі не віддавайте свої документи! Завжди самі отримуйте та сплачуйте  свій закордонний паспорт, візи та проїзні документи. Це врятує вас від боргової кабали та стане на заваді торгівцям людьми використати ваші документи для вчинення інших злочинів.

2. Обов’язково візьміть із собою копію внутрішнього та закордонного паспортів. В разі необхідності ці копії можуть спростити процедуру отримання документів для повернення до України.

3. Ви можете отримати додаткову інформацію телефоном, якщо звернетесь до громадських організацій, що протидіють торгівлі людьми в Україні.

4. Переговори про працевлаштування за кордоном, навчання, туристичні подорожі чи шлюб не ведіть сам-на-сам з аґентом. Запросіть взяти участь у переговорах свою довірену особу, члена сім’ї чи близьку людину. Перевірте, чи має аґент або фірма ліцензію на посередництво у працевлаштуванні за кордоном. Таку інформацію можна перевірити в Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України за телефоном 8-044-289-50-97 щоденно після 17:00.

5. З метою працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір зрозумілою для вас мовою. Такий договір оформлюють у двох примірниках, один з яких залишається у вас.

6. Якщо ви їдете за кордон законно працювати, необхідно отримати робочу візу. Туристична або гостьова віза не дає права на роботу. Ви можете стикнутися з нелегальним становищем, експлуатацією та принизливою депортацією із країни.

7. Термін законного перебування на території іноземної держави вказаний у візі. Не користуйтесь послугами незнайомців, які пропонують послуги щодо подовження цього терміну.

8. Залиште своїм родичам та друзям декілька копій наступних документів: внутрішнього паспорту України, закордонного паспорту, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних документів та фотографії. До того ж, повідомте їм телефонні номери свого роботодавця, своїх друзів за кордоном, консульства (посольства) України та місця потенційного проживання.

9. Якщо за кордоном ви потрапили у складну ситуацію, зверніться по допомогу до посольства або консульства України в країні перебування або зателефонуйте до Міністерства закордонних справ України.

Леся ПАШКО