Часто-густо  сезонні «палії» розводять де заманеться:  вогнища з опалого листя прямо перед будинками, на вулицях, в житлових мікрорайонах…

завантаження (3)

Через це ані в місті, ані в районі неможливо прочинити вікна помешкань або ж просто висушити щойно випарну білизну.

Й дорослі, й діти змушені дихати цим смородом, а декому й швидку доводиться викликати. Окрім того, через густий дим від спаленого, висить в повітрі й надто часто поводує пригоди на автошляхах.

Та найсуттєвіше те, що отака діяльність безмозких паліїв серйозно шкодить і здоров’ю людей, і нашому з вами довкіллю.

Як не прикро, дрогобичани не надто велику увагу приділяють цій украй важливій проблемі.

Тож нагадаймо:

 • спалювання листя, трави, гілля, будь-якого сміття заборонене законодавством;
  · спалювання рослинних залишків, сміття шкодить здоров’ю людей та довкіллю, створює небезпеку для життєдіяльності;
  · такі протиправні дії згідно з чинним законодавством підлягають адміністративній відповідальности, накладання та стягнення з порушників штрафів у розмірі від 340 до 1700 гривень.

Чим же так шкідливе спалювання листя та сухої трави?

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря потрапляє  майже дев’ять кілограмів мікрочастинок диму у складі яких – входять пил, окисли азоту, чадний газ, важкі метали низка канцерогенних сполук.

В листі, що тліє без доступу кисню, виділяється бензопірен, який може  викликати у людини ракові захворювання.  Також із  з димом у повітря потрапляють діоксини – надто отруйні і та небезпечні для людини хімічні речовини.

На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також потрапляють  у повітря під час спалювання  листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке «аграрії» рясно кроплять хімією від колорадського жука.

Неабияка проблема  полягає і в тому, що разом з листям горить різноманітне сміття, й це тільки посилює забруднення атмосфери.

завантаження (4)

Є й інші загрозливі чинники, пов’язані зі спалюванням опалого листя та сухої трави:

 1. В сухому листі згорають і корисні комахи, що там зимують, зокрема – бедрики. Їх здобич – попелиці, залишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалення листя восени ми створює умови для розвитку попелиць навесні.
 2. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигоряють рослинні залишки, гинуть мікроорганізми ґрунтоутворення. Крім того, вони гинуть і від появи під час горіння важких металів.
 3. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються до ґрунту. При згорянні ж утворюється попіл. Попри надто вкорінену в свіжості думку, спуз – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до подальшого збіднення ґрунту.
 4. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їхнього коріння.
 5. Знищення природної листяної підстилки призводить до дво-чотирикратного збільшення промерзання ґрунту.
 6. В разі спалювання трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських угіддях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.
 7. Також існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.
 8. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь – це напівпровідник , вони за певних умов здатні стати спричинити замкнення ліній електропередач, що може сповідувати руйнівні наслідки для цілих населених пунктів, промисловости ба навіть  реґіонів.
 9. Дим від вогнищ у туманні може утворювати смоґ і на довго зависати у повітрі. Через це різко погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення трощ на дорогах. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає негативно впливає на людське здоров’я.
 10. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

завантаження (3)

Не будьте байдужі до рагуля, що палить листя. Навіть якщо це – родич, сусід, знайомий чи представник влади.

Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від листя, що димить  чи степу, який палає. Багато хто мріє, щоби ці неподобства припинились, та не знає, що можна для цього зробити.

Починаючи боротьбу із паліями у, ви повинні знати, що закон у будь-якому разі на вашій стороні.

Факти, наведені нами вище – безперечний доказ і свідчення  того, що спалювання рослинних решток неабияк загрожує здоров’ю людини.

Відповідно до ст. 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із паліями.

Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена ст. 77 ч. 1 Адміністративного кодексу України.

Є й інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.

Варто дізнатись, чи мають місцеві органи влади (всіх рівнів) додаткові рішення щодо неприпустимості спалювання листя. Якщо спалювання ведеться співробітниками житлово-комунальних управлінь, слід скаржитись на них до керівних  органам або ж до органів контролю  – в житлове управління, управління з благоустрою, виконкоми місцевих рад. У такому разі значно корисніше посилатись на рішення самих місцевих органів. Якщо скарга не задоволена, слід скаржитись на місцеві органи влади, що її не задовольнили, до  Державної  екологічної інспекції,  звертатися у пожежну службу, районну санітарно-епідеміологічну службу і в прокуратуру.

А як можна покарати паліїв?

За випалювання сухої рослинності або її залишків, стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, скверах на газонах у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони довкілля  чи з порушенням умов такого дозволу тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти  до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян відповідно від 20 до 40 і на посадових осіб — від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Компостування – альтернатива спалюванню опалого листя

Метод компостування є безпечним способом переробки листя. Робити компост зовсім не важко. Компостну купу можна зробити де-небудь на краю подвір’я, неподалік від джерела води та бажано у місці, куди не потрапляє пряме сонячне проміння.

Вичистіть ділянку від дерну та трави. Поставте невелику огорожу навкруг своєї компостної ділянки, на кутках вбийте кілки. Залиште достатньо місця для того, щоб можна було без перешкод підійти до компостної купи. Для компостування листя складають у купи шириною два метри  і висотою до 1,7 метра. В основу купи вкладають шар землі до 25 см. Кожен з шарів листя не має перебільшувати ЗО см. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові відходи. Кожен з шарів присипають землею. Протягом літа компост двічі-тричі  рази перемішують. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу.

Аналогічно, компостування можна проводити в траншеях глибиною одного метра  і шириною 1,5 метра. Траншейне компостування більш зручне тому, що в такому разі  компост рівномірно зволожується і не пересихає.

Зазвичай, компост “достигає” за три-шість місяців після того, як ви почали з ним роботу.

На цей час компост стає темним та пухким матеріалом. Його корисні властивості зберігатимуться ще чотири  роки. Корисне використання компосту в якості прикореневої підгодівлі  дерев і кущів. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Правильне компостування не погіршує  здоров’я і не підвищує ризик виникнення пожеж, а, отже  є своєрідною “допомогою” для садів, городів та інших земельних угідь.

Наостанок закликаємо мешканців міста та району не палити листя, сміття, гілля, аби не шкодити своєму та ваших близьких здоров’ю, не наражати на небезпеку наше довкілля.

images

Підготував Федір СЕРГІЄНКО