Що ж змусило письменника вирушити до Південного континенту? За словами Маркіяна, тему Антарктиди він почав досліджувати ще п’ять років тому. Почалося все з романтичного зачарування природою континенту і переросло у справжнє захоплення геополітичним потенціалом материка. Адже процеси, які там відбуваються зараз та відбуватимуться у майбутньому, впливатимуть як на зміни клімату, так і на можливий розвиток історії людства. «Антарктида – це найбільша «біла пляма», яка залишається на Землі, – каже Маркіян. – Південний континент – це високі гори, заховані під безкраєю сніговою пустелею, що омивається трьома океанами. І ніхто ж насправді достеменно не знає, що там, під льодом, під “білою плямою”».

«Україна має всі шанси впливати на долю Антарктиди, – продовжує автор. – Крім того, вона належить до не такого вже й великого кола країн, які мають на континенті свої дослідні станції. Більше того, українські дослідники працювали в Антарктиді не лише у радянський період на станціях СРСР, а й були у перших експедиціях до Південного континенту. Тож коли наприкінці вересня цього року з’явилася інформація про 24-ту українську експедицію, мені здалося доречним запропонувати ідею створення книги про Антарктиду Євгену Дикому – очільнику Національного антарктичного наукового центру. Йому сподобалася концепція книги. Але ми одразу погодилися, що я сам назбираю всі кошти на свою участь у експедиції. Якщо мені вдасться – зможу поїхати».

І Маркіянові вдалося! На цей момент збір потрібної суми для поїздки майже завершено. Експедицію підтримало «Видавництво Старого Лева», а також інституції, медіа, приватні особи. Вже у січні 2019 року письменник вирушить за одним із маршрутів: із України у Нідерланди, звідти – у Чилі і у Антарктиду до станції «Академік Вернадський»; або ж спочатку полетить у Іспанію, звідти – у Аргентину і до Антарктиди.

Звісно, це буде не перша книга про Антарктиду в Україні, про що слушно зауважує сам автор. Проте українських книг про шостий континент все ще вкрай мало. Видання Маркіяна буде україномовним, книгу доповнять фото й особисті враження автора, історії науковців та відчайдухів, що присвятили своє життя та діяльність Антарктиці. Як зазначає автор, зосередиться на репортажах, дослідженнях та популяризіції науки.

Символічно, що книга про Антарктиду вийде у «Видавництві Старого Лева» на початку 2020-го року – до 200-річчя відкриття Південного материка.

SONY DSC

SONY DSC

Довідка:

Маркіян Прохасько – письменник, журналіст, колумніст. Народився в Івано-Франківську, з дитинства живе у Львові. Вивчав історію та журналістику в Українському католицькому університеті. Працював у львівському виданні “Твоє місто”. Публікувався у виданнях “Zbruc”, “The Ukrainians”, “Українська Правда”, “День”, “Галицький кореспондент”, “Курс”, “Медіакритика”, “Український журнал” та інші. У 2018 році написав книгу “Нестримна сила води”, що вийшла у “Видавництві Старого Лева”.

Олена ГУТИК, речниця “Видавництва Старого Лева”