У розвідці дрогобицького науковця «Юрій Дрогобич та його доба» є довідка про те, що 1468 року Юрій син Михайла Доната з Дрогобича, званий Котермаком вступив на навчання до Краківського університету. Відтак 1470 року Юрій Котермак став бакалавром, а 1473 року – маґістром.

Проект «Око Юрія Дрогобича» дозволяє привернути увагу до події, яка сталася в Дрогобичі 550 років тому. 1468 року, перед від’їздом на навчання в університет до Кракова, піднявся на верхній поверх міської ратуші і пообіцяв, що зробить все можливе для того щоб добитись успіху і зробити Дрогобич відомим всьому світові. Юрій Дрогобич став всесвітньо відомим вченим, астрономом, ректором Болонського університету, професором Краківського університету та прославив рідне місто.

20181108_120120

Саме цією інформацією керувався Лев Кльоба, коли пропонував вручення квитків першокурсникам Львівської політехніки провести 12 жовтня 2018 в приміщенні Дрогобицької міської ради.

Першокурсники Інституту підприємництва та перспективних технологій Національного університету перед врученням студентських квитків також зійшли на 90-літню Ратушу. Разом з ними був Юрій Дрогобич (артист Львівського обласного музично-драматичного проекту Юрій Шуневич). Студенти почули цікаву розповідь про історію міста та Юрія Котермака-Дрогобича. Кожен студент взяв собі за мету мету досягнути успіху у житті. Квитки першокурсникам у сесійній залі ратуші вручив міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Директор Інституту Йосип Хром’як вручив старостам груп символічний ключ до знань.

Доцент Львівської політехніки Лев Кльоба запропонував студентам стати волонтерами проекту «Око Юрія Дрогобича». З метою реалізації проекту на ратуші буде встановлено підзорну трубу (стаціонарний потужний бінокль) та телескоп. Мешканці міста, а також мандрівники матимуть змогу з висоти пташиного лету побачити всі принади старовинного міста й подумати про своє прийдешнє.

Міжнародний туристичний маршрут «Стежками Юрія Дрогобича» на першому етапі має назву «Око Юрія Дрогобича» і передбачає сходження мешканців та гостей на вежу Ратуші, де буде встановлено підзорну трубу.

Орієнтовна вартість проекту на 2019 рік 107 тисяч гривень. Ініціатори ідеї готують заявку та необхідну інформацію на отримання коштів для реалізації проекту з Громадського бюджету міста. Сума громадського бюджету наступного року становитиме одигн мільйон гривень, з яких вина – фонд локальних проектів та 500 тисяч – фонд на здійснення загальноміських проектів.

Розгляд проектних пропозицій відповідними підрозділами міської ради відбудеться від п’ятого до дев’ятого грудня 2018 року. Проектні пропозиції буде розміщено у розділі “Громадський бюджет” на веб-сайті Дрогобицької міської ради десятого грудня.

Оцінювання проектних пропозицій конкурсною комісією заплановано на 11 грудня 2018 р. Проект можна буде здійснити лише в разі його схвалення у грудні 2018 мешканцями Дрогобича.

Професор Михайло Шалата зголосився підтримати ініціативу студентів Львівської політехніки та сприяти її реалізації.

Нагадаймо: дещо раніше ідею Лева Кльоби та його учні охоче підтримав професор Леонід Тимошенко, декан історичного факультету ДДПУ імені Франка.

Довідка:

Михайло Шалата – літературознавець педагог, кандидат філологічних наук, професор Дрогобицького державного педагогічного університету, Почесний громадянин Дрогобича,  член Національної спілки письменників України, літературознавець, перший заступник голови Дрогобицької філії і член Президії Львівської обласної організації Товариства зв’язків з українцями за межами України, депутат Дрогобицької міської ради І демократичного скликання, колишній голова Дрогобицької “Просвіти”, почесним головою якої є нині.  

завантаження

Автор збірок поезій «Зоряне переджнив’я», «Із плину літ», «Великдень», «Копа», «Грабина», «Рік», «Ім’я Шашкевича», «Вибране»; збірки для дітей «Вітусина книжка»; літературознавчих монографій «Маркіян Шашкевич», «Юрій Федькович»; книг «Година для праці настала», «Дрогобич», «Місто в підгір’ї Карпат», «Юрій Дрогобич і його доба», «З Шевченком – у нове тисячоліття».

Спорудження у Дрогобичі пам’ятників Іванові Франкові, Тарасові Шевченку, Юрієві Дрогобичу, перейменування вулиць і площ, повернення історичної назви «Нагуєвичі» селу Івана Франка – далеко не повний перелік культурно-мистецьких проектів, у яких брав участь пан Михайло.

Професор-дрогобичанин є автором передніх слів та післяслів до творів М. Шашкевича, Ю. Федьковича, Н. Кобринської, Д. Павличка, Б. Загорулька, С. Ковалева, В. Романюка,  Л. Проць, І. Сеник,  М. Холодного тощо.

ЛЕВКО ГНАТІВ