Як розповідає історія Церкви, першого грудня православні та греко-католики вшановують святого мученика Романа Кесарійського, диякона з Палестини. Він загинув у часи правління імператора Діоклетіана, на початку IV століття.

Роман прославляв Христа і був засуджений  до спалення. В мить, коли вже палав вогонь, раптово розпочалася злива, яка  погасила ватру. Роман залишився неушкодженим.

Тоді  правитель наказав відрізати йому язика і кинути у в’язницю. Там Роман і відійшов у засвіти.

Сьогодні нерідко жартують, що саме нинішнє свято Романа є початком  новорічно-різдвяних свят. «Від Романа до Йордана» – каже народ.

Вже невдовзі українці, разом з іншими східними християнами, відзначатимуть іменини Андрія, Миколая, а відтак і католицьке Різдво, Новий Рік, Різдво за юліанським календарем… А позавтра, третього грудня  останнє своє свято цього року почнуть відзначати Хануку юдеї: завтра  ввечері   вони запалять першу ханукальну свічу…

Наші предки вважали, що треба уважно стежити, яким буде перше грудня. Бо за певними прикметами можна спрогнозувати погоду всієї зими.

Зокрема вірили, якщо перший день зими буде ясним і теплим, такою і вся зима буде. Якщо на дворі сильний вітер, чекаймо на  хуртовини та віхоли.

 images